fbpx

Poznaj 3 ryzyka przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Kredyt hipoteczny - ryzyka, trudności

Uzyskujesz wysokie dochody z umowy o pracę i nie masz żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych? Jeśli tak, bank, w którym starasz się o kredyt hipoteczny, z pewnością spojrzy na Ciebie przychylniej. Jednak wcale nie oznacza to, że Twój wniosek na 100% rozpatrzony zostanie pozytywnie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się o trzech ryzykach, które wiążą się z kredytem hipotecznym. Istnieje spora szansa, że przynajmniej o części z nich nie miałeś dotąd pojęcia.

Po pierwsze, po drugie i po trzecie…

Aby lepiej zrozumieć, na czym polegają ryzyka, o których za moment napiszemy, musisz zdać sobie sprawę z trzech istotnych faktów. Po pierwsze, o kredyt hipoteczny wnioskuje bardzo wiele osób, a złożone przez nich wnioski rozpatrywane są (a w każdym razie powinny być rozpatrywane) w kolejności ich wpłynięcia do wybranego banku. Po drugie, bank może zaproponować Ci kredyt hipoteczny w kwocie niższej niż ta, o którą wnioskowałeś (dlaczego tak może się zdarzyć wyjaśnimy już za moment). Po trzecie, bank może obniżyć kwotę kredytu, ponieważ inaczej niż Ty wyceni nieruchomość, którą zamierzasz nabyć. A oto szczegóły dotyczące ryzyk, jakie warto wziąć pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny:

1. Przewlekłe procesowanie kredytu przez bank

Jak już wspominaliśmy – nie jesteś sam. Kredyty hipoteczne cieszą się sporym zainteresowaniem, a co za tym idzie, do banków wpływa nierzadko cała masa wniosków o ich udzielenie. Teoretycznie bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej, ale jak to bywa – teoria sobie, a życie sobie. W praktyce działa to bowiem tak, że im więcej wniosków wpłynie w danym okresie do wybranego banku, tym dłużej są one procesowane. Co oczywiste, im lepsza będzie dana oferta (np. w formie wyjątkowej promocji), tym więcej znajdzie się osób, które będą nią zainteresowane i wypełnią wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego. Nie każdy bank będzie w stanie poradzić sobie z nawałem tego rodzaju dokumentów, Ty tymczasem masz dwa miesiące na załatwienie kredytu. Co, jeśli nie starczy Ci czasu? Niestety – możesz stracić wpłacony zadatek lub opłatę rezerwacyjną. Nie musi się tak stać, ale trzeba brać pod uwagę również taki scenariusz.

Wybierz najlepszego doradcęDoradcy Kredytowi Wrocław

2. Obniżenie kwoty kredytu ze względu na scoring

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego trudno się dziwić, że bank bardzo wnikliwie ocenia zdolność kredytową klienta, zanim jeszcze zdecyduje się na udzielenie mu takiego kredytu. Mamy tu zatem do czynienia z bardzo, ale to bardzo indywidualną oceną każdego wniosku. Zbyt wysoka (w każdym razie według banku) kwota kredytu hipotecznego? Młody wiek kredytobiorcy? Pierwszy kredyt zainteresowanego?

Nagromadzenie tego rodzaju czynników może spowodować, że dostaniesz niższy hipoteczny kredyt, niż się spodziewałeś. Pozostałą kwotę będziesz musiał uzupełnić gotówką lub skorzystać z oferty innego banku. Nie jest tajemnicą, że nie każdy, a wręcz mało kto zorganizuje kilkadziesiąt tysięcy złotych w kilka dni. Co możesz zrobić? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie kontakt z jednym z naszych doradców kredytowych, który bezpłatnie podpowie Ci, w jaki sposób rozwiązać możesz tego rodzaju problem.

3. Obniżenie kwoty kredytu ze względu na wycenę nieruchomości

Musisz pamiętać, że bank, w którym złożysz wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego, nie zawsze wyceni kupowaną przez Ciebie nieruchomość tak, jak Ty ją wyceniasz. Co oczywiste, jeśli wycenę zaniży, obniży również kwotę kredytu, którą będzie Ci skłonny zaproponować. Uważać powinieneś w szczególności w przypadku nieruchomości nietypowych. Zwracaj uwagę na antresole, garaże, miejsca parkingowe, a także komórki lokatorskie czy piwnice. Dlaczego? Ponieważ ich powierzchnie nie są przez banki traktowane jako powierzchnie użytkowe. Tymczasem w Księdze Wieczystej widnieje dość często sumaryczna powierzchnia wybranej nieruchomości, co może okazać się bardzo mylące podczas wyliczania ceny za metr kwadratowy.

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

Wiadomo, że chcąc sprzedać swoje lokale, oferujące je osoby uciekają się do różnego rodzaju sztuczek, nie zawsze do końca etycznych… I tak na przykład, publikując ofertę sprzedaży lokalu w sieci i chcąc zwiększyć jego atrakcyjność, podają powierzchnię powiększoną o antresolę. Widzisz więc ogłoszenie, w którym za mieszkanie 80 m2 oferujący chce 520 000 zł. Dokonujesz niezbędnych obliczeń i wychodzi na to, że cena za metr takiego lokalu to 6 500 zł. Dobra oferta, prawda? Otóż niekoniecznie. Dlaczego? Bo 15 m2 to antresola, tymczasem rzeczywista powierzchnia użytkowa wynosi tylko 65 m2. Co to oznacza? Ano to, że faktyczna cena za metr oferowanego lokalu to aż 8 000 zł, co dla banku akurat może już nie być kwotą do zaakceptowania…  

Sposoby na wyeliminowanie ryzyk przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny

Tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem na to, by wyeliminować ryzyka związane z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny, jest złożenie wniosku o taki kredyt nie w jednym, ale w kilku różnych bankach jednocześnie i procesowanie ich równolegle. Więcej przeczytasz o tym w naszym artykule “Bierzesz kredyt hipoteczny? Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę!“.

Zastanawiasz się, czy składając wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach nie pogorszysz sobie scoringu? Bez obaw – taki kredyt to nie to samo, co kredyt gotówkowy czy pożyczka, przy których rzeczywiście ostrożność jest wysoce wskazana. Rządzi się on po prostu innymi prawami. Więcej informacji znajdziesz w innym artykule na naszym blogu – “7 Największych mitów o kredytach hipotecznych” (patrz mit nr 4).

Sposób na najlepszy kredyt hipoteczny

Zanim zawnioskujesz o kredyt hipoteczny, skorzystaj z pomocy jednego z doradców kredytowych SDP Finanse. Przez lata pomogliśmy bardzo wielu osobom, które szukały najlepszej oferty takiego kredytu. Nasza wiedza i doświadczenie, a także fakt, że za nasze usługi nie pobieramy żadnych opłat sprawiają, że liczba naszych klientów nie tylko systematycznie wzrasta, ale też wielu z nich (równie systematycznie) do nas wraca. Dlaczego? Ponieważ wiedzą, że dzięki nam nie ominą ich ani najbardziej atrakcyjne oferty, ani najnowsze promocje. Na bieżąco kontrolujemy sytuację na rynku i wiemy, co zrobić, by nasi klienci zwiększyli swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego w takiej wysokości, jaka rzeczywiście ich interesuje. Z przyjemnością pomożemy w tym również Tobie – skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej darmowej usługi doradczej.

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Nowe mieszkanie para

Kredyt hipoteczny w euro wolny od inflacji! Sprawdź czy warto i w jakim banku się o niego starać

Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy. Powoduje to zwiększenie rat kredytów, jednak tylko tych spłacanych w złotówkach. Klienci, którzy...
Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (29 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Szanowni potencjalni klienci Pani Karoliny Niziołek !!!

Z nieukrywaną przyjemnością pragnę zarekomendować Panią Karolinę Niziołek, jako doradcę finansowego/kredytowego.
Jest to osoba w pełni kompetentna, profesjonalna, sprawcza w działaniu i pomocna.
Dodatkowy atutem jest też duża doza kultury i uroku osobistego.
Proces zakupu nieruchomości z udziałem i pomocą Pani Karoliny Niziołek przebiegł sprawnie i szybko.
Jeszcze raz gorąco rekomenduję!!!

Z wyrazami szacunku
Marek Sobański

Marek Sobański
22 lipca 2022

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Pauliną przy załatwianiu kredytu hipotecznego. Profesjonalne doradztwo, bezproblemowy kontakt i miłe podejście do klienta.

Jacek
27 czerwca 2022

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (2 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Zazwyczaj nie wystawiam opinii, ale Pani Emilia na tyle wyróżnia się zaangażowaniem i proaktywnym podejściem do klienta i problemów, że zdecydowałem się zrobić wyjątek. Jestem jak najbardziej zadowolony.

Piotr G
17 stycznia 2023

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca z Panem była wzorowa. Zawsze, kiedykolwiek potrzebowałam pomocy, Pan Łukasz w 100% pomagał. Odpowiadał na wszystkie moje pytania. Czułam, że zaangażował się Pan Łukasz w moją sprawę całym sobą. Dzięki temu mogłam spokojnie zająć się innymi sprawami. Każdy kto chce wziąć kredyt powinien skorzystać z usług doradcy finansowego. To naprawdę ułatwia życie.

Katarzyna
15 czerwca 2022

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat