Kredyty

Rata kredytu 400 tys - ile wynosi miesięczna rata przy 30-letnim kredycie hipotecznym?

Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk17.10.20235 min.
 Rata kredytu 400 tys - ile wynosi miesięczna rata przy 30-letnim kredycie hipotecznym?

Wzięcie kredytu hipotecznego na kwotę 400 000 zł jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem dla osób planujących zakup nieruchomości. Jednak przed podjęciem tej ważnej decyzji, warto dokładnie przeanalizować, jaką ratę miesięczną będziemy musieli spłacać przy tak dużym zobowiązaniu finansowym.

Jak obliczyć wysokość raty kredytu 400 tys?

Aby obliczyć wysokość raty kredytu hipotecznego na 400 000 zł, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:

 • Kwota kredytu - im wyższa kwota kredytu, tym wyższa będzie rata
 • Okres kredytowania - standardowo kredyty hipoteczne udzielane są na okres 25-30 lat
 • Oprocentowanie - im niższe oprocentowanie, tym niższa rata miesięczna
 • Prowizja banku - wysokość prowizji wpływa na koszt kredytu

Posługując się kalkulatorem kredytowym online możemy łatwo obliczyć ratę dla konkretnych parametrów kredytu. Warto sprawdzić raty w kilku bankach, gdyż mogą się znacząco różnić.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego na 400 tys zł?

Przy założeniu, że kredyt hipoteczny na 400 000 zł zaciągany jest na okres 30 lat ze zmiennym oprocentowaniem na poziomie ok. 7%, a prowizja banku wynosi 2%, rata miesięczna wyniesie ok. 2115 zł.

Jest to średnia rata przy takiej kwocie kredytu. Jeśli ktoś dostanie lepsze warunki oprocentowania lub niższą prowizję, rata może spaść nawet do 1900 zł miesięcznie. Jeśli warunki będą gorsze, rata może wzrosnąć do 2300 zł.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu hipotecznego na 30 lat?

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego udzielanego na okres 30 lat wynosi zazwyczaj 700 000 - 800 000 zł. Jest to górna granica, do której banki chętnie udzielają długoterminowego finansowania. Wyższe kwoty są możliwe, ale banki indywidualnie analizują zdolność kredytową.

Na jak długo można wziąć kredyt hipoteczny na 400 tys zł?

 Rata kredytu 400 tys - ile wynosi miesięczna rata przy 30-letnim kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny na 400 000 zł standardowo udzielany jest na okres od 25 do 30 lat. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata miesięczna. Jednak całkowity koszt kredytu jest wtedy wyższy.

W niektórych bankach możliwe jest uzyskanie kredytu na 35 lub nawet 40 lat. Wówczas rata jest najniższa, ale ryzyko banku rośnie.

Jakie są obecne stopy procentowe kredytów hipotecznych?

Obecnie (październik 2022) stopy procentowe kredytów hipotecznych kształtują się następująco:

 • Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem - 6,8% - 8%
 • Kredyty ze stałym oprocentowaniem na 2-3 lata - 7% - 8,5%
 • Kredyty ze stałym oprocentowaniem na 5-10 lat - 9% - 11%

Stopy procentowe są obecnie na wysokim poziomie, co przekłada się na wysokość rat kredytowych.

Jak zmienia się wysokość raty przy kredycie 400 tys na 30 lat?

W przypadku kredytu hipotecznego na 400 000 zł zaciągniętego na 30 lat ze zmiennym oprocentowaniem, wysokość raty miesięcznej może ulegać zmianom w trakcie spłaty kredytu.

Zmiany stóp procentowych NBP powodują korektę oprocentowania takiego kredytu raz do roku. Podwyżki stóp oznaczają wyższą ratę, a obniżki - niższą.

Przykładowo, gdy oprocentowanie wzrośnie z 6% do 8%, rata kredytu 400 tys. zwiększy się z ok. 1950 zł do ok. 2200 zł miesięcznie.

Co wpływa na ostateczną ratę kredytu hipotecznego 400 tys?

Główne czynniki wpływające na wysokość raty kredytu hipotecznego na 400 000 zł:

 • Oprocentowanie - im niższe tym lepiej
 • Okres kredytowania - im dłuższy, tym niższa rata
 • Kwota kredytu - wyższa kwota = wyższa rata
 • Prowizja bankowa
 • Ubezpieczenie kredytu
 • Dodatkowe produkty (konta, karty)

Dokładna analiza ofert kredytowych pozwoli wybrać najkorzystniejszą ratę.

Ile wynosi rata przy kredycie na mieszkanie 400 tys zł?

Standardowa rata kredytu hipotecznego na zakup mieszkania za 400 000 zł udzielonego na 30 lat wynosi obecnie około 2100 - 2200 zł miesięcznie.

Jest to średnia rata przy aktualnych warunkach cenowych na rynku kredytów. Kwota ta może być niższa, jeśli ktoś uzyska lepsze warunki kredytu.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować domowy budżet i sprawdzić, czy stać nas będzie na spłatę tak wysokich rat przez kilka dekad.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny na 400 000 zł to poważne i długoterminowe zobowiązanie finansowe. Przed jego zaciągnięciem należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty, w tym przede wszystkim wysokość miesięcznej raty, która przy tej kwocie wynosić będzie około 2100 - 2200 zł.

Warto porównać oferty kredytowe w różnych bankach, aby wybrać najkorzystniejsze warunki oprocentowania i prowizji. Decyzja o zaciągnięciu 30-letniego kredytu nie powinna być podejmowana pochopnie, lecz w oparciu o dogłębną analizę domowego budżetu i możliwości finansowych.

Najczęstsze pytania

Aby dostać kredyt hipoteczny na 400 000 zł bank poprosi o standardowe dokumenty: wniosek kredytowy, dokument tożsamości, zaświadczenie o zarobkach, PIT-y, dokumenty dotyczące nieruchomości która ma być zabezpieczeniem.

Przy obecnych wymaganiach banków zdolność kredytowa gospodarstwa domowego powinna wynosić minimum 6 000 - 7 000 zł, aby uzyskać kredyt hipoteczny na kwotę 400 000 zł.

Tak, jest to możliwe. Ważne aby do końca planowanego okresu kredytowania nie przekroczyć 70-75 lat. Banki indywidualnie analizują zdolność kredytową.

LTV, czyli wskaźnik wkładu własnego przy tej kwocie kredytu wynosi zazwyczaj 20%. Oznacza to, że wkład własny musi wynieść minimum 80 000 zł.

Obecnie banki wymagają wkładu własnego na poziomie minimum 10-20%. Bez wkładu własnego uzyskanie kredytu hipotecznego jest bardzo trudne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przyszłość elektrowni jądrowych w Polsce: Analiza i prognozy
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Pożyczka 50 zł przez internet - Ekspresowa pozyczka online
 4. Pożyczka hipoteczna oprocentowanie i kalkulator w euro
 5. PKO BP - Kredyt gotówkowy - Oferta kredytowa online - Pożyczka
Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk

Hej, jestem Patryk i serdecznie witam Was na moim blogu poświęconym tematyce finansowej. Finanse to obszar, który może być skomplikowany, ale moim celem jest uczynienie go bardziej dostępnym i zrozumiałym.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kredyt subprime - skąd się wziął?
KredytyKredyt subprime - skąd się wziął?

Kredyt subprime, choć często postrzegany przez pryzmat jego roli w globalnym kryzysie finansowym w 2008 roku, ma znacznie bardziej złożoną i wielowymiarową historię. Jest to rodzaj finansowania, który od lat 90. XX wieku odgrywa kluczową rolę na rynku kredytowym, umożliwiając dostęp do środków finansowych osobom, które ze względu na swoją historię kredytową lub brak odpowiedniej zdolności kredytowej, nie kwalifikują się do tradycyjnych pożyczek. Mimo że kredyty subprime otworzyły drzwi przed wieloma możliwościami, zarówno dla pożyczkobiorców, jak i dla pożyczkodawców, niosą ze sobą także niebagatelne ryzyko. Skąd się wziął kredyt subprime? Ile kosztuje kredyt subprime? Odpowiadamy!