fbpx

Kredyt hipoteczny na dochody z działalności gospodarczej – dowiedz się, jak go otrzymać

Kredyt hipoteczny dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy możesz złożyć do banku wniosek o kredyt hipoteczny? Tak, jednak zanim to zrobisz, zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem. Dowiesz się z niego, jakie ważne warunki wstępne muszą zostać spełnione, by wnioskować o kredyt hipoteczny prowadząc działalność. Sprawdzimy, co o akceptacji przez banki tego rodzaju dochodów mówi Ekspert Kredytowy. Dodatkowo przyjrzymy się, jakie inne warunki stawiają osobom prowadzącym działalność wybrane podmioty. Zapraszamy do lektury.

Ważne warunki wstępne

Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, musisz wiedzieć, że istnieje lista warunków, które koniecznie musisz spełnić, by bank w ogóle rozpatrzył Twój wniosek.

Po pierwsze, nie możesz mieć opóźnień w opłacaniu składek ZUS oraz zaliczek na podatek, wynikających z księgi przychodów i rozchodów (KPiR) w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Po drugie, musisz dostarczyć do banku zaświadczenie z ZUS i z urzędu skarbowego o niezaleganiu z żadnymi opłatami (jeśli z czymś zalegasz, niezwłocznie ureguluj swoje zobowiązania – nie możesz mieć zadłużenia).

Najlepsi Doradcy Kredytowi WrocławSprawdź

Po trzecie, Twoja firma nie może należeć do tzw. branż wykluczonych. Z powodu pandemii koronawirusa znalazły się wśród nich np. gastronomia, hotelarstwo, turystyka, branża weselna czy branża fitness. Jeśli masz wątpliwości, czy na pewno możesz wystąpić o kredyt hipoteczny, sprawdź PKD.

Pamiętaj, że w większości banków dochód wylicza się na podstawie zeznania PIT-36 za poprzedni rok oraz na podstawie KPiR za zamknięte miesiące roku bieżącego.

Dochody z działalności gospodarczej – opinie Eksperta Kredytowego

W większości przypadków warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest okres jej prowadzenia – minimum 12 miesięcy, choć część podmiotów wymagać będzie okresu dłuższego, np. 24 miesięcy. „Obecnie wszystkie banki akceptują dochód z działalności gospodarczej, jednak pod warunkiem, że firma nie znajduje się na liście branż wykluczonych. Trzeba jednak podkreślić, że bank może ocenić przyjęty do analizy dochód zupełnie inaczej niż potencjalny kredytobiorca. Dlatego też zdolność kredytową należy potwierdzić u eksperta finansowego, na podstawie dokumentów księgowych” – wyjaśnia Natan Rusin, Ekspert Kredytowy SDP Finanse.

Kredyt hipoteczny dla osób prowadzących działalność

Sprawdźmy zatem, jakie warunki otrzymania kredytu hipotecznego przez osoby prowadzące działalność gospodarczą stawiają wybrane banki w Polsce.

ING Bank Śląski

W przypadku produktów hipotecznych bank akceptuje dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej (od co najmniej 12 miesięcy), jednak z wyjątkiem branż takich jak gastronomia, kultura/rozrywka/rekreacja, turystyka, zakwaterowanie. Co istotne, dotyczy to zarówno nowych wniosków, jak i wniosków w procesie.

Bank BPS

Podmiot wymaga, by okres prowadzenia działalności gospodarczej wynosił co najmniej 24 miesiące. Kredytu hipotecznego nie otrzymają aktualnie osoby prowadzące działalność w takich branżach jak transport wodny, transport lotniczy, hotelarstwo, gastronomia, kultura, rozrywka i rekreacja, fryzjerstwo, branża beauty, działalność związana z poprawą kondycji fizycznej.

PKO BP

W przypadku tego podmiotu osoba wnioskująca o udzielenie kredytu hipotecznego działalność gospodarczą prowadzić musi od co najmniej 24 miesięcy (na dzień złożenia wniosku).

Citi Handlowy

Również ten podmiot wymaga, by osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny działalność prowadziła od co najmniej 24 miesięcy, jednak nie dotyczy to wolnych zawodów (adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, doradca podatkowy, makler papier.wart. księgowy, lekarz, dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, radca prawny, rzeczoznawca majątkowy, tłumacz przysięgły) – takie osoby działalność prowadzić muszą od minimum 12 miesięcy. Bank weźmie pod uwagę średni dochód za wszystkie rozliczone miesiące roku ubiegłego i bieżącego (z co najmniej 12 miesięcy).

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

Pekao SA

Analizę dochodów z ostatnich 12 miesięcy przeprowadzi również Pekao SA, przy czym sama działalność gospodarcza osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny również musi być prowadzona od co najmniej roku. Podmiot bierze pod uwagę niższy z dochodów z PITu lub wyciąga średnią z ostatnich 12 miesięcy.

Alior Bank

Bank ten wymaga, by działalność i uzyskiwanie z niej dochodów trwały od co najmniej 12 miesięcy. Podmiot wyliczy przy tym średni dochód miesięczny netto na podstawie dochodu z roku bieżącego oraz ubiegłego. Kredyt hipoteczny nie zostanie jednak udzielony osobom, które prowadzą firmę w jednej z branż wykluczonych.

BNP Paribas

Minimalny okres prowadzenia działalności to w przypadku tego podmiotu 12 miesięcy dla pierwszej działalności (lub kolejnej o zmienionym profilu). Podmiot bierze pod uwagę PIT za rozliczony poprzedni rok oraz KPiR za kolejne miesiące roku bieżącego. W przypadku gdy obecny rok nie jest jeszcze rozliczony, bank oprze swoje analizy o PIT za rozliczony rok ubiegły, a w niektórych przypadkach poprosi również o wcześniejsze PIT-y.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – dwie istotne kwestie

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), z pewnością zastanawiasz się, jak zwiększyć możesz swoją zdolność kredytową. Co oczywiste, rozwiązaniem będą tutaj wyższe przychody, mniejsze koszty (czyli też automatycznie większy podatek), ale nie tylko. Warto również, byś sprawdził (lub spytał swojego księgowego), czy stosujesz amortyzację środków trwałych. Dobry Doradca Kredytowy będzie wiedział, jak zwiększyć dzięki temu Twoją zdolność kredytową.

Kolejna kwestia to jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona za granicą. Czy banki akceptują dochody z niej uzyskiwane i są skłonne udzielić osobie, która ją ma, kredytu hipotecznego? Niestety nie – aktualnie żaden bank tego nie robi (choć część z nich akceptuje zawarte za granicą umowy o pracę).

Skontaktuj się z Ekspertem Kredytowym SDP Finanse

Pamiętaj, że wszystkie przedstawione w artykule warunki kredytu hipotecznego dla osób prowadzących działalność gospodarczą mogą w każdej chwili ulec zmianie. Nie trać więc czasu na żmudne analizowanie aktualnej sytuacji rynkowej – zamiast tego już dziś skontaktuj się z SDP Finanse i porozmawiaj z naszym Ekspertem Kredytowym. Pamiętaj, że nasza usługa jest całkowicie darmowa – niczym nie ryzykujesz. Pomożemy Ci znaleźć najlepszą dla Ciebie ofertę kredytu hipotecznego. Jeśli rozliczasz się na ryczałcie, wskażemy Ci banki, które spojrzą na tę kwestię przychylniej (część podmiotów zaniża w takich przypadkach zdolność kredytową). Dzięki nam jako pierwszy dowiesz się również o ofertach specjalnych i wyjątkowych promocjach, które organizują banki.

Jak zwiększyć zdolność kredytową - zapisz się na mini kurs

5 sposobów aby zwiększyć

Zdolność Kredytową

Pierwszą lekcję kursu otrzymasz od razu po potwierdzeniu swojego adresu

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu mieszkaniowego

Nawet jeśli kredyt mieszkaniowy wziąłeś (lub zamierzasz wziąć) na bardzo długi okres (np. 30 lat), comiesięczne raty mogą okazać się...
Kredyty hipoteczne słownik pojęć

Kredyty hipoteczne – słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Wokół kredytów hipotecznych narosło przez lata wiele mitów, które staramy się rozwiewać w naszych cyklicznie publikowanych artykułach. Dziś jednak spróbujemy...
Zdolność kredytowa, kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa – 4 rzeczy, o których ludzie najczęściej zapominają

Większość osób jest przekonanych o tym, że aby dostać kredyt hipoteczny, wystarczy zarabiać miesięcznie odpowiednią kwotę pieniędzy. To nie jest...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat