Nieruchomości

Jak szybko i tanio uzyskać wypis z rejestru gruntów? Poradnik 2023

Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk11.10.20235 min.
 Jak szybko i tanio uzyskać wypis z rejestru gruntów? Poradnik 2023

Wypis z rejestru gruntów to jeden z kluczowych dokumentów potrzebnych przy transakcjach nieruchomościami. Zawiera on szczegółowe informacje na temat danej działki, jej położenia, właściciela i innych istotnych danych. Wiedza na temat tego, czym jest wypis, gdzie i jak go uzyskać oraz ile kosztuje, jest więc bardzo przydatna dla każdego, kto zamierza kupić, sprzedać lub w inny sposób zadysponować nieruchomością.

Czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów?

Wypis z rejestru gruntów to dokument zawierający aktualne dane ewidencyjne dotyczące konkretnej nieruchomości. Znajdziemy w nim informacje takie jak:

 • numer działki ewidencyjnej
 • położenie nieruchomości
 • powierzchnia działki
 • rodzaj użytków (grunty orne, sady, łąki itp.)
 • klasy gleboznawcze
 • właściciel lub władający nieruchomością

Natomiast wyrys z mapy ewidencyjnej to graficzne przedstawienie położenia działki na mapie danego obszaru. Wyrys pozwala dokładnie zlokalizować nieruchomość i sprawdzić jej granice.

Gdzie można złożyć wniosek o wypis z rejestru gruntów?

Wypis z rejestru gruntów można uzyskać, składając odpowiedni wniosek w wydziale geodezji urzędu gminy lub miasta, na terenie którego znajduje się dana nieruchomość. Wniosek należy złożyć osobiście lub przez pełnomocnika.

Coraz więcej urzędów umożliwia również zamówienie wypisu przez internet, za pośrednictwem platformy ePUAP. Wystarczy mieć profil zaufany i wypełnić odpowiedni formularz. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja.

Ile kosztuje wypis z rejestru gruntów w 2023 roku?

Koszt wypisu uzależniony jest od gminy, w której leży nieruchomość. Zazwyczaj opłata wynosi od 30 do 100 zł. Dokładne stawki ustala rada gminy.

Warto sprawdzić taryfikator danego urzędu, by z góry wiedzieć ile trzeba zapłacić. Płatność za wypis następuje gotówką w kasie urzędu lub przelewem po złożeniu wniosku.

Jak szybko można otrzymać wypis z rejestru gruntów?

 Jak szybko i tanio uzyskać wypis z rejestru gruntów? Poradnik 2023

Urząd ma 14 dni na wydanie wypisu od momentu złożenia wniosku. W praktyce czas oczekiwania waha się od kilku dni do 2 tygodni i zależy m.in. od obciążenia urzędu.

Wnioskując o wypis warto więc wziąć pod uwagę realny czas oczekiwania, by złożyć dokumenty odpowiednio wcześniej. Można też spytać w urzędzie jakie są orientacyjne terminy w danym momencie.

Jakie dokumenty potrzebne są do wypisu z rejestru gruntów?

Do wniosku o wypis trzeba załączyć:

 • dowód uiszczenia należnej opłaty (potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty)
 • pełnomocnictwo, jeśli wniosek składa pełnomocnik
 • dokument potwierdzający interes prawny w uzyskaniu wypisu (np. umowa kupna-sprzedaży)

Sam wniosek powinien zawierać dane wnioskodawcy oraz określenie nieruchomości, której dotyczy. W urzędzie dostępne są gotowe formularze wniosku o wypis.

Kiedy należy ubiegać się o aktualizację wypisu z rejestru gruntów?

Wypis z rejestru gruntów powinno się aktualizować w każdej sytuacji, gdy zmieniają się dane dotyczące nieruchomości. Może to być np. zmiana właściciela w wyniku transakcji kupna-sprzedaży, zmiana granic działki po podziale geodezyjnym, budowa budynku na gruncie itp.

Posiadanie aktualnego wypisu pozwala uniknąć problemów przy przenoszeniu praw do nieruchomości i ma istotne znaczenie prawne.

Jak sprawdzić poprawność danych w wypisie z rejestru gruntów?

Warto dokładnie sprawdzić otrzymany z urzędu wypis, aby upewnić się, że zawarte w nim informacje są zgodne ze stanem faktycznym. W tym celu należy:

 • porównać dane dotyczące właściciela nieruchomości z danymi z aktu notarialnego
 • sprawdzić, czy granice działki i powierzchnia się zgadzają
 • zweryfikować rodzaj użytków - czy nie zmienił się np. po zalesieniu łąki
 • porównać mapę z naniesionymi budynkami ze stanem faktycznym w terenie

Wykrycie nieścisłości lub błędów w wypisie powinno skutkować złożeniem wniosku o sprostowanie danych w ewidencji gruntów.

Podsumowanie

Wypis z rejestru gruntów to kluczowy dokument potrzebny przy obrocie nieruchomościami. Warto wiedzieć, gdzie i jak go uzyskać, aby załatwić formalności bez zbędnej zwłoki. Należy pamiętać o aktualizacji wypisu, gdy zmieniają się dane dotyczące działki. Posiadanie aktualnych informacji z rejestru gruntów zdecydowanie ułatwia proces kupna-sprzedaży i pozwala uniknąć problemów natury prawnej.

Najczęstsze pytania

Tak, wypis jest wymagany przy sporządzeniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Potwierdza on aktualne dane o działce widniejące w ewidencji.

Wypis nie ma określonego terminu ważności. Ważne jest jednak, aby zawierał aktualne informacje. Jeśli dane dotyczące nieruchomości uległy zmianie, trzeba uzyskać zaktualizowany dokument.

Wypis wydaje się osobie, która ma interes prawny w uzyskaniu informacji o danej nieruchomości. Zazwyczaj wymagane jest wykazanie tytułu własności lub umowy przedwstępnej.

Opłata za wypis zamawiany przez ePUAP jest taka sama, jak przy składaniu wniosku w urzędzie. Nie ma dodatkowych kosztów związanych z zamówieniem online.

Nie zawsze. Wyrys trzeba zamówić oddzielnie we wniosku. Spowoduje to zwiększenie opłaty o dodatkową stawkę za mapę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przyszłość elektrowni jądrowych w Polsce: Analiza i prognozy
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Pożyczka 50 zł przez internet - Ekspresowa pozyczka online
 4. Pożyczka hipoteczna oprocentowanie i kalkulator w euro
 5. PKO BP - Kredyt gotówkowy - Oferta kredytowa online - Pożyczka
Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk

Finanse to obszar, który wpływa na nasze życie każdego dnia, dlatego chcę pomóc Wam w zrozumieniu go lepiej. Na tym blogu znajdziecie artykuły, porady oraz praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania, inwestowania i zarządzania budżetem. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły