fbpx

Zdolność kredytowa – 4 rzeczy, o których ludzie najczęściej zapominają

Zdolność kredytowa, kredyt hipoteczny

Większość osób jest przekonanych o tym, że aby dostać kredyt hipoteczny, wystarczy zarabiać miesięcznie odpowiednią kwotę pieniędzy. To nie jest do końca prawda. Na zdolność kredytową wpływa o wiele więcej różnego rodzaju czynników, o których ludzie starający się o kredyt często nie wiedzą albo o których zwyczajnie zapominają. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, o jakie konkretnie dodatkowe czynniki chodzi i co można zrobić, by poprawić swoje szanse na otrzymanie kredytu w banku.

Zdolność kredytowa to nie tylko Twój dochód

Z pewnością już nie raz słyszałeś historie o świetnie zarabiających osobach (np. artystach czy sportowcach), które jednak po jakimś czasie potężnie się zadłużyły lub wręcz straciły cały swój majątek (nie – wbrew pozorom nie zawsze przez nałogi…). Wysokie dochody mogą, ale wcale nie muszą być gwarancją tego, że ktoś, kto je osiąga, bez problemu spłacał będzie swoje zobowiązania. A właśnie taką gwarancję chce mieć bank, który będzie rozważał Twój wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego. Dlatego poza zaświadczeniem o dochodach, którego taki podmiot zażąda, uważnie przyjrzy się on również kilku innym zmiennym, które wpływają na Twoją zdolność kredytową. Oto co będzie go interesowało:

Dochody – brutto czy netto?

Jak zapewne wiesz, istnieje (niestety…) spora różnica między Twoim dochodem brutto a kwotą, jaką otrzymujesz każdego miesiąca na konto. Bank, który udziela kredytu hipotecznego, zainteresowany jest oczywiście tą drugą, a więc pieniędzmi, które rzeczywiście masz do dyspozycji. Nie chodzi przy tym wyłącznie o różnice brutto-netto. Rzecz w tym, że jeśli w swoim zakładzie pracy wziąłeś np. pożyczkę zakładową, a umowa przewiduje, że każda kolejna rata odejmowana będzie z Twojej wypłaty, bank również będzie chciał o tym wiedzieć. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wykupienia grupowego pakietu medycznego czy sportowego. Po uwzględnieniu tego rodzaju czynników może się bowiem okazać, że tak naprawdę wcale nie zarabiasz np. 6 600 zł netto, a 5 580 zł netto, a więc o ponad 1 000 zł mniej, niż wskazywałaby na to Twoja umowa z pracodawcą. Dla banku to istotna różnica, którą z pewnością weźmie on pod uwagę podczas rozpatrywania Twojego wniosku o kredyt hipoteczny.

Wybierz najlepszego doradcęDoradcy Kredytowi Wrocław

Ilość osób na utrzymaniu

Bank całkiem inaczej potraktuje kogoś, kto zarabia 8 500 zł miesięcznie i jednocześnie jest osobą bezdzietną, a zupełnie inaczej, gdy na utrzymaniu ma dwóch synów i trzy córki. Inaczej spojrzy na singla, inaczej zaś na osobę, która bierze kredyt ze współmałżonkiem. Inaczej też podejdzie do sprawy w zależności od tego, ile współmałżonek zarabia (czy będą to 2 000 zł, czy może 5 000 zł lub więcej). Powtórzmy raz jeszcze: bank chce mieć pewność, że jako kredytobiorca będziesz w stanie co miesiąc regulować swoje zobowiązanie w postaci raty kredytu hipotecznego. Ilość osób, które masz na utrzymaniu, jest w tym przypadku kluczowa. Jeśli w pewnym momencie zabraknie Ci pieniędzy, jest oczywiste, że najpierw nakarmisz swoje pociechy, a dopiero potem spróbujesz uzbierać pieniądze na zapłacenie raty. Tak, to dość ekstremalny przykład, ale dobrze obrazujący to, czego najbardziej obawia się udzielający kredytu bank.

No dobrze, a jak wygląda sprawa z rozdzielnością majątkową? To tak naprawdę temat rzeka, jako że są zarówno plusy, jak i minusy takiego rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z jednym z naszych doradców kredytowych, a on wszystko Ci wyjaśni.

Limity na koncie i karty kredytowe

Pracownik Twojego banku zaproponował Ci debet na koncie, a Ty się zgodziłeś? A może usilnie namawiał Cię na kartę kredytową (czasami już kolejną…) i ostatecznie uległeś? Jak zapewne się domyślasz, wykorzystany debet i limit na karcie kredytowej obniżają Twoją zdolność kredytową – to oczywiste. Prawdopodobnie nie masz jednak pojęcia o tym, że zdolność ta jest obniżona przez sam fakt, że masz możliwość skorzystania z debetu lub użycia karty, mimo że dotąd tego nie robiłeś. Zaskakujące, prawda? Ma to jednak sens, a żeby się o tym przekonać, wystarczy znów spróbować spojrzeć na sprawę z punktu widzenia samego banku.

Policz swoją zdolność kredytową przy pomocy kalkulatora zdolności kredytowej

Wyobraź sobie, że ktoś otrzymuje kredyt hipoteczny i co miesiąc spłaca raty. Nagle jednak traci pracę, zaczyna zarabiać mniej albo wpada na pomysł, że chce pojechać na bardzo egzotyczne wakacje, na które nie do końca go stać. Co robi? Oczywiście – wykorzystuje przyznany przez swój bank debet na koncie lub sięga po swoją kartę kredytową. W tym momencie nie zastanawia się jeszcze, czy aby na pewno będzie miał z czego zobowiązanie spłacić. W ogóle o tym nie myśli. Jednak okres bezodsetkowy szybko mija, a później wykorzystane zostają limity. Taka osoba nie dość, że ma do spłacania kredyt hipoteczny, to jeszcze zadłużyła się w drugim (a czasem tym samym) banku. I pojawiają się problemy. Problemy, których bank za wszelką cenę chce uniknąć. Rada? Zanim wystąpisz z wnioskiem o kredyt hipoteczny, zrezygnuj z limitu na koncie i zlikwiduj swoje karty kredytowe – to zwiększy Twoje szanse na jego otrzymanie.

O dochodzie raz jeszcze

Wspomnieliśmy już o różnicy między dochodami brutto i netto oraz o czynnikach, które wpływają na obniżenie tego drugiego. Warto jednak zaznaczyć, że aby Twój dochód w ogóle został przez bank zaakceptowany, spełnić musi określone warunki. Przede wszystkim musi być on legalny oraz odpowiednio udokumentowany. Problem może pojawić się w momencie, gdy dochód otrzymujesz w gotówce. Przelew, który wpływa na konto, dużo łatwiej jest bowiem udokumentować. Nie oznacza to oczywiście, że żaden bank nie zaakceptuje dochodu w gotówce, ale może się zdarzyć, że niektóre z nich spojrzą na niego mniej przychylnie.

Kolejna sprawa to składki i podatki, które opłaca Twój pracodawca. Bank sprawdzi, czy są one prawidłowo opłacane i może poprosić Cię o dodatkowe potwierdzenia.

Jak niejednokrotnie podkreślaliśmy, banki najbardziej cenią te osoby, które zatrudnione są na umowy o pracę na czas nieokreślony (co jednak nie oznacza, że nie da się uzyskać kredytu hipotecznego, pracując np. na umowę zlecenie). Dla banku liczy się jednak również czas zatrudnienia. I tu istotna uwaga: jeśli bank wymaga na przykład, by takie zatrudnienie trwało trzy miesiące, wcale nie oznacza to, że w trzecią „miesięcznicę” możesz już składać wniosek kredytowy. Niestety, ale musisz odczekać do momentu, kiedy faktycznie otrzymasz trzy wypłaty. Pamiętaj też, że trzy miesiące, o których wspomnieliśmy, to dość „łagodny” okres – wiele banków celuje w sześć, a niektóre nawet w dwanaście miesięcy zatrudnienia. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Skontaktuj się z nami

Chcesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Jeśli tak, jeszcze dziś skontaktuj się z naszym doradcą kredytowym! Nasze usługi są całkowicie darmowe, a nasze doświadczenie i wiedza – bezcenne. Pomożemy Ci ustalić, na jak duży kredyt możesz liczyć i podpowiemy, które z aktualnych ofert rynkowych będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Nasi doradcy z przyjemnością odpowiedzą również na wszystkie nurtujące Cię pytania. Pamiętaj – oferty, które od nas otrzymasz, będą tymi samymi, które otrzymałbyś w banku. Z nami zaoszczędzisz więc masę czasu, a dodatkowo najszybciej dowiesz się o wszelkiego rodzaju aktualnych promocjach. Zaufaj nam – jesteśmy ekspertami i pomogliśmy już tysiącom osób takich jak Ty.

Jak zwiększyć zdolność kredytową - zapisz się na mini kurs

5 sposobów aby zwiększyć

Zdolność Kredytową

Pierwszą lekcję kursu otrzymasz od razu po potwierdzeniu swojego adresu

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Nowe mieszkanie para

Kredyt hipoteczny w euro wolny od inflacji! Sprawdź czy warto i w jakim banku się o niego starać

Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy. Powoduje to zwiększenie rat kredytów, jednak tylko tych spłacanych w złotówkach. Klienci, którzy...
Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca z Panem była wzorowa. Zawsze, kiedykolwiek potrzebowałam pomocy, Pan Łukasz w 100% pomagał. Odpowiadał na wszystkie moje pytania. Czułam, że zaangażował się Pan Łukasz w moją sprawę całym sobą. Dzięki temu mogłam spokojnie zająć się innymi sprawami. Każdy kto chce wziąć kredyt powinien skorzystać z usług doradcy finansowego. To naprawdę ułatwia życie.

Katarzyna
15 czerwca 2022

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (2 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Zazwyczaj nie wystawiam opinii, ale Pani Emilia na tyle wyróżnia się zaangażowaniem i proaktywnym podejściem do klienta i problemów, że zdecydowałem się zrobić wyjątek. Jestem jak najbardziej zadowolony.

Piotr G
17 stycznia 2023

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Pauliną przy załatwianiu kredytu hipotecznego. Profesjonalne doradztwo, bezproblemowy kontakt i miłe podejście do klienta.

Jacek
27 czerwca 2022

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (29 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Szanowni potencjalni klienci Pani Karoliny Niziołek !!!

Z nieukrywaną przyjemnością pragnę zarekomendować Panią Karolinę Niziołek, jako doradcę finansowego/kredytowego.
Jest to osoba w pełni kompetentna, profesjonalna, sprawcza w działaniu i pomocna.
Dodatkowy atutem jest też duża doza kultury i uroku osobistego.
Proces zakupu nieruchomości z udziałem i pomocą Pani Karoliny Niziołek przebiegł sprawnie i szybko.
Jeszcze raz gorąco rekomenduję!!!

Z wyrazami szacunku
Marek Sobański

Marek Sobański
22 lipca 2022

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat