• homearrow-right
  • Kredytyarrow-right
  • Kredyt hipoteczny dla firmy - najlepsze oferty kredytów hipotecznych dla działalności gospodarczej

Kredyt hipoteczny dla firmy - najlepsze oferty kredytów hipotecznych dla działalności gospodarczej

 Kredyt hipoteczny dla firmy - najlepsze oferty kredytów hipotecznych dla działalności gospodarczej
Autor Łukasz Baran
Łukasz Baran27.09.2023 | 7 min.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to duże wyzwanie, ale też szansa na niezależność i większy zysk. Jednak aby firma mogła się rozwijać, często potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Doskonałym sposobem na pozyskanie kapitału może być wzięcie kredytu hipotecznego dla firmy. W artykule wyjaśnimy, czym jest taki kredyt, jak go dostać i na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę w banku.

Jak dostać kredyt hipoteczny dla firmy?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny dla działalności gospodarczej, należy złożyć wniosek w banku. Najpierw trzeba jednak sprawdzić, czy dany bank w ogóle udziela takich kredytów firmom. Większość dużych banków ma w swojej ofercie kredyty hipoteczne dla przedsiębiorców, choć warunki mogą się różnić.

Kluczowe jest przygotowanie kompletu wymaganych dokumentów - między innymi aktualnego odpisu z KRS lub CEIDG, zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami i ZUS, rachunków firmy za ostatnie miesiące. Im lepsza kondycja finansowa firmy, tym większa szansa na kredyt hipoteczny. Pomocny będzie też biznesplan inwestycji, na którą ma być przeznaczony kredyt.

Warto porównać oferty kilku banków, ponieważ mogą się znacznie różnić pod względem oprocentowania, prowizji czy wymaganego wkładu własnego. Niektóre banki mogą prosić o dodatkowe zabezpieczenia, np. poręczenie osób trzecich.

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości pod działalność - jakie dokumenty potrzebne?

Kredyt hipoteczny dla firmy najczęściej przeznaczony jest na zakup nieruchomości, która ma służyć jako siedziba firmy lub zostać wynajęta w celach inwestycyjnych. W takim przypadku bank będzie wymagał przedstawienia umowy przedwstępnej zakupu lub rezerwacyjnej dotyczącej tej nieruchomości.

Oprócz standardowych dokumentów firmy konieczne będzie też dostarczenie wypisu z księgi wieczystej nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Trzeba też przedstawić aktualną wycenę tej nieruchomości wykonaną przez rzeczoznawcę majątkowego.

Warto dostarczyć jak najwięcej dokumentów potwierdzających sensowność inwestycji w daną nieruchomość - może to zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową. Im lepiej uargumentujemy cel kredytu, tym lepiej.

Który bank da najlepszy kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy? Ranking ofert 2023

W 2023 roku atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych dla firm mają między innymi:

  • Bank X - kredyt nawet do 80% wkładu własnego, niskie RRSO
  • Bank Y - szeroki wachlarz dodatkowych zabezpieczeń, indywidualne podejście do klienta
  • Bank Z - bezpłatne prowadzenie rachunku dla firmy, oprocentowanie już od 4%

Wybierając kredyt hipoteczny dla działalności, warto porównać RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) w różnych bankach, a także zapoznać się z opiniami innych przedsiębiorców na temat obsługi kredytu hipotecznego w danej instytucji.

Kredyt hipoteczny na firmę - ile można pożyczyć i na jaki okres?

Kredyt hipoteczny dla firmy zazwyczaj udzielany jest na minimum 10 lat. Maksymalny okres kredytowania wynosi nawet 30 lat. W praktyce najpopularniejsze są okresy 15-20 lat.

Jeśli chodzi o kwotę kredytu hipotecznego dla działalności gospodarczej, to zależy ona od zdolności kredytowej firmy, ale również wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Zazwyczaj można liczyć na kredyt hipoteczny na firmę w wysokości 60-80% wartości nieruchomości.

Dla przykładu, jeśli nieruchomość jest wyceniona na 600 000 zł, to kwota kredytu może wynieść nawet 480 000 - 600 000 zł w zależności od wymagań banku. Należy jednak pamiętać o konieczności wniesienia wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny dla działalności gospodarczej - najważniejsze informacje

Podsumowując najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na działalność:

  • Udzielany jest na zakup lub remont lokalu pod firmę
  • Wymagane są dokumenty potwierdzające kondycję finansową firmy
  • Okres kredytowania wynosi zazwyczaj 10-20 lat
  • Kwota kredytu to maksymalnie 80% wartości nieruchomości
  • Oprocentowanie jest zmienne, oparte o WIBOR
  • Wymagany jest wkład własny minimum 20%

Warto zapoznać się z ofertami banków i sprawdzić, na jakich warunkach można uzyskać kredyt hipoteczny na firmę na zakup lub remont nieruchomości.

Jakie zabezpieczenia potrzebne przy kredycie hipotecznym na firmę?

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego dla firmy jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości, która jest przedmiotem kredytowania. Wartość nieruchomości musi pokrywać całą kwotę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami.

Często banki proszą o dodatkowe zabezpieczenie w postaci cesji praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości, zastawu rejestrowego na ruchomościach firmy, czy przewłaszczenia środków trwałych. Nierzadko wymagane jest też poręczenie osób fizycznych - właścicieli firmy lub ich bliskich.

Im mocniejsze zabezpieczenie kredytu hipotecznego, tym bank ochoczej go udzieli. Warto mieć świadomość konieczności zaangażowania prywatnego majątku właścicieli przy kredycie hipotecznym dla działalności gospodarczej.

Kredyt hipoteczny dla firmy - korzyści i zalety tego rozwiązania

Główne zalety kredytu hipotecznego na firmę to:

  • Możliwość kupna lub remontu lokalu bez angażowania środków obrotowych
  • Stałe, nie wysokie oprocentowanie w porównaniu z kredytem firmowym
  • Wydłużony okres kredytowania - do 30 lat
  • Możliwość odliczenia odsetkow od podatku firmowego
  • Wzrost wartości nieruchomości w czasie

Dzięki takiemu kredytowi firma może rozszerzyć działalność, inwestując w lokal, nie uszczuplając kapitału obrotowego. To często tańsze rozwiązanie niż wynajem powierzchni.

Kredyt hipoteczny na działalność gospodarczą - czy warto i dla kogo?

Kredyt hipoteczny dla działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które myślą o zakupie lokalu na siedzibę lub chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem. Może to być sposób na rozwinięcie skali biznesu bez uszczerbku dla płynności finansowej.

Kluczowa jest dobra kondycja finansowa firmy i dodatnie perspektywy na przyszłość. Im dłużej działa firma, tym większa szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego. Zdecydowanie łatwiej otrzymają go spółki niż jednoosobowe działalności.

Podsumowując, kredyt hipoteczny na firmę to ciekawe rozwiązanie finansowe dla wielu przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w nieruchomości. Warto przeanalizować aktualne oferty banków, sięgnąć po taki kredyt i rozwinąć skalę biznesu.

Podsumowanie - czy warto wziąć kredyt hipoteczny dla firmy?

Kredyt hipoteczny dla działalności gospodarczej to produkt bankowy, który z pewnością warto rozważyć, myśląc o rozwoju firmy. Pozwala on zainwestować w nieruchomość komercyjną bez nadwyrężania bieżącej płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Oczywiście, taki kredyt to także poważne zobowiązanie na kilkanaście lat. Należy więc dokładnie przeanalizować, czy jest on nam potrzebny i czy stać nas na jego spłatę. Jeśli perspektywy rozwoju firmy są dobre, to zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup lokalu może być świetnym posunięciem biznesowym.

Najczęściej zadawane pytania

Potrzebne są m.in. aktualny KRS lub CEiDG, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i ZUS, rachunki firmy za ostatnie miesiące, biznesplan inwestycji. Bank wymaga też dokumentów dotyczących nieruchomości – aktualnej wyceny, wypisu z księgi wieczystej.

Zazwyczaj banki wymagają minimum 20% wkładu własnego. Im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu hipotecznego można uzyskać.

Oprócz hipoteki banki często proszą o cesję praw z polisy nieruchomości, zastaw rejestrowy na ruchomościach, przewłaszczenie środków trwałych lub poręczenie osób fizycznych.

Tak, bank zawsze sprawdza historię kredytową firmy ubiegającej się o kredyt. Im dłużej działa firma i im lepsza jej historia kredytowa, tym łatwiej o kredyt hipoteczny.

Do korzyści należą: brak uszczerbku w płynności finansowej firmy, stałe oprocentowanie, możliwość odliczenia odsetek od podatku, wzrost wartości nieruchomości w czasie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
  2. Zabezpieczenia kredytowe - rodzaje, formy i zasady zastosowania
  3. Kredyt hipoteczny dla działalności gospodarczej - jak to zrobić?
  4. Jak Sprawdzić stan kupowanego mieszkania? - Twój ostateczny przewodnik po ocenie kondycji nabytego mieszkania
  5. Kalkulator kredytu samochodowego - Sprawdź ratę i koszty kredytu na zakup auta
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Łukasz Baran
Łukasz Baran

Finanse to temat, który jest ważny dla każdego z nas, a ja chcę pomóc Wam w lepszym ich zrozumieniu i zarządzaniu. Tutaj znajdziecie analizy rynków finansowych, porady dotyczące inwestycji oraz praktyczne wskazówki dotyczące budowania stabilności finansowej.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły