fbpx

Kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Sprawdź ich wady i zalety!

Doradca kredytowy, kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym

Kredyt hipoteczny to kredyt zabezpieczony wpisem do hipoteki (w IV dziale księgi wieczystej nieruchomości). Jest to obecnie najtańszy z dostępnych na rynku kredytów – na ten moment jego oprocentowanie wynosi między 4,0% a 5,5%. Co więcej, niektóre z kredytów hipotecznych, a konkretnie kredyty mieszkaniowe, uzyskać można na bardzo długi okres – nawet do 35 lat. Sprawia to, że miesięczna rata tak rozłożonego kredytu może być z powodzeniem spłacana przez przysłowiowego przeciętnego zjadacza chleba! Pamiętaj jednak, że wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z kilkoma dodatkowymi, ważnymi decyzjami, niż tylko całkowity koszt i wybór banku… Jedną z nich jest jego forma oprocentowania: zmienna czy stała? Sprawdź i oceń sam!

Rata kredyt hipoteczengo – co wchodzi w skład?

Aby lepiej zgłębić temat oprocentowania kredytu i rat, jakie chcemy płacić, przypominamy, że na końcową kwotę raty kredytu hipotecznego składa się część kapitałowa i część odsetkowa. Część kapitałowa przekazywana jest na poczet spłaty kapitału, czyli kwoty pożyczonej od banku. Wysokość części kapitałowej zależy od typu rat, a także od sumy pożyczonej od banku i okresu zapożyczenia. Z kolei część odsetkowa, służy spłacaniu odsetek, które stanowią zapłatę dla banku za okres, w którym kredytobiorca był w posiadaniu jego pieniędzy. Wysokość tego czynnika obliczana jest na podstawie oprocentowania i kwoty kapitału pozostałej do spłaty. Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z wcześniej wspomnianej zmiennej stopy procentowej WIBOR oraz niezmiennej marży banku.

Wybierz najlepszego doradcęDoradcy Kredytowi Wrocław

Jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Obecnie kredytobiorca może zdecydować się na kredyt z dwoma różnymi oprocentowaniami: zmiennym i stałym. Mimo iż składowe obu form pożyczki są podobne, to różnica w całkowitym koszcie może być ogromna!

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym – na jego wysokość wpływa WIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania kredytu na polskim rynku międzybankowym. Wyznaczana jest ona jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania, które podawane są przez największe działające w kraju banki uczestniczące w panelu WIBOR. Im wyższy WIBOR, tym wyższe oprocentowanie kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Rata takiego kredytu może zmieniać się w zależności od podniesienia przez Radę Polityki Pieniężnej poziomu stóp procentowych.

Kredyt z oprocentowaniem stałym – w przeciwieństwie do kredytu z oprocentowaniem zmiennym gwarantuje on stabilne, niezmieniające się oprocentowanie, a co za tym idzie – również i stałą kwotę rat kredytu, nawet do 7 lat! Po upływie wskazanego okresu kredyt zostanie oprocentowany według zmiennej stopy procentowej, a kredytobiorca będzie miał do wyboru dwie możliwości: pozostać przy oprocentowaniu stałym na kolejne lata, jednak z nowym oprocentowaniem lub przejść na oprocentowanie zmienne.

Do którego banku po stałe oprocentowanie?

doradca kredytowy rozmowa z klientem

Na ten moment oferty kredytów z oprocentowaniem stałym znajdziemy jedynie w kilku bankach, a ich warunki zmieniają się co kilka tygodni. Poniżej prezentujemy przykładowe oprocentowanie dla kredytów hipotecznych, z ratami stałymi w trzech różnych banków. Dane pochodzą z 19 stycznia 2022 roku. 

mBank Kredyt hipoteczny „Wymarzone m” z oprocentowaniem stałym. Przy 20% wkładzie własnym bank oferuje oprocentowanie stałe przez 5 lat w wysokości 5,78%. Dla kredytu na kwotę 400.000 zł na 30 lat oznacza to miesięczną ratę w wysokości 2342 zł.

Santander Kredyt mieszkaniowy oprocentowanie stałe (klient zewnętrzy). Przy 20% wkładzie własnym oprocentowanie stałe przez 5 lat wynosi 5,89%. Taki kredyt na 400.000 zł na 30 lat miałby ratę w wysokości 2370 zł.

Alior Megahipoteka cel mieszkaniowy z prowizją – oprocentowanie stałe. Przy 20% wkłądzie oprocentowanie stałe przez 7 lat wynosi 5,55%, rata 30-letniego kredytu na kwotę 400.000zł to 2284 zł.

Doradca kredytowy – kiedy się przydaje

Zwróć uwagę, że patrząc na same raty w powyższych ofertach można wysnuć błędne wnioski co do tego który z nich jest najtańszy. Np. w mBanku rata wraz z dodatkowymi produktami ubezpieczeniowymi będzie wynosić 2522 zł, a w pozornie wyżej oprocentowanym Santanderze będzie mniejsza 2510 zł. Najtaniej jednak wyjdzie Alior w którym nie ma żadnego ubezpieczenia płatnego co miesiąc, ale trzeba sięliczyć z jednorazową prowizją w wysokości 8000 zł. Chętnie pomożemy wyjaśnić te wszystkie niuanse i policzymy co dla  Ciebie będzie najbardziej opłacalne. Skontaktuj się z nami.

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

Kredyt z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym – co się bardziej opłaca?

Wybór kredytu oraz rodzaju rat to kwestia indywidualna, jednak ze statystyk wynika, że większość osób (ponad 99%) w 2021 roku wybierało kredyt z oprocentowaniem zmiennym, ponieważ do tej pory miał on niższe oprocentowanie niż kredyty z oprocentowaniem stałym. Przypominamy, że od maja 2020 roku do października 2021 roku wartość stopy procentowej wynosiła 0,10 %. Jednak od dnia 6 października 2021 roku wartość stóp procentowych wzrasta. Na dzień 19.01.2021 wynosi ona  2,25%.

Sprawdź aktualną wartość stopy referencyjnej na stronie nbp.pl

Ekonomiści jednogłośnie twierdzą, że ze względu na pogłębiającą się inflację stopy procentowe będą nadal rosnąć. Dla wielu kredytobiorców oznacza to, że kredyt z oprocentowaniem zmiennym nie jest już tak opłacalny jak w pierwszej połowie 2021 roku. Warto zatem zastanowić się nad zmianą warunków swojego kredytu i rozważyć przejście na kredyt z oprocentowaniem stałym. Dlatego nie trać czasu na samodzielne szukanie ofert, jeszcze dziś skontaktuj się z SDP Finanse – nasi doradcy kredytowi pomogą znaleźć dla Ciebie lepszy kredyt niż obecnie posiadasz. Nasze usługi są całkowicie bezpłatne, a oferty kredytu hipotecznego, które Ci przedstawimy, nie będą różniły się od tych, które otrzymałbyś bezpośrednio w banku, a podpowiemy Ci najlepsze rozwiązania i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...

Jak zmniejszyć raty kredytu hipotecznego? (7 sposobów)

W piątek 1 kwietnia 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej wyznaczyła nowy poziom procentowej stopy referencyjnej. Od soboty, 2 kwietnia 2022...
2 Odpowiedzi

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (27 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Panią Karoline poleciła mi dziewczyna i przyznam szczerze, że nie mogłem lepiej trafić! Ogromna wiedza, bardzo wysoka komunikatywność, profesjonalizm i kultura współpracy na najwyższym poziomie. Serdecznie polecam każdemu! Nie planuję korzystać z usług innych doradzców!

ŁK
20 maja 2022

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (6 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Super polecam …ocena pracy P.Lukasza to 5

GM
14 stycznia 2022

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (6 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca OK, kontakt z Panią Pauliną bezproblemowy.
Wszelkie moje pytania i niejasności były przez nią wyjaśniane w zrozumiały sposób. Ostatecznie udało mi się uzyskać kredyt hipoteczny w banku na przewidywanych zasadach.
Polecam Panią Paulinę osobom szukającym porad i pomocy w związku z uzyskaniem kredytu hipotecznego

Paweł
31 marca 2022

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (1 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Bardzo dziękujemy Pani Emilii za fachowe i profesjonalne podejście.
Dzięki Niej spełniliśmy marzenie zakupu nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego.
Jej pomoc w trakcie procesu okazała się być niezastąpiona, bo choć nasza sytuacja nie była łatwa Pani Emilia nie poddała się i szybko znalazła idealne rozwiązanie !

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i szczerze polecamy !

Natalia i Paweł M.
26 stycznia 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat