fbpx

Zdolność kredytowa – ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Zdolność kredytowa

Przy udzielaniu kredytu hipotecznego bank bierze pod uwagę przede wszystkim zdolność kredytową wnioskodawcy. Być może od jakiegoś czasu zadajesz sobie pytanie, czy zarabiasz wystarczająco dużo, by otrzymać kredyt hipoteczny o takiej wysokości, jaka Cię interesuje. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest zdolność kredytowa oraz na jak duży kredyt możesz liczyć przy wybranej skali zarobków. Podpowiemy Ci również, jak w prosty sposób wyliczyć swoją zdolność kredytową. Bo choć ta ostatnia czynność nie zastąpi spotkania z profesjonalnym doradcą kredytowym, z pewnością będzie dobrym sposobem na zorientowanie się, czy Twoje zarobki pozwalają na otrzymanie kredytu hipotecznego w zakładanej wysokości.

Zdolność kredytowa – czym jest?

Co oczywiste, przed udzieleniem Ci kredytu hipotecznego każdy bank spyta Cię o zarobki. Nie tylko zresztą spyta, ale też poprosi o ich udokumentowanie. Twój dochód musi bowiem pochodzić z legalnego źródła – to oczywiste. Idealnie, gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale nie oznacza to wcale, że w przypadku innych form zatrudnienia nie masz szans na otrzymanie kredytu. Przeciwnie – większość banków akceptuje chociażby umowy zlecenia, dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej czy dochody ze spółek. W zależności od polityki danego banku różne będą jedynie warunki – jeden podmiot będzie na przykład oczekiwał, że Twoja umowa zlecenie musi trwać co najmniej 12 miesięcy, drugiemu z kolei wystarczą 3 miesiące. Maksymalna kwota kredytu, którą możesz uzyskać w danym banku to właśnie Twoja zdolność kredytowa. Nieprzypadkowo piszemy o „danym banku”, bo nie ma tu wcale sztywnych reguł – jeden podmiot może zaproponować Ci niższą, drugi zaś wyższą kwotę kredytu hipotecznego.

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Z pewnością nie raz zadawałeś sobie to pytanie. I słusznie – kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat i warto podejść do tej kwestii bardzo ostrożnie, ale też orientować się, na jakie kwoty można liczyć. Przedstawmy to zatem na przykładach:

Załóżmy, że Twoje udokumentowane miesięczne zarobki wynoszą 2 500 zł netto i nie masz jednocześnie innych zobowiązań kredytowych. Kredyt hipoteczny, na jaki możesz liczyć, to 195 000 zł (w niektórych bankach będzie to nawet więcej). Za tę kwotę możesz już kupić urokliwą kawalerkę w równie urokliwej, choć niewielkiej miejscowości.

Najlepsi Doradcy Kredytowi WrocławSprawdź

Zarabiasz więcej? Dobrze, zobaczmy zatem, jak sytuacja przedstawia się przy zarobkach rzędu 3 500 zł netto miesięcznie. Otóż osiągając takie dochody, możesz już liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości około 320 000 zł, co oznacza, że na przykład zakup niewielkiego mieszkania we Wrocławiu będzie w zasięgu Twoich możliwości (czyli Twoja zdolność kredytowa pozwoli Ci na uzyskanie w wybranym banku takiej właśnie kwoty kredytu).

Idźmy dalej. Co z zarobkami na poziomie 5 000 zł netto miesięcznie? Co oczywiste, wysokość możliwego do uzyskania kredytu hipotecznego wzrośnie wtedy jeszcze bardziej: może on wynieść szacunkowo nawet 515 000 zł.

Jeśli w gospodarstwie domowym są dwie osoby, możliwości również rosną. Gdy w sumie zarabiają one 7 000 zł miesięcznie, mogą liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 700 000 zł, a przy wspólnych dochodach na poziomie 10 000 zł bank może zaproponować im taki kredyt w wysokości nawet miliona złotych. We dwoje bywa zatem nie tylko raźniej, ale i rosną możliwości – w każdym razie gdy mowa o wnioskowaniu o kredyt hipoteczny w banku.

Kredyt hipoteczny – zobowiązanie na wiele lat

Jak już wspominaliśmy, najbardziej pożądany przez banki klient to taki, który zatrudniony jest na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak forma zatrudnienia to tylko jedna ze zmiennych, którą podmiot udzielający kredytu hipotecznego weźmie pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku. Na Twoją zdolność kredytową wpływać będą również koszty utrzymania i sytuacja rodzinna. Tym bowiem, co najbardziej interesuje bank, jest to, czy nie tylko w najbliższych miesiącach, ale też przez wiele kolejnych lat faktycznie będziesz miał realne możliwości do tego, by spłacać comiesięczne raty. Dlatego właśnie Twoja zdolność kredytowa to sprawa kluczowa. Jeżeli jej nie masz, to niestety kredytu hipotecznego w banku nie otrzymasz. Na szczęście są sposoby, by taką zdolność uzyskać, a w każdym razie zwiększyć, ale o tym za moment.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile wynosi obecnie Twoja zdolność kredytowa, możesz skorzystać z Kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego. Wystarczy, że wpiszesz w polach formularza kilka podstawowych danych (m.in. swój dochód, ilość osób w rodzinie, raty kredytów), a udostępnione na naszej witrynie narzędzie wyliczy, na jakiej wysokości kredyt hipoteczny będziesz mógł liczyć (w przedziale od-do, jako że, jak już wspominaliśmy, wiele zależy tu od tego, jaki bank rozpatrywał będzie Twój wniosek). Pamiętaj również, że uzyskany wynik to jedynie dane szacunkowe. Te dokładniejsze uzyskać możesz, posługując się kalkulatorem kredytu hipotecznego na stronie konkretnego banku, co może jednak okazać się dość żmudnym zadaniem. Tym bardziej, że nasi doradcy kredytowi zrobią to dla Ciebie bezpłatnie.

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

Czy mogę zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Oczywiście, że możesz. Co więcej, istnieje co najmniej kilka niezawodnych sposobów, by to zrobić. Wśród dostępnych niemal dla każdego metod znajdują się chociażby takie jak zmniejszenie rat kredytów i limitów na kartach, zmniejszenie kosztów utrzymania czy zwiększenie liczby kredytobiorców.  

Bezpłatne wyliczenie zdolności kredytowej

Być może po przeczytaniu tego artykułu nadal nie wiesz, na jakiej wysokości kredyt hipoteczny możesz liczyć. Tym bardziej że, jak już zaznaczyliśmy, kalkulator zdolności kredytowej podaje jedynie szacunkowe przedziały kwot, a każdy bank kieruje się przy udzielaniu kredytu swoją własną polityką. Cóż, prawda jest taka, że dochody to nie wszystko i składając wniosek o kredyt hipoteczny, nie powinieneś polegać na wyliczeniach kalkulatora, a już tym bardziej na opowieściach znajomego (czy znajomego znajomego) który taki kredyt otrzymał. Często zresztą w zadziwiająco zresztą dużej wysokości jak na swoje zarobki… Zamiast więc wierzyć w różne miejskie legendy, po prostu zgłoś się do nas! Nasz doradca kredytowy nie tylko bezpłatnie wyliczy Twoją zdolność kredytową w konkretnych bankach (również tych, które sam mu wskażesz), ale też zrobi to bez wysyłania zapytań do BIK. Nasza wiedza i doświadczenie są bezcenne, ale Ciebie nie będą kosztować ani złotówki. Dlatego nie czekaj i skontaktuj się z nami już dziś. Nie tylko wyliczymy dla Ciebie zdolność kredytową, ale też przedstawimy Ci najlepsze oferty kredytów hipotecznych, jakie są aktualnie dostępne na rynku. Podpowiemy Ci również dodatkowe rozwiązania, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na otrzymanie kredytu.

Jak zwiększyć zdolność kredytową - zapisz się na mini kurs

5 sposobów aby zwiększyć

Zdolność Kredytową

Pierwszą lekcję kursu otrzymasz od razu po potwierdzeniu swojego adresu

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

historia kredytowa bik scoring

Sprawdź jak poprawić swoją ocenę w BIK!

Wiele osób, które wnioskują o kredyt hipoteczny może nie zdawać sobie sprawy, że ich zdolność kredytowa wcale nie jest tak...
6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu mieszkaniowego

Nawet jeśli kredyt mieszkaniowy wziąłeś (lub zamierzasz wziąć) na bardzo długi okres (np. 30 lat), comiesięczne raty mogą okazać się...
Kredyty hipoteczne słownik pojęć

Kredyty hipoteczne – słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Wokół kredytów hipotecznych narosło przez lata wiele mitów, które staramy się rozwiewać w naszych cyklicznie publikowanych artykułach. Dziś jednak spróbujemy...
2 Odpowiedzi
  1. Dawid

    Czy jest jakaś różnica w kwestii lokalizacji przy szansach na kredyt? Czy ktoś kto mieszka np. w Bielsko Biała ma inne szansę na pożyczkę niż ktoś np. z Warszawy? W końcu koszty utrzymania potrafią się mocno różnić pomiędzy różnymi miastami.

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat