Kalkulatory

Monety 5 zł Kolekcjonerskie - okolicznościowe 5 zł

Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk31.01.20245 min.
Monety 5 zł Kolekcjonerskie - okolicznościowe 5 zł

5 zł kolekcjonerskie to wyjątkowa seria monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski, przeznaczona dla osób zainteresowanych numizmatyką.

Kluczowe wnioski:
 • Monety te są bite ze stopów szlachetnych metali w niskich nakładach.
 • Cechuje je ponadstandardowe wykonanie i staranne zaprojektowanie wizerunku.
 • Upamiętniają ważne rocznice, wydarzenia kulturalne i historyczne.
 • Ich posiadanie to dla wielu nie tylko hobby, ale też sposób na budowanie kapitału.
 • Warto rozpocząć lub kontynuować ich zbieranie z myślą o przyszłych pokoleniach.

Monety kolekcjonerskie 5 zł na różne okazje

Narodowy Bank Polski regularnie emituje monety kolekcjonerskie o nominale 5 zł. Cechują się one ponadstandardowym wykonaniem i starannym zaprojektowaniem wizerunku. Te monety 5 zł są bite w srebrze, złocie, a także w miedzioniklu w limitowanym nakładzie.

Są to idealne monety dla kolekcjonerów, osób zainteresowanych historią i kulturą naszego kraju lub po prostu miłośników numizmatyki. Posiadanie takich monet 5 zł kolekcjonerskich to dla wielu osób przyjemne hobby, ale też sposób na budowanie kapitału na przyszłość.

Monety są wybijane z okazji najważniejszych rocznic historycznych, wydarzeń kulturalnych czy też upamiętniają wybitne postaci. Istnieją również serie np. z atrakcyjnymi motywami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Dzięki temu każdy może wybrać 5 zł kolekcjonerskie, które najbardziej mu odpowiadają.

Najpopularniejsze serie monet 5 zł

Warto wiedzieć, jakie monety cieszą się największą popularnością wśród kolekcjonerów. Oprócz tych najświeższych emisji, duże zainteresowanie od lat niezmiennie budzą przede wszystkim:

 • Monety 5 zł bimetaliczne - ich środek wykonany jest ze złota, a otok ze srebra
 • Monety z wizerunkiem Mikołaja Kopernika - np. z serii "Polscy podróżnicy i odkrywcy"

Warto również zwrócić uwagę na złote monety 5 zł np. z Janem Pawłem II czy Fryderykiem Chopinem, które osiągają znacznie wyższe ceny niż te w miedzioniklu.

Monety 5 zł z okazji rocznic historycznych

Wydarzenia historyczne są bardzo popularnym motywem monet kolekcjonerskich 5 zł. Emitowane są one z okazji najważniejszych jubileuszy czy też rocznic, które na stałe zapisały się na kartach naszej historii.

W ostatnich latach ukazały się m.in. monety upamiętniające wybuch II wojny światowej, Bitwę Warszawską 1920 roku, czy też odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Równie dużą popularnością cieszy się cała seria „Historyczne miasta w Polsce” przedstawiająca m.in. Kraków, Warszawę, Poznań czy Gdańsk.

Bitwa Warszawska 1920 Kwadrans Polski - wybuch II wojny światowej
100. rocznica odzyskania niepodległości Lublin - Unia Polski z Litwą

Monety 5 zł okolicznościowe z takimi motywami historycznymi to prawdziwa gratka dla miłośników numizmatyki i historii. Oprócz ich wartości kolekcjonerskiej, niosą ze sobą również ogromny ładunek patriotyczny i symboliczny.

Czytaj więcej: Kalkulator kredytowy PKO BP - sprawdź aktualne warunki kredytu hipotecznego

Monety 5 zł upamiętniające wydarzenia kulturalne

Oprócz rocznic, Narodowy Bank Polski emituje także liczne 5 zł kolekcjonerskie upamiętniające najważniejsze wydarzenia kulturalne. Możemy tu wymienić obszerne serie poświęcone takim imprezom jak:

- Światowe Dni Młodzieży

- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

- Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Pojawiają się również pojedyncze monety emitowane z okazji np. Roku Chopinowskiego 2010, czy też objęcia przez polskie miasta tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Takie monety to z jednej strony piękna pamiątka najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Z drugiej zaś - doskonała okazja do powiększania swoich zbiorów numizmatycznych.

Wśród kolekcjonerów bardzo pożądane są zwłaszcza monety z festiwali filmowych lub muzycznych, gdzie nakłady są najniższe, a motywy graficzne szczególnie starannie zaprojektowane.

Monety 5 zł z wizerunkami sławnych Polaków

Monety 5 zł Kolekcjonerskie - okolicznościowe 5 zł

Kolejnym niezwykle popularnym motywem monet 5 zł są wizerunki wybitnych Polaków. W tym przypadku również mamy do czynienia z bardzo obszernymi seriami, gdzie każda moneta poświęcona jest innej historycznej postaci.

Najczęściej pojawiają się tu:

 • - władcy np. Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski
 • - polscy nobliści - Maria Skłodowska-Curie, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska
 • - artyści i kompozytorzy - Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki

Jest to z pewnością bardzo wdzięczny i niezwykle patriotyczny temat, pozwalający upamiętnić najwybitniejsze postaci w naszej historii. Takie monety 5 zł ze sławnymi Polakami z pewnością warte są tego, aby znaleźć się w każdej kolekcji.

Gdzie kupić monety kolekcjonerskie 5 zł?

Aktualne monety okolicznościowe można nabyć bezpośrednio w oddziałach NBP lub sklepach numizmatycznych. Warto również śledzić aukcje internetowe, gdzie pojawiają się unikatowe egzemplarze starszych emisji.

Kolekcjonowanie monet 5 zł to świetna alternatywa dla oszczepionych inwestowaniem w kruszce. Szczególnie, że wiele z tych monet z czasem zyskuje na wartości i stanowi poszukiwany obiekt kolekcjonerski.

Podsumowanie

Monety kolekcjonerskie 5 zł to wyjątkowa seria wybijana przez NBP z myślą o numizmatykach i miłośnikach historii. Te 5 zł kolekcjonerskie emitowane są z okazji najważniejszych rocznic, na pamiątkę wydarzeń kulturalnych oraz z wizerunkami sławnych Polaków.

Cechują się ponadstandardowym wykonaniem, niskim nakładem oraz starannie zaprojektowanym wizerunkiem. Stanowią zarówno atrakcyjną formę inwestycji, jak i patriotyczną pamiątkę. Dlatego wiele osób chętnie rozpoczyna lub kontynuuje ich zbieranie 5 zł okolicznościowych.

Artykuł przybliżył najciekawsze serie tych monet, a także wskazał, które z nich cieszą się największą popularnością wśród kolekcjonerów. Przedstawiono również, jakie monety 5 zł warto wybierać myśląc o ich wartości historycznej oraz inwestycyjnej.

Kolekcjonowanie monet 5 zł to świetne hobby łączące przyjemne z pożytecznym. To także okazja do powiększania rodzinnego kapitału, który w przyszłości może okazać się bezcenny dla następnych pokoleń.

Najczęstsze pytania

Najlepiej zacząć od ustalenia konkretnego obszaru zainteresowań, np. monety historyczne lub z postaciami sławnych Polaków. Warto też wytyczyć budżet przeznaczony na to hobby. Można rozpocząć już od kilkudziesięciu złotych i stopniowo poszerzać swoją kolekcję.

Starsze monety pojawiają się m.in. na Allegro czy eBay. Można je znaleźć także podczas numizmatycznych giełd, targów monet lub w sklepach kolekcjonerskich. Warto obserwować portale aukcyjne, gdzie trafiają często unikatowe okazy.

Najważniejsze to zweryfikować oznaczenia mennicy na awersie i rewersie monety. Muszą tam znajdować się m.in. znaki projektanta czy znak mennicy w Warszawie. Dobrym wskaźnikiem jest też niepowtarzalna faktura powierzchni monety, trudna do podrobienia.

Zdecydowanie tak. Niektóre monety już po kilku latach ich wartość kolekcjonerska jest kilkukrotnie wyższa niż nominalna. Monety srebrne, złote i bimetaliczne są obecnie bardzo popularną alternatywą dla tradycyjnego oszczędzania.

Trudno dokładnie przewidzieć. Jednak analizując wcześniejsze emisje, najbardziej poszukiwane monety po 20 latach osiągają zwykle dwu-, trzykrotność swojej pierwotnej ceny. Te najrzadsze nawet kilkanaście razy więcej. Wszystko zależy od nakładu i popularności danej monety.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przyszłość elektrowni jądrowych w Polsce: Analiza i prognozy
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Leasing na ryczałcie - Korzyści, warunki, najnowsze informacje
 4. Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty? Jak to zrobić?
 5. PKO BP - Kredyt gotówkowy - Oferta kredytowa online - Pożyczka
Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk

Hej, jestem Patryk i serdecznie witam Was na moim blogu poświęconym tematyce finansowej. Finanse to obszar, który może być skomplikowany, ale moim celem jest uczynienie go bardziej dostępnym i zrozumiałym.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kategorie zl: Najlepsze Zl i w budynku
KalkulatoryKategorie zl: Najlepsze Zl i w budynku

W artykule przeanalizowano pojęcie zła, jego źródła, klasyfikacje i przejawy w różnych systemach filozoficznych i religijnych, a także implikacje moralne, psychologiczne i kulturowe. Omówiono m.in. grzech pierworodny, koncepcje osobowości destrukcyjnych oraz symboliczne ujęcia walki dobra ze złem.