Inwestowanie

Cena złota znów bije rekordy – czy warto inwestować teraz?

Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk02.04.20243 min.
Cena złota znów bije rekordy – czy warto inwestować teraz?

Wycena złota znów zaskakuje. W marcu 2024 roku padł historyczny rekord, gdy za uncję tego kruszcu trzeba było zapłacić ponad 2 200 dolarów. Jak przewidują analitycy, jest duża szansa, że w tym roku zobaczymy kolejne rekordowe wzrosty. Czy warto inwestować teraz w złoto fizyczne i jak to zrobić?

Złoto jako bezpieczna przystań

Złoto jest postrzegane jako „bezpieczna przystań” – inwestycja o niewielkim ryzyku, stabilna w czasach niepewności ekonomicznej i politycznej. Niektóre analizy zakładają, że ceny złota mogą osiągnąć poziomy przekraczające 2 300 USD za uncję w krótkiej perspektywie. Dla przykładu ankietowani portalu BullionVault przewidują, że cena uncji złota przekroczy 2 340 dolarów jeszcze w 2024 roku.

Szybki wzrost cen złota można tłumaczyć między innymi niepewnością na światowych rynkach – związanych z napięciami geopolitycznymi, otwartym konfliktem zbrojnym w Europie, ale też niepewnością na rynku surowców. Także banki centralne wielu krajów skupują złoto, co zwiększa popyt, a w konsekwencji ceny.

Zabezpieczenie przed inflacją

Dodatkowo, obawy związane z inflacją i potencjalnym spowolnieniem gospodarczym skłaniają inwestorów do poszukiwania aktywów, które mogą służyć jako zabezpieczenie przed spadkiem siły nabywczej. Złoto fizyczne pozwala zabezpieczyć kapitał przed utratą realnej wartości w długim terminie, ponieważ jego ceny (mimo okresowych wahań) stabilnie rosną, podobnie jak ceny innych produktów i usług.

Obecnie obserwujemy trend wzrostowy cen złota, wkrótce możliwa jest delikatna korekta, jednak mało prawdopodobne są wyraźne spadki. Według większości prognoz przewiduje się utrzymanie silnej tendencji wzrostowej przez cały najbliższy rok i później.

Jak kupić złoto fizyczne?

Złoto inwestycyjne jest dostępne w dwóch formach – sztabek oraz monet bulionowych.

  • Sztabki nie posiadają zdobień (na ich powierzchni wybija się zwykle jedynie podstawowe informacje, takie jak producent, waga i czystość kruszcu). Są dostępne w formie prostych brył o różnych gramaturach – od 1 grama (cena pod koniec marca 2024 roku to około 330 zł), aż do 1 kilograma (około 285 000 zł) i więcej.
  • Monety bulionowe – które są wybijane zgodnie z tradycją menniczą, co oznacza, że posiadają awers i rewers, na których umieszcza się bogate zdobienie. Wzór nawiązuje często do tradycji i historii kraju, z którego pochodzi moneta. Znane na całym świecie przykłady to Australijski Kangur, Britannia, Amerykański Orzeł, Chińska Panda, Kanadyjski Liść Klonu czy Filharmonik Wiedeński. Sztabki najczęściej wybijane są w masie jednej uncji trojańskiej (1 oz, czemu odpowiada 31,1, g).

Pierwszą – i wciąż najpopularniejszą monetą bulionową – jest Krugerrand, wybijany w RPA od 1967 roku. Dowiedz się więcej: https://ascoin.pl/product-pol-29-KRUGERRAND-1-oz.html.

Złota moneta Krugerrand

Bezpieczny zakup złota – co warto wiedzieć?

Aby bezpiecznie kupić złoto, najlepiej wybierać sprzedawców, którzy prowadzą profesjonalną działalność związaną z obrotem kruszcami. Dealerzy metali inwestycyjnych prowadzą salony sprzedaży, w których można kupić sztabki i monety, a także sklepy internetowe. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN – wyroby możesz kupić w salonie sprzedaży w Warszawie (przy ul. św. Barbary 4) oraz online, w serwisie ascoin.pl (z ubezpieczoną przesyłką i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa).

Kupując złoto, najlepiej unikać miejsc, w których trudno zweryfikować sprzedawcę (m.in. portali aukcyjnych, lokalnych czy grup w mediach społecznościowych).

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Tagi

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dług publiczny USA: Konsekwencje dla światowej gospodarki
  2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
  3. Przedawnienie długów spadkowych - Zasady i terminy
  4. Kredyt hipoteczny rata malejąca - kalkulator online, oblicz ratę
  5. Jak wypełnić pole identyfikacja zobowiązania PIT-4 i PCC-3? Poradnik 2023
Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk

Hej, jestem Patryk i serdecznie witam Was na moim blogu poświęconym tematyce finansowej. Finanse to obszar, który może być skomplikowany, ale moim celem jest uczynienie go bardziej dostępnym i zrozumiałym.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły