Nieruchomości

Ile pustaków na dom 80m2 - Liczba pustaków potrzebna do budowy domu

Autor Łukasz Baran
Łukasz Baran29.12.20236 min.
Ile pustaków na dom 80m2 - Liczba pustaków potrzebna do budowy domu

Ile pustaków na dom 80m2 to jedno z kluczowych pytań przy planowaniu budowy niewielkiego budynku mieszkalnego. Prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania na materiał pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów lub opóźnień spowodowanych brakami. W tym poradniku przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak obliczyć liczbę potrzebnych pustaków w zależności od konstrukcji domu, grubości ścian i pięter.

Kluczowe wnioski:
 • Na fundamenty i ściany parteru potrzeba ok. 1000 pustaków
 • Kolejne 500-700 pustaków zużywa budowa ścian piętra
 • Nie zapomnij doliczyć dodatkowych pustaków na kominy i instalacje
 • Przewiduj 5-10% zapas na ewentualne błędy i niedokładności
 • Łącznie do wybudowania domu 80m2 potrzeba ok. 1700-2000 pustaków

Ile pustaków potrzeba na fundamenty

Fundamenty to kluczowy element każdego budynku, od którego zależy stabilność i trwałość konstrukcji. W przypadku niewielkiego, jednokondygnacyjnego domu o powierzchni 80 m2 wystarczą zazwyczaj fundamenty z bloczków betonowych.

Przy założeniu, że grubość ścian fundamentowych wyniesie 38 cm (2 bloczki betonowe), a obwód domu to ok. 30 metrów, potrzeba będzie około 450 bloczków betonowych na wymurowanie fundamentów. Oczywiście w zależności od warunków gruntowych i projektu architektonicznego, zapotrzebowanie może się zmieniać.

Materiały na ławy fundamentowe

Oprócz bloczków na ściany konieczne będzie też zaopatrzenie się w elementy niezbędne do wykonania ław fundamentowych, czyli podwaliny. Do tego potrzebne będzie ok. 3,5 m3 betonu i zbrojenie (pręty stalowe) o łącznej długości ok. 50-70 metrów.

Ile pustaków potrzeba na ściany parteru

Kolejnym etapem po posadowieniu fundamentów jest wznoszenie ścian nośnych i działowych parteru. W przypadku niewielkiego domu jednorodzinnego o powierzchni 80 m2, na ściany parteru zużyje się zazwyczaj od 500 do 700 bloczków betonowych (w zależności od projektu).

Przyjmijmy, że dom będzie miał prostokątny kształt o wymiarach 10 x 8 m. Obwód ścian zewnętrznych wyniesie zatem 2 x (10 m + 8 m) = 36 metrów. Popularne bloczki betonowe mają grubość 24 cm. W takim razie na wymurowanie ścian parteru potrzeba będzie ok. 650 bloczków betonowych.

Do tego należy doliczyć jeszcze ścianki działowe. Załóżmy, że dom będzie miał trzy pomieszczenia na parterze rozdzielone dwoma ściankami o łącznej długości 6 metrów. Ich wymurowanie zapewni kolejne 100 bloczków.

Materiały uzupełniające

Oprócz bloczków, do budowy ścian potrzebne będą: zaprawa murarska (ok. 2,5 tony), nadproża, ewentualnie pustaki wentylacyjne i wieńce.

Pustaki na fundamenty 450 sztuk
Pustaki na ściany parteru 650 sztuk
Razem 1100 sztuk

Czytaj więcej: Jak szybko i tanio uzyskać wypis z rejestru gruntów? Poradnik 2023

Ile pustaków zużyć na ściany piętra

W przypadku domów piętrowych, kolejnymi elementami do wymurowania są ściany na piętrze. Te zazwyczaj wymagają mniej materiału niż parter, ponieważ nie trzeba już wznosić fundamentów.

Bazując na założonych wcześniej wymiarach budynku 10 x 8 m, obwód zewnętrznych ścian piętra wynosi ponownie 36 metrów. Przy grubości ścian 24 cm daje to zapotrzebowanie rzędu 500 bloczków betonowych. Dodatkowe 50-100 bloczków trzeba będzie przeznaczyć na wymurowanie ścian wewnętrznych.

Łącznie na wykonanie ścian piętra przewidujemy ok. 600 bloczków. Razem z materiałami użytymi wcześniej na parter daje nam to aktualny wynik ok. 1700 sztuk.

Ilość pustaków na kominy i przewody

Ile pustaków na dom 80m2 - Liczba pustaków potrzebna do budowy domu

Oprócz właściwych ścian nośnych i działowych, dom wymaga też wykonania kominów, kanałów wentylacyjnych i miejsca na poprowadzenie instalacji.

W niewielkim budynku jednorodzinnym potrzebne będą zazwyczaj: komin dymowy, komin wentylacyjny oraz miejsce na piony kanalizacyjne i elektryczne. Wykonanie tych elementów pochłonie dodatkowe 150-200 bloczków.

Nie zapomnij też o pozostawieniu bruzd i miejsca na ułożenie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i ewentualnie centralnego ogrzewania.

Dokładne zapotrzebowanie na materiały zależy od parametrów komina, przekroju przewodów wentylacyjnych i instalacji. Na etapie adaptacji gotowego projektu warto skonsultować się z kierownikiem budowy.

Szacowana liczba pustaków na działówki

Ostatnim etapem prac murarskich jest zazwyczaj wykonanie lekkich ścianek działowych, wydzielających poszczególne pomieszczenia. Do ich budowy wykorzystuje się często pustaki z betonu komórkowego lub cegły dziurawki.

W przypadku niewielkiego, 80-metrowego domu jednorodzinnego, na ścianki działowe pomieszczeń kuchennych, łazienkowych i sypialni potrzeba ok. 100-150 pustaków z betonu komórkowego lub porothermu. Razem daje nam to wynik ok. 1850-1900 bloczków na obecnym etapie.

Podsumowanie dotychczasowego zapotrzebowania

 • Fundamenty - 450 pustaków
 • Ściany parteru - 650 pustaków
 • Ściany piętra - 600 pustaków
 • Kominy i kanały - 150 pustaków
 • Ścianki działowe - 100 pustaków

Całkowita liczba pustaków w domu 80m2

Bazując na oszacowaniach materiałochłonności poszczególnych elementów, łącznie do wybudowania niewielkiego domu jednorodzinnego o powierzchni 80 m2 potrzeba ok. 1900 bloczków ściennych różnego typu.

Należy pamiętać, że są to wyliczenia szacunkowe oparte na założonym kształcie budynku i standardowych grubościach ścian. W praktyce materiałochłonność może być nieco większa.

Dlatego warto doliczyć jeszcze zapas 5-10% na ewentualne błędy, niedokładności w obliczeniach, czy straty montażowe. Ostatecznie całkowite zapotrzebowanie wyniesie ok. 2000 bloczków betonowych i murowych.

Taka ilość pozwoli na sprawną realizację założonej inwestycji bez problemów z niedoborami materiałów czy nieplanowanymi przestojami.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule szacunki dotyczące ilości pustaków potrzebnych do wybudowania niewielkiego domu jednorodzinnego o powierzchni 80 m2 można odnieść także do nieco większych budynków. Przykładowo, wyliczenia wskazują, że na dom ok. 100 m2 potrzeba będzie ok. 2300 bloczków, a dom 150 m2 pochłonie ok. 3000 pustaków.

W przypadku materiałów takich jak suporex, charakteryzujący się większą wytrzymałością i możliwością wznoszenia cieńszych ścian, zapotrzebowanie będzie nieco mniejsze. Dla domu 100 m2 wyniesie ok. 2000 pustaków suporex, a dla 150 m2 - ok. 2500 sztuk.

Przedstawione szacunki należy traktować orientacyjnie - w praktyce wszystko zależy od indywidualnego projektu, zastosowanych technologii i grubości ścian. Niemniej mogą posłużyć jako punkt odniesienia przy planowaniu budowy domu i zamówieniu niezbędnych materiałów.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej przewidzieć nieco większy zapas (około 5-10% ) niż zabraknąć pustaków w trakcie prac budowlanych. To pozwoli uniknąć kosztownych i czasochłonnych poprawek lub modyfikacji już wykonanych elementów konstrukcji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Synonimy efektywności biznesowej: Klucz do sukcesu?
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Opinie o dam pożyczkę: Dampozyczke.pl vs Dam Pożyczkę.pl
 4. Kredyt hipoteczny rata malejąca - kalkulator online, oblicz ratę
 5. Jak wypełnić pole identyfikacja zobowiązania PIT-4 i PCC-3? Poradnik 2023
Autor Łukasz Baran
Łukasz Baran

Finanse to temat, który jest ważny dla każdego z nas, a ja chcę pomóc Wam w lepszym ich zrozumieniu i zarządzaniu. Tutaj znajdziecie analizy rynków finansowych, porady dotyczące inwestycji oraz praktyczne wskazówki dotyczące budowania stabilności finansowej.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły