fbpx

Jak otrzymać najtańszy kredyt mieszkaniowy – kilka praktycznych rad

Ja otrzymać najtańszy kredyt mieszkaniowy

Przeglądając oferty kredytowe, zastanawiasz się, która z nich będzie najlepsza? Odpowiedź jest dość prosta – najtańsza. Banki proponują jednak wiele różnych ofert kredytów mieszkaniowych, których porównanie nie jest łatwym zadaniem. Na ostateczny koszt kredytu hipotecznego wpływ ma wiele pomniejszych czynników. Im więcej będziesz o nich wiedział, tym łatwiej wybierzesz kredyt mieszkaniowy dopasowany do swoich potrzeb. Dowiedz się jakie czynniki są najważniejsze oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kredytu mieszkaniowego.

Kredyt hipoteczny – czym dokładnie jest?

Kredyt hipoteczny to specjalny typ kredytu, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Hipoteka ustanowiona jest na rzecz banku na prawie użytkowania wieczystego lub na prawie własności nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku zaprzestania spłacanie rat kredytu przez kredytobiorcę, bank zyskuje prawo do przejęcia nieruchomości. Na podstawie umowy o kredycie hipotecznym, bank przekazuje Ci środki w kwocie ustalonej przez strony, a Ty zobowiązujesz się do spłaty zobowiązania we wskazanym terminie, w ratach obejmujących kapitał i odsetki.

Kredyt hipoteczny najczęściej udzielany jest w celu zakupu mieszkania czy domu, ale można dzięki niemu sfinansować także remont domu czy mieszkania, dostosowanie lokalu użytkowego do obowiązujących wymagań czy na przykład inwestycję w lokal pod wynajem.

Co wpływa na całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Aby dowiedzieć się, ile w rzeczywistości będzie Cię kosztowało zaciągnięcie kredytu hipotecznego, pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników. Pierwszym z nich jest prowizja, czyli jednorazowa opłata za udzielenie kredytu. Zazwyczaj wynosi ona około 2% wartości zaciąganego kredytu. W ofertach banków są także oferty z prowizją 0%, co z jednaj strony obniża koszt kredytu. Niestety trzeba również liczyć się z tym, że oferty z zerową prowizją będą najczęściej miały wyższe oprocentowanie.

Tym co generuje największy koszt kredytu jest właśnie oprocentowanie, czyli to jak wysokie będą spłacane odsetki. Im dłuższy jest okres kredytowania tym większym obciążeniem będą właśnie odsetki. W przypadku oprocentowania sprawa jest prosta – im niższe ono będzie tym kredyt będzie tańszy. Zdecydowana większość oferowanych kredytów hipotecznych oparta jest o oprocentowanie zmienne, na którego wysokość składa się zmienna stawka bazowa (tzw. WIBOR) i stała marża banku. Banki najczęściej stosują stawkę WIBOR 3M, przez co wysokość raty będzie podlegać aktualizacji co trzy miesiące. Sposób, w jaki ustalana będzie stopa procentowa musi być szczegółowo opisany w umowie kredytowej. Zawsze warto także sprawdzać, czy atrakcyjna marża nie jest stawką promocyjną, obowiązującą jedynie przez określony, najczęściej dosyć krótki, okres.

Jeśli zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, częściowo lub w całości, bank pobierze opłatę w wysokości około 1-3% spłacanej kwoty. Zgodnie z przepisami opłata ta może być pobierana wyłącznie w okresie do 3 lat od podpisania umowy.

O opłatach w kredytach hipotecznych pisaliśmy też w tym artykule: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim wybierzesz ofertę kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny – dodatkowe oferty banku

Banki, oferując najtańszy kredyt, coraz częściej proponują promocyjne warunki jego udzielenia w zamian za skorzystanie z innych produktów banku, takich jak wykupienie ubezpieczenia, uruchomienie konta lub karty kredytowej. Zazwyczaj promocje na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo kusząco, oprocentowanie może być zdecydowanie niższe lub bank nie pobierze żadnej prowizji od udzielenia kredytu. Należy jednak dokładnie przeliczyć opłacalność takiej oferty.

W swoich ofertach banki posiadają różnego rodzaju ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy. Bank może wymagać opłaty za kilka lat z góry lub w formie miesięcznych rat. Warto się na nie zdecydować, jeśli posiadasz rodzinę i dzieci. Ubezpieczenie na ryzyko śmierci kredytobiorcy zapewni spłatę całego zobowiązania przez ubezpieczyciela nie narażając rodziny na dodatkowe problemy. Skorzystanie z polisy może się także przyczynić się do uzyskania atrakcyjniejszych warunków finansowania.

Wybierz najlepszego doradcęDoradcy Kredytowi Wrocław

Inną dodatkową ofertą proponowaną przez banki jest otworzenie konta do kredytu. Jeśli jego obsługa jest darmowa przy comiesięcznym wpływie środków, oferta jest dla nas zdecydowanie korzystna, gdyż nie ponosimy dodatkowych kosztów. Wiele banków do kredytów hipotecznych oferuje także karty kredytowe. Często dzięki zdecydowaniu się na skorzystanie z takiej oferty, otrzymujemy tańszy kredyt mieszkaniowy.
W przypadku wszystkich dodatkowych produktów, przed zdecydowaniem się na któryś z nich, należy sprawdzić, czy nie zapłacimy za nie więcej, niż wyniosą korzyści płynące z obniżonego oprocentowania lub braku prowizji.

Tani kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełniać, żeby go dostać?

Aby otrzymać kredyt na mieszkanie należy spełniać określone warunki. Banki przede wszystkim biorą pod uwagę wysokość i regularność naszych dochodów oraz ich źródło. Więcej o rodzajach dochodów akceptowanych przez banki przeczytasz w tym wpisie Wysoki dochód nie jest gwarancją otrzymania kredytu hipotecznego. Ważna jest też nasz historia kredytowa, czyli to jak radziliśmy sobie z ewentualnymi zadłużeniami w przeszłości oraz czy aktualnie nie jesteśmy w trakcie spłaty jakiegoś kredytu. Na podstawie tych czynników bank określa naszą zdolność finansową, czyli ustala, czy będziemy wiarygodnym kredytobiorcą, który bez większych problemów podoła regularnej spłacie kolejnych rat kredytu.

Atrakcyjność oferty banku zależy również od wysokości wkładu własnego. Aby móc skorzystać z najlepszych ofert niezbędny jest duży wkład własny – minimum 20% wartości kredytu. Zdarzają się oferty z mniejszą kwotą (np. 10 %), jednak zwykle cechują się one wyższymi ratami miesięcznymi. Należy więc dokładnie przeliczyć, czy taka oferta będzie opłacalna.

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu mieszkaniowego?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych ofert kredytów hipotecznych. Aby wybrać tę najtańszą i najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb trzeba dokładnie przeliczyć wszystkie koszty związane z wybranym kredytem hipotecznym. Warto w tym celu zmierzyć wartość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (czyli RRSO), która jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem podczas porównywania ofert, ponieważ jest to faktyczny koszt kredytu w ujęciu rocznym.

Podczas wyboru kredytu na mieszkanie musisz pamiętać, że oferty banków często się zmieniają, promocje zaczynają się i kończą, dlatego warto porównywać je uważnie z miesiąca na miesiąc. Ofert kredytów hipotecznych jest tak dużo, że często trudno jest zdecydować, która z nich jest rzeczywiście najlepsza finansowo. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże nam krok po kroku policzyć ile dokładnie będą kosztować poszczególne składniki oferty. Pomoże Ci także oszacować Twoją zdolność kredytową, razem ustalicie, jaki czas spłaty kredytu będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i jaką ratę miesięczną jesteś w stanie spłacać. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrałeś najtańszy kredyt na mieszkanie.

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Nowe mieszkanie para

Kredyt hipoteczny w euro wolny od inflacji! Sprawdź czy warto i w jakim banku się o niego starać

Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy. Powoduje to zwiększenie rat kredytów, jednak tylko tych spłacanych w złotówkach. Klienci, którzy...
Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (2 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Zazwyczaj nie wystawiam opinii, ale Pani Emilia na tyle wyróżnia się zaangażowaniem i proaktywnym podejściem do klienta i problemów, że zdecydowałem się zrobić wyjątek. Jestem jak najbardziej zadowolony.

Piotr G
17 stycznia 2023

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca z Panem była wzorowa. Zawsze, kiedykolwiek potrzebowałam pomocy, Pan Łukasz w 100% pomagał. Odpowiadał na wszystkie moje pytania. Czułam, że zaangażował się Pan Łukasz w moją sprawę całym sobą. Dzięki temu mogłam spokojnie zająć się innymi sprawami. Każdy kto chce wziąć kredyt powinien skorzystać z usług doradcy finansowego. To naprawdę ułatwia życie.

Katarzyna
15 czerwca 2022

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Pauliną przy załatwianiu kredytu hipotecznego. Profesjonalne doradztwo, bezproblemowy kontakt i miłe podejście do klienta.

Jacek
27 czerwca 2022

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (29 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Szanowni potencjalni klienci Pani Karoliny Niziołek !!!

Z nieukrywaną przyjemnością pragnę zarekomendować Panią Karolinę Niziołek, jako doradcę finansowego/kredytowego.
Jest to osoba w pełni kompetentna, profesjonalna, sprawcza w działaniu i pomocna.
Dodatkowy atutem jest też duża doza kultury i uroku osobistego.
Proces zakupu nieruchomości z udziałem i pomocą Pani Karoliny Niziołek przebiegł sprawnie i szybko.
Jeszcze raz gorąco rekomenduję!!!

Z wyrazami szacunku
Marek Sobański

Marek Sobański
22 lipca 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat