fbpx

Zdolność kredytowa – zmniejsz raty kredytów bez nadpłacania

Zdolność kredytowa, doradca kredytowy, konsolidacja

Posiadasz kilka różnych kredytów i pożyczek? Jeśli tak, musisz pamiętać, że tego rodzaju zobowiązania finansowe pomniejszają Twoją zdolność kredytową. Jest jednak druga strona medalu: dla banku najważniejsza jest wysokość rat, które spłacasz każdego miesiąca, nie zaś całkowita kwota zadłużenia – ta jest sprawą drugorzędną. Jeśli nosisz się z zamiarem wnioskowania o kredyt hipoteczny, powinieneś zastanowić się więc, w jaki sposób nadal regulować swoje dotychczasowe zobowiązania finansowe, a mimo to zwiększyć swoją zdolność kredytową. Bo, jak się okazuje, jak najbardziej jest to możliwe!

Dobre zarobki to nie wszystko

Dlaczego dla banku to właśnie wysokość rat, które spłacasz każdego miesiąca, jest najbardziej istotna? Mówiąc najprościej, chodzi o Twoją wypłacalność. Możesz zarabiać nawet 10 000 zł, ale jeśli masz kilka różnych kredytów i pożyczek, które musisz spłacać co miesiąc, a suma wszystkich Twoich rat wynosi 6 800 zł, to dla banku tak naprawdę nie zarabiasz kokosów. Na życie zostaje Ci bowiem zaledwie 3 200 zł, a przecież chcesz wystąpić o kolejny kredyt, na dodatek hipoteczny. Czyli taki, który spłacał będziesz przez wiele kolejnych lat – może 10, może 20, a może nawet 35. Tymczasem w życiu bywa różnie – Twoja sytuacja finansowa może się w którymś momencie pogorszyć. Bank natomiast chce mieć pewność, że każdego miesiąca będzie Cię stać na spłatę kolejnej raty. Z jego punktu widzenia chodzi więc po prostu o minimalizację ryzyka (bo jakieś ryzyko jest zawsze…).

Z praktyki: Pamiętaj że nawet gdyby te 3200 zł z przykładu wystarczyło na pokrycie kosztów utrzymania i na ratę nowego kredytu to i tak twój wniosek byłby odrzucony z powodu zbyt wysokiego stosunku wysokości płaconych rat do dochodu. Innymi słowy nawet duży dochód nie pomoże jeśli większą jego część przeznaczasz na spłatę rat.

Konsolidacja kredytów

No dobrze, co zatem możesz zrobić, by mimo posiadanych zobowiązań finansowych zwiększyć swoją zdolność kredytową? Stosunkowo prostym rozwiązaniem będzie ich konsolidacja. Polega ona na tym, że wiele pożyczek i kredytów zamieniasz na jeden kredyt, a jednocześnie wydłużasz okres spłaty. W efekcie nadal masz do spłaty tyle samo, jednak Twoja rata miesięczna jest dużo niższa, a tym samym rośnie Twoja zdolność kredytowa. Zamiast np. płacić co miesiąc 1 580 zł różnych rat, płacisz tylko jedną, której wysokość to 560 zł. Sam widzisz, że to spora różnica. Pracownik banku również to widzi (przy odrobinie szczęścia dostrzeżesz nawet błysk w jego oczach…).

Teraz prawdopodobnie pomyślałeś sobie: „no fajnie, będę miał niższą ratę miesięczną, tylko co z tego, skoro czas spłacania kredytu mocno mi się wydłuży?”. Nie przejmuj się tym. Pamiętaj, że zawsze będziesz mógł taki kredyt częściowo nadpłacać lub nawet spłacić w całości, gdy będziesz miał taką możliwość. I to bez żadnych dodatkowych opłat. Gwarantuje Ci to Ustawa o Kredycie Konsumenckim z 2011 roku.

Przykład

Aby jeszcze dokładniej wyjaśnić, na czym polega i jakie korzyści daje konsolidacja kredytów, posłużymy się prostym przykładem państwa Kwiatkowskich. Mają oni trzy różne kredyty:

Kredyt 1: na samochód, z ratą 650 zł (do spłacenia zostało 19 000 zł)

Kredyt 2: gotówkowy, z ratą 320 zł (do spłacenia zostało 5 100 zł)

Kredyt 3: na zakup sprzętu AGD na raty, z ratą 90 zł (do spłacenia zostało 2 400 zł)

Suma rat za powyższe kredyty to obecnie 1 060 zł miesięcznie, jednak państwo Kwiatkowscy chcieliby zmniejszyć je o połowę. Mogą zrobić to właśnie dzięki konsolidacji. Jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli im zamienić wiele posiadanych zobowiązań na jedno, z ratą miesięczną wynoszącą 366 zł, o ile zdecydują się na 10-letni okres kredytowania. Mogą go jednak skrócić – np. do 6 lat i płacić wtedy miesięcznie 520 zł. Czyli mniej więcej połowę kwoty, jaką płacą obecnie, a właśnie o to im przecież chodziło.

Wybierz najlepszego doradcęDoradcy Kredytowi Wrocław

Czyli co?… konsolidacja?…

Niekoniecznie. Pamiętaj, by w sprawach tak istotnych, jak kredyty, nie wykonywać przysłowiowych gwałtownych ruchów. Nie rób więc konsolidacji, zanim nie spotkasz się z naszym ekspertem kredytowym. Może się okazać, że operacja taka wcale nie będzie w Twoim przypadku konieczna. Trzeba pamiętać, że ma ona swoje zalety, ale ma również wady – może chociażby wydłużyć proces weryfikacji kredytowej, a tego z pewnością wolałbyś uniknąć… Jeśli jednak będzie to jedyne możliwe rozwiązanie, nasz ekspert kredytowy podpowie Ci, jak przeprowadzić konsolidację od razu kredytem hipotecznym. To trudne, ale po pierwsze, specjalizujemy się w sprawach trudnych, po drugie zaś, w ostatecznej kalkulacji, jest to rozwiązanie najbardziej dla Ciebie opłacalne. Nasze usługi są całkowicie darmowe, czemu więc nie spróbować?…

Zadanie na dziś:

Zrób pierwszy krok i odszukaj wszystkie umowy lub harmonogramy umów kredytowych, które aktualnie posiadasz. Nawet jeśli nie masz ich w wersji papierowej, wszystkie niezbędne dane znajdziesz na koncie internetowym w Twoim banku. Po prostu zaloguj się i odszukaj kategorię „Kredyty”. Wszystkie swoje zobowiązania kredytowe możesz też sprawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej (adres witryny: https://bik.pl). Po zarejestrowaniu się masz możliwość pobrania raportu, który obecnie kosztuje 39 zł – znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje dotyczące Twoich zobowiązań finansowych. 

Po co to wszystko?

Dysponując dokładnymi danymi dotyczącymi swoich zobowiązań finansowych będziesz w stanie ustalić dla każdej swojej pożyczki dwie rzeczy: wysokość miesięcznej raty oraz kwotę, jaka pozostała Ci do spłaty (czyli dokładnie jak w naszym przykładzie dotyczącym państwa Kwiatkowskich). Uzbrojony w te informacje umów się z naszym doradcą. Dokładnie przeliczy on, jaka opcja konsolidacji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Przeanalizuje też, do jakiego poziomu można będzie obniżyć wszystkie raty. Jak już wspomnieliśmy, takie spotkanie nic nie kosztuje. Co więcej, większość kredytów konsolidacyjnych dostępna jest w opcji „bez prowizji”, zatem nie musisz płacić bankowi za to, że udziela Ci on takiego kredytu.

Nie czekaj – skontaktuj się z nami już dziś, a my doradzimy Ci najlepsze rozwiązania, dzięki którym wzrośnie Twoja zdolność kredytowa!

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Nowe mieszkanie para

Kredyt hipoteczny w euro wolny od inflacji! Sprawdź czy warto i w jakim banku się o niego starać

Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy. Powoduje to zwiększenie rat kredytów, jednak tylko tych spłacanych w złotówkach. Klienci, którzy...
Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Pauliną przy załatwianiu kredytu hipotecznego. Profesjonalne doradztwo, bezproblemowy kontakt i miłe podejście do klienta.

Jacek
27 czerwca 2022

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (28 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Jestem w pełni zadowolony z pomocy Pani Karoliny. Pomogła mi szybko i skutecznie. Na pewno skorzystam w przyszłości jeszcze raz z pomocy Pani Karoliny.

Dawid Szirdewan
3 czerwca 2022

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (1 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Bardzo dziękujemy Pani Emilii za fachowe i profesjonalne podejście.
Dzięki Niej spełniliśmy marzenie zakupu nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego.
Jej pomoc w trakcie procesu okazała się być niezastąpiona, bo choć nasza sytuacja nie była łatwa Pani Emilia nie poddała się i szybko znalazła idealne rozwiązanie !

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i szczerze polecamy !

Natalia i Paweł M.
26 stycznia 2022

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca z Panem była wzorowa. Zawsze, kiedykolwiek potrzebowałam pomocy, Pan Łukasz w 100% pomagał. Odpowiadał na wszystkie moje pytania. Czułam, że zaangażował się Pan Łukasz w moją sprawę całym sobą. Dzięki temu mogłam spokojnie zająć się innymi sprawami. Każdy kto chce wziąć kredyt powinien skorzystać z usług doradcy finansowego. To naprawdę ułatwia życie.

Katarzyna
15 czerwca 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat