Bankowość online

Przelewy PKO i Pekao SA - jak wykonać online i w placówce?

Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk29.10.20236 min.
 Przelewy PKO i Pekao SA - jak wykonać online i w placówce?

Przelewy PKO i Pekao SA to jedne z najpopularniejszych metod płatności w polskich bankach. Istnieje kilka wygodnych sposobów na realizację przelewów – zarówno online, jak i w oddziale banku. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przeprowadzić przelewy w PKO i Pekao, jakie dane są wymagane oraz jakie są koszty takich operacji. Podpowiemy też, jak wysłać pieniądze za granicę.

Kluczowe wnioski:
 • Przelewy PKO i Pekao SA można zrealizować online poprzez bankowość elektroniczną oraz aplikację mobilną, a także w oddziale banku.
 • Do wykonania przelewu potrzebne są takie dane jak numer konta odbiorcy, kwota oraz tytuł przelewu.
 • Opłaty za przelewy PKO i Pekao SA zależą od rodzaju przelewu oraz wybranego kanału płatności.
 • Przelewy zagraniczne wymagają podania dodatkowych informacji, np. kodu BIC banku odbiorcy.
 • Bankowość elektroniczna i mobilna PKO oraz Pekao umożliwiają szybkie i wygodne wykonywanie różnych przelewów bez wychodzenia z domu.

Jak wykonać przelewy PKO i Pekao SA online?

Bankowość internetowa zyskuje coraz większą popularność dzięki swej wygodzie i oszczędności czasu. Zarówno PKO BP, jak i Pekao SA oferują możliwość wykonywania przelewów przez Internet. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, które pozwala na realizację płatności bez wychodzenia z domu.

W przypadku PKO z Zubrem wystarczy zalogować się do serwisu iPKO, następnie wybrać opcję "Przelewy" i podać niezbędne dane, takie jak numer konta odbiorcy, kwotę oraz tytuł przelewu. Cały proces jest intuicyjny i przejrzysty, a wykonanie przelewu zajmuje zaledwie kilka minut.

Z kolei w Pekao SA bankowość elektroniczna nosi nazwę Pekao24. Mechanizm realizacji przelewów jest bardzo podobny - wystarczy się zalogować, przejść do odpowiedniej zakładki i wprowadzić wymagane informacje dotyczące odbiorcy oraz kwoty.

Obie bankowości internetowe dają również możliwość zdefiniowania przelewów cyklicznych oraz zrealizowania przelewu z przyszłą datą realizacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na automatyzację regularnych płatności.

Przelewy PKO i Pekao SA w aplikacji mobilnej

Kolejną, równie wygodną opcją wykonywania przelewów z PKO BP i Pekao SA jest wykorzystanie aplikacji mobilnych tych banków. Aplikacje są dostępne zarówno na systemy Android, jak i iOS, dzięki czemu można realizować przelewy praktycznie z każdego miejsca.

W aplikacji IKO od PKO BP proces wykonania przelewu jest banalnie prosty. Po zalogowaniu się wystarczy wybrać opcję "Płatności", a następnie "Przelew dowolny". Kolejny krok to wprowadzenie numeru konta odbiorcy, kwoty, tytułu oraz ewentualnych dodatkowych informacji.

Bardzo podobnie wygląda procedura w aplikacji mobilnej Pekao24. Po uruchomieniu aplikacji i zalogowaniu się wybieramy ikonę "Przelewy" i postępujemy zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Aplikacja umożliwia również ustawienie przelewów cyklicznych i zdefiniowanie ich harmonogramu.

Zarówno IKO, jak i Pekao24 oferują szereg innych funkcjonalności, takich jak możliwość sprawdzenia salda na rachunkach, doładowania telefonu czy dostępu do lokat i kredytów. Aplkacje bankowe są na tyle intuicyjne i przyjazne dla użytkownika, że obsługa nie powinna sprawiać większych trudności.

Czytaj więcej: Role banku centralnego: Kluczowy gracz w systemie finansowym

Przelewy PKO i Pekao SA w oddziale banku

Jeżeli ktoś woli tradycyjną metodę lub nie korzysta z bankowości elektronicznej, istnieje również możliwość zrealizowania przelewu w placówce PKO BP lub Pekao SA. Aby to zrobić, należy wypełnić specjalny formularz przelewu i złożyć go w okienku kasowym.

 • Na formularzu należy podać swoje dane personalne, numer rachunku, z którego ma zostać zrealizowany przelew, a także numer rachunku odbiorcy, kwotę oraz tytuł przelewu.
 • Osoba przyjmująca przelew może również poprosić o okazanie dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych.

Wykonywanie przelewów w oddziale banku wiąże się zwykle z dłuższym czasem oczekiwania, dlatego opcja ta jest polecana głównie tym klientom, którzy nie korzystają z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnych.

Warto jednak pamiętać, że placówki bankowe dysponują zwykle dłuższym czasem otwarcia niż np. tradycyjne placówki pocztowe, więc klienci mają większe możliwości wyboru dogodnej dla siebie godziny realizacji przelewu.

Niezbędne dane do przelewu PKO i Pekao SA

Niezależnie od wybranej metody wykonania przelewu, zarówno w PKO BP, jak i w Pekao SA, konieczne jest podanie kilku podstawowych informacji umożliwiających prawidłową realizację płatności. Należą do nich:

 • Numer rachunku odbiorcy przelewu
 • Kwota przelewu (podawana w złotych polskich)
 • Tytuł przelewu (np. "Opłata za czynsz", "Zakupy spożywcze" itp.)

Oprócz tych obligatoryjnych danych, w niektórych przypadkach może być wymagane podanie dodatkowych informacji, np. numeru NIP lub nazwiska odbiorcy przelewu. Zazwyczaj dotyczy to płatności na rzecz firm lub instytucji.

Warto pamiętać, aby zawsze dokładnie sprawdzić poprawność wprowadzanych danych, zwłaszcza numeru rachunku odbiorcy. Pomyłka w tym zakresie może skutkować przekazaniem środków na niewłaściwy rachunek i koniecznością żmudnego procedowania w celu odzyskania pieniędzy.

Przelewanie z konta PKO i Pekao SA za granicę

Przelewy zagraniczne wymagają nieco więcej formalności niż te realizowane na rachunki krajowe. Poza standardowymi informacjami jak numer rachunku odbiorcy czy kwota, konieczne jest również podanie dodatkowych danych:

 • Kod BIC banku odbiorcy (inaczej SWIFT)
 • Adres banku odbiorcy
 • Kod kraju odbiorcy
 • Waluta przelewu

Zazwyczaj przelewy zagraniczne wiążą się z wyższymi opłatami niż te wykonywane w obrębie kraju. Szczegółowe stawki opłat można znaleźć w tabelach prowizji i opłat PKO BP oraz Pekao SA.

Oprócz przelewów zwykłych, banki oferują również przelewy ekspresowe, dzięki którym środki trafiają na rachunek odbiorcy tego samego dnia lub w ciągu maksymalnie 1-2 dni roboczych. Jest to jednak usługa dodatkowo płatna.

Koszty przelewu PKO i Pekao SA

Zarówno w PKO BP, jak i w Pekao SA obowiązują różne stawki opłat za przelewy - ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników:

Podsumowanie

Jak widać, zarówno w PKO BP (przelewy PKO z Zubrem), jak i w Pekao SA istnieje szereg wygodnych sposobów na realizację przelewów. Klienci mogą korzystać z bankowości internetowej, aplikacji mobilnych lub odwiedzić tradycyjną placówkę banku. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, więc wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Bez względu na wybrany kanał płatności, realizacja przelewów, zarówno tych wewnątrz banku (transze PKO SA, wpływy Pekao), jak i zewnętrznych, jest procesem stosunkowo prostym. Konieczne jest jedynie podanie kilku podstawowych danych, takich jak numer rachunku odbiorcy, kwota oraz tytuł przelewu. W przypadku transz Pekao czy przelewów zagranicznych wymagane są dodatkowe informacje.

Najczęstsze pytania

Stan rachunku w PKO BP można sprawdzić w bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO lub w placówce banku. W Pekao SA służy do tego Pekao24 oraz aplikacja mobilna. Saldo można również usłyszeć, dzwoniąc na infolinię banku.

Tak, banki przewidują górne limity kwotowe dla przelewów realizowanych w różnych kanałach - inny limit obowiązuje w bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej czy placówce. Szczegółowe informacje znajdują się w tabelach opłat i prowizji.

Przelewy cykliczne można ustawić zarówno w bankowości internetowej, jak i aplikacjach mobilnych PKO BP oraz Pekao SA. Wystarczy w odpowiedniej zakładce zdefiniować odbiorcę, kwotę, cykl powtarzania oraz okres obowiązywania zlecenia.

Przelewy wewnątrzbankowe są zwykle realizowane natychmiastowo. W przypadku przelewów zewnętrznych, czas realizacji to zazwyczaj 1 dzień roboczy. Istnieją również opcje przelewów ekspresowych, które są realizowane tego samego dnia.

Zarówno w PKO BP, jak i w Pekao SA, zlecenia przelewów, które mają być zrealizowane w przyszłości, można odwołać lub edytować przed terminem ich wykonania. Wystarczy w tym celu zalogować się do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Synonimy efektywności biznesowej: Klucz do sukcesu?
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Opinie o dam pożyczkę: Dampozyczke.pl vs Dam Pożyczkę.pl
 4. Zabezpieczenia kredytowe - rodzaje, formy i zasady zastosowania
 5. Jak wypełnić pole identyfikacja zobowiązania PIT-4 i PCC-3? Poradnik 2023
Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk

Hej, jestem Patryk i serdecznie witam Was na moim blogu poświęconym tematyce finansowej. Finanse to obszar, który może być skomplikowany, ale moim celem jest uczynienie go bardziej dostępnym i zrozumiałym.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły