fbpx

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu mieszkaniowego

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego

Nawet jeśli kredyt mieszkaniowy wziąłeś (lub zamierzasz wziąć) na bardzo długi okres (np. 30 lat), comiesięczne raty mogą okazać się sporym obciążeniem dla Twojego budżetu domowego. Tymczasem zarówno Tobie, jak i bankowi, który udziela Ci kredytu zależy na tym, by spłaty dokonywane były w ustalonym terminie. By tak się stało, warto rozejrzeć się za sposobami, dzięki którym będziesz w stanie ograniczyć koszty swojego zobowiązania i łatwiej spłacać comiesięczne raty. Przeczytasz o nich w tym artykule.

Nie przepłacaj za swój kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele kolejnych lat. Może więc dziwić, że tak wiele osób bierze go w pośpiechu, nierzadko wręcz bez zastanowienia (i np. porównania dostępnych na rynku ofert), potem zaś już o nim nie myśli, tylko grzecznie spłaca comiesięczne raty. Pomyśl – biorąc taki kredyt, przez kolejne lata możesz zwyczajnie przepłacać za jeden z największych produktów finansowych, jakie masz. I co więcej – nawet się nie zorientować, że tak właśnie się dzieje. Dlaczego? Bo przepłacanie to rozłożone będzie na stosunkowo niewielkie kwoty. Tyle że nawet 100 zł miesięcznie to aż 36 000 zł po 30 latach. Tyle możesz przepłacić, ale tyle możesz również zaoszczędzić, chociażby wprowadzając w życie nasz sposób numer 6. Lepiej jednak zapoznaj się ze wszystkimi wskazówkami, o których piszemy poniżej – może się bowiem okazać, że w Twojej kieszeni zostanie jeszcze więcej pieniędzy.

Sposób 1: Zawnioskuj o przyspieszenie wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej

Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, pamiętaj, by maksymalnie pospieszyć się z wpisem hipoteki do Księgi Wieczystej. Dlaczego? Ponieważ do czasu, gdy to nastąpi, bank ponosił będzie wyższe ryzyko. Co za tym idzie, pobierze składkę na ubezpieczenie pomostowe lub czasowo zwiększy swoją marżę za udzielenie Ci kredytu hipotecznego. Dopiero wpis do Księgi Wieczystej sprawi, że nieruchomość stanie się dla banku faktycznym zabezpieczeniem kredytu.

Wybierz najlepszego doradcęDoradcy Kredytowi Wrocław

Dlaczego jeszcze warto się pospieszyć? Ponieważ uzyskanie wpisu w Księdze Wieczystej może potrwać nawet kilka miesięcy. Co istotne, to Ty, jako kredytobiorca, musisz o jego dokonanie zawnioskować do sądu, który prowadzi rejestr takich ksiąg. Kolejną ważną informacją jest ta, iż możesz złożyć również wniosek o przyspieszenie takiego wpisu. Najlepiej skierować go do prezesa właściwego sądu i oczywiście odpowiednio uzasadnić.

Sposób 2: Weź pod lupę koszty związane z ubezpieczeniem nieruchomości

Zastanów się, czy zaproponowane przez udzielający Ci kredytu bank ubezpieczenie nieruchomości (UN) faktycznie warte jest swojej ceny. Dokładnie zapoznaj się w tym celu z dokumentem o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zwracając uwagę szczególną na tzw. wyłączenia. UN często są bardzo drogie i zapewniają np. jedynie ubezpieczenie samych murów, ale już nie tego, co znajduje się wewnątrz domu czy mieszkania (czyli np. mebli czy sprzętu RTV i AGD). Sprawdź, czy koszt Twojego ubezpieczenia nieruchomości nie przekracza 0,8% kwoty kredytu. Jeśli tak jest, warto rozejrzeć się za inną propozycją (wybór jest naprawdę spory). Zdarza się niestety, że zmiany UN będziesz mógł dokonać dopiero po roku spłacania kredytu mieszkaniowego, ale jeśli za takie ubezpieczenie przepłacasz, to i tak warto się na taki krok zdecydować. Tak, by przez kolejne lata sporo zaoszczędzić.

Sposób 3: Rozważ zasadność posiadania ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie to niekiedy warunek pozytywnego rozpatrzenia przez bank Twojego wniosku o kredyt hipoteczny. Warto jednak obserwować, jak zmienia się sytuacja i po jakimś czasie zadać sobie kilka istotnych pytań, z których najważniejsze brzmi: „czy nadal potrzebuję takiego ubezpieczenia?”. Takie ubezpieczenie zabezpiecza przede wszystkim twoje dzieci i rodzinę przed skutkami finansowymi twojej śmierci. Jeśli jesteś główną osobą utrzymującą rodzinę to będzie ono potrzebne. Ale jeśli jesteś singlem to niekoniecznie. Zastanów się też, czy nadal powinno być ono w takiej samej wysokości jak na początku, czy może suma ubezpieczenia może być inna.

Sprawdź również, czy UŻ, które zaproponował Ci bank, faktycznie jest atrakcyjne cenowo. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia nieruchomości, tu również wybór ofert na rynku jest naprawdę duży. Pamiętaj, by zwracać uwagę na wyłączenia (niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacą na przykład odszkodowania, gdy ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu). I jeszcze jedna ważna uwaga: po 3-5 latach spłacania kredytu hipotecznego w niektórych bankach możesz, ale wcale nie musisz już płacić dodatkowo składki na ubezpieczenie na życie – wybór należy do Ciebie.

Sposób 4: Nadpłacaj za swój kredyt hipoteczny

Po trzech latach częściowe spłaty nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami (dotyczy to wszystkich banków). Jeśli masz taką możliwość – nadpłacaj za swój kredyt hipoteczny. Zmniejszysz w ten sposób nie tylko wysokość raty, ale również sumę płaconych od kredytu odsetek. Tu ważna uwaga – samo wykonanie przelewu nie wystarczy. Musisz złożyć w banku tzw. dyspozycję wcześniejszej spłaty. Możesz zrobić to w formie papierowej, ale również w formie elektronicznej, jeśli korzystasz z bankowości przez Internet. Pamiętaj, że bank nigdy sam nie pobierze nadmiarowych środków na spłatę kredytu. A skoro tego nie zrobi, w konsekwencji pozostaną one na koncie, na dodatek nieoprocentowane. Nie pozwól, by tak się stało.

Sposób 5: Przenieś swój kredyt hipoteczny do innego banku

Czy wiesz, że po trzech latach swój kredyt hipoteczny możesz przenieść bez opłat do innego banku? W przypadku rynku bankowego trzy lata to – kolokwialnie mówiąc – kawał czasu. Przez taki okres wiele może się zmienić i inny bank może mieć dla Ciebie dużo bardziej atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego. Owszem, to dość czasochłonny sposób na zmniejszenie miesięcznej raty, ale warto pamiętać, że może ona zmaleć nawet o 10%, warto zatem trochę się wysilić i poszukać lepszej oferty u konkurencji. A najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z nami – nasi doradcy szybko i bezpłatnie sprawdzą, co można zrobić z Twoim kredytem hipotecznym, byś płacił za niego mniej.

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

Być może Ty również należysz do sporego grona tych osób, które w momencie brania pierwszego kredytu hipotecznego miały zdolność kredytową „na granicy” (czyli bardzo, ale to bardzo ograniczoną) i nie mogły uzyskać najbardziej atrakcyjnej oferty na rynku. W efekcie skorzystały z takiej, która wtedy była dla nich dostępna (i często również dużo bardziej kosztowna). Jednak po latach ich sytuacja finansowa mogła ulec (i często faktycznie uległa) zmianie. Takie osoby zgłaszają się do nas, my zaś sprawdzamy, czy któryś z banków może zaoferować im tańszy kredyt. Zwykle mamy dla nich dobre informacje, dlatego Ty również nie czekaj – skorzystaj z naszej wiedzy i wieloletniego doświadczenia i zamień swój kredyt hipoteczny na bardziej atrakcyjny.

Sposób 6: Właściwie używaj karty kredytowej

Czy biorąc w swoim banku kredyt hipoteczny otrzymałeś do niego kartę kredytową? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, jakie opłaty wiążą się z jej posiadaniem. Pamiętaj, że nawet gdy z niej nie korzystasz, są one naliczane, a mogą wynieść nawet 100 zł rocznie (co po 30 latach daje 3.000 zł…). Jak się okazuje, czasem bardziej opłaca się zrealizować kartą kilka transakcji w miesiącu i od razu spłacić zadłużenie – wówczas nie zostaną naliczone ani opłaty za kartę kredytową, ani odsetki za korzystanie z dostępnego na niej limitu.

Kontakt z Ekspertem Kredytowym SDP Finanse

Mamy nadzieję, że skorzystasz z podanych przez nas sposobów na obniżenie rat kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz poznać ich więcej lub dopiero zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o kredyt, już dziś skontaktuj się z SDP Finanse. Nasi Eksperci Kredytowi podpowiedzą Ci najlepsze rozwiązania i zaproponują najatrakcyjniejsze oferty kredytów hipotecznych, jakie dostępne są obecnie na rynku. Wszyscy nasi klienci mają zapewnioną tzw. gwarancję braku dodatkowych opłat. Oznacza to, że oferty, które od nas otrzymasz będą w 100% takie, jakie zaproponowałby Ci bank. Tyle że to my znajdziemy je dla Ciebie, byś niepotrzebnie nie tracił czasu.

Jak zwiększyć zdolność kredytową - zapisz się na mini kurs

5 sposobów aby zwiększyć

Zdolność Kredytową

Pierwszą lekcję kursu otrzymasz od razu po potwierdzeniu swojego adresu

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Nowe mieszkanie para

Kredyt hipoteczny w euro wolny od inflacji! Sprawdź czy warto i w jakim banku się o niego starać

Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy. Powoduje to zwiększenie rat kredytów, jednak tylko tych spłacanych w złotówkach. Klienci, którzy...
Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...
3 Odpowiedzi

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (28 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Jestem w pełni zadowolony z pomocy Pani Karoliny. Pomogła mi szybko i skutecznie. Na pewno skorzystam w przyszłości jeszcze raz z pomocy Pani Karoliny.

Dawid Szirdewan
3 czerwca 2022

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Pauliną przy załatwianiu kredytu hipotecznego. Profesjonalne doradztwo, bezproblemowy kontakt i miłe podejście do klienta.

Jacek
27 czerwca 2022

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (1 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Bardzo dziękujemy Pani Emilii za fachowe i profesjonalne podejście.
Dzięki Niej spełniliśmy marzenie zakupu nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego.
Jej pomoc w trakcie procesu okazała się być niezastąpiona, bo choć nasza sytuacja nie była łatwa Pani Emilia nie poddała się i szybko znalazła idealne rozwiązanie !

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i szczerze polecamy !

Natalia i Paweł M.
26 stycznia 2022

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca z Panem była wzorowa. Zawsze, kiedykolwiek potrzebowałam pomocy, Pan Łukasz w 100% pomagał. Odpowiadał na wszystkie moje pytania. Czułam, że zaangażował się Pan Łukasz w moją sprawę całym sobą. Dzięki temu mogłam spokojnie zająć się innymi sprawami. Każdy kto chce wziąć kredyt powinien skorzystać z usług doradcy finansowego. To naprawdę ułatwia życie.

Katarzyna
15 czerwca 2022

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat