fbpx

Jakie dokumenty należy sprawdzić przed zakupem mieszkania

Sprawdź dokumenty zanim kupisz mieszkanie

Kupując nieruchomość najczęściej myślimy o pięknym widoku na zieleń, ładnej okolicy, dobrym dojeździe i spokojnym sąsiedztwie. To ważne rzeczy, bo będziemy ich doświadczać codziennie. Ale przeprowadzając transakcję za setki tysięcy złotych, która dotyczy ważnej części naszego majątku nie można zapomnieć też o detalach, których zaniedbanie może nas wprowadzić w spore tarapaty, oznaczające stratę czasu i pieniędzy.

Zakup na rynku wtórnym

Mieszkania z rynku wtórnego mają często zawiłą historię. Oznacza to różne, nieraz skomplikowane sytuacje prawne, wady techniczne lub zadłużenia. Koniecznie sprawdź więc księgę wieczystą (jeśli istnieje) – numer tej księgi poda Ci sprzedający. Następnie wprowadź go na stronie:

Sprawdź księgę wieczystą:
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl

Sprawdź dział III oraz dział IV. Jeśli cokolwiek jest tam wpisane, poproś o dokumenty i zaświadczenia od sprzedającego, aby dowiedzieć się  dokładnie, czego dotyczą wpisy lub – jeśli jest zadłużenie – to jaka jest jego wysokość. Zasada jest taka, że każdy wpis w tych działach obciąża nieruchomość i lepiej jakby go nie było. Ale jeżeli już jest to musisz mieć dokument, który dokładnie wyjaśnia sytuację, bo sam wpis w księdze wieczystej to za mało.

Zakup spółdzielczo-własnościowego prawa do lokalu

Jeśli mieszkanie jest spółdzielczo-własnościowe, należy udać się do spółdzielni i dowiedzieć się, czy mieszkanie jest zadłużone. Nie zawsze spółdzielnia udzieli Ci takich informacji. Czasami będziesz musiał pójść z właścicielem lub poprosić go by przedstawił zaświadczenie ze spółdzielni o braku zadłużenia (lub jego wysokości). Warto też przy okazji zapytać w spółdzielni, czy można prawo do lokalu przekształcić na pełną własność. Jeśli mieszkanie jest zarządzane przez zarządcę – to do niego się kierujemy i sprawdzamy, czy nie ma jakichś zaległości w rachunkach, które by obciążały to mieszkanie.

Koniecznie sprawdź też, czy w mieszkaniu jest ktoś zameldowany i dopilnuj, żeby się wymeldował tego samego dnia, którego jest podpisywana umowa sprzedaży. Notariusz zazwyczaj tego pilnuje, ale pamiętaj, że nie jest jego obowiązkiem zabezpieczać Twoje interesy, a jedynie aby upewnić się, że obie strony stawiające się do aktu wiedzą, co podpisują. Jeśli podpiszesz, że kupujesz mieszkanie ze służebnością dożywocia np. na babcię sprzedającego, to notariusz tylko się upewni, że o tym wiesz, ale nie sprawdzi, czy rozumiesz, jakie z tego kłopoty płyną.

Zakup od dewelopera

Z powodu złożoności tematu zakupu na rynku wtórnym, wiele osób kupuje na rynku pierwotnym licząc, że zakup mieszkania „bez historii” będzie prostszy i bezpieczniejszy. To założenie niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością, bo choć nie musisz sprawdzać stanu prawnego mieszkania, to koniecznie powinieneś sprawdzić dewelopera.

Jak to zrobić? Po pierwsze nie zakładaj, że duży deweloper jest gwarancją bezpieczeństwa i jakości wykonania. Duży deweloper też korzysta z podwykonawców, którzy potrafią jeden etap inwestycji wykonać fantastycznie, a drugi totalnie spartaczyć!

Poproś o prospekt informacyjny dla danej inwestycji i zapoznaj się z nim. Znajdziesz tam informacje o innych projektach zrealizowanych przed tego dewelopera. Będziesz też wiedział, czy deweloper buduje ze środków własnych, czy może z kredytu (im większy udział kredytu, tym większe ryzyko całej inwestycji). Znajdziesz też informacje o sąsiadujących działkach i planach ich zagospodarowania. Koniecznie się z tym zapoznaj, by nie być zdziwionym, że Twój wymarzony ogródek będzie zawsze w cieniu wieżowca, który powstanie tuż obok.

Warto mieć wsparcie doświadczonej osoby

Jeśli masz zaufanego pośrednika nieruchomości to on powinien sprawdzić te rzeczy za Ciebie. Sam jednak przyznasz, że wiele osób unika współpracy z pośrednikiem, bo nie chce ponosić kosztów prowizji. Na szczęście na rynku pierwotnym większość biur nieruchomości nie pobiera opłat od kupujących. 

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

Ekspert kredytowy zweryfikuje nieruchomość

Pamiętaj, że bez względu na to czy korzystasz z pomocy pośrednika nieruchomości czy nie to zawsze możesz skorzystać bezpłatnie ze wsparcia eksperta kredytowego – jego praca nie dotyczy tylko przeprocesowania wniosku o kredyt w banku, ale także odpowiedni przygotowanie go przed złożeniem. Nasi eksperci znają się na nieruchomościach i pomogą Ci sprawdzić kupowaną nieruchomości. Zanim wpłacisz zadatek lub poniesiesz opłatę rezerwacyjną umów się z doradcą kredytowym i pokaż mu lokal, który planujesz kupić. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie kupujesz bubla prawnego i że w trakcie kredytowania nie wystąpią niepożądane trudności.

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa – ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Przy udzielaniu kredytu hipotecznego bank bierze pod uwagę przede wszystkim zdolność kredytową wnioskodawcy. Być może od jakiegoś czasu zadajesz sobie...
Kredyt hipoteczny dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Kredyt hipoteczny na dochody z działalności gospodarczej – dowiedz się, jak go otrzymać

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy możesz złożyć do banku wniosek o kredyt hipoteczny? Tak, jednak zanim to zrobisz,...
Kredyt hipoteczny na umowę zlecenia

Kredyt hipoteczny na dochód z umowy zlecenia? Sytuacja trudna, ale wcale nie bez wyjścia!

Jeśli pracujesz wyłącznie na umowę zlecenie, otrzymanie kredytu hipotecznego może być bardziej skomplikowane, niż ma to miejsce w przypadku zatrudnienia...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat