Kredyty

Blog kredytowy przedstawia: najnowsze zmiany na rynku kredytów

Patryk Błaszczyk4 września 20243 min
Blog kredytowy przedstawia: najnowsze zmiany na rynku kredytów

Rynek kredytowy zmienia się bardzo szybko, a współczesna gospodarka nie sprzyja jego stabilizacji. Stąd liczne modyfikacje, tak od strony prawnej, jak i bankowej, dotyczące przepisów czy warunków przyznawania kredytów. Bazując na raporcie opublikowanym przez Departament Stabilności Finansowej NBP za III kwartał 2024 roku, zebraliśmy najważniejsze zmiany dotyczące tego sektora bankowości – zapraszamy na przegląd newsów.

Łagodniejsza polityka kredytowa – ale tylko dla przedsiębiorstw

W drugim kwartale 2024 roku banki wyraźnie zmieniły zasady udzielania kredytów dużym przedsiębiorstwom (na ich korzyść), co wydarzyło się po raz pierwszy od 2017 roku. Natomiast w przypadku kredytów konsumpcyjnych, warunki nie zmieniły się lub uległy zaostrzeniu. Zbiegło się to z istotnym wzrostem zapotrzebowania na kredyty ze strony firm, zwłaszcza tych największych.

Mniej wniosków o kredyty mieszkaniowe

Pokłosiem programu „Bezpieczny kredyt 2%” był spadek liczby złożonych wniosków o kredyty mieszkaniowe. Mogło to też wiązać się z faktem, że w drugim kwartale 2024 roku banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów, ale nie zmieniły większości warunków kredytów mieszkaniowych.

Jedynym wyjątkiem było obniżenie marży na standardowe kredyty oraz te o wyższym ryzyku. Dlaczego? Powodem była prawdopodobnie presja konkurencji i oczekiwania konsumentów. W podobnym tonie wypowiada się ekspert na Blogu Kredytowym, o czym przeczytasz tutaj: https://blogkredytowy.pl/.

A co z kredytami konsumpcyjnymi?

W II kwartale 2024 r. do banków wpłynęło dużo wniosków o kredyty konsumpcyjne, czyli takie, przyznawane na dowolne cele. Nietrudno domyślić się, że powodem są rosnące koszty życia i potrzeba uzyskania dodatkowych funduszy na zakup dóbr trwałych.

Ma to prowadzić do poprawienia sytuacji w polskich gospodarstwach domowych. W swoich prognozach banki spodziewają się w tym roku dalszego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne.

Dane BIK, jako wiarygodne źródło informacji o kredytach

Z nowych danych BIK (stan na czerwiec 2024 roku) wynika, że Polacy nieco mniej interesują się kartami kredytowymi (spadek o 0,1%, za to bardzo chętnie biorą zakupy na raty (wzrost o prawie 58%). Na jakie kwoty się zadłużamy?

Średnia wartość kredytu ratalnego udzielonego w maju 2024 r. to 2 033 zł i była ona niższa niż w maju rok temu o 27,4%. Natomiast średnia wartość kredytu gotówkowego wyniosła 24 656 zł – to wzrost o 13,3% w stosunku do maja ub. Roku – to dane z Biura Informacji Kredytowej.

Obniżki stóp procentowych dla kredytów hipotecznych

Wreszcie to, co interesuje wielu Polaków, czyli obniżki stóp procentowych. W ostatnim czasie faktycznie kredytobiorcy mogli je zauważyć, bo w wielu przypadkach oprocentowanie spadło poniżej 7%. Co ciekawe nie wynika to z korekt dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Bierze się natomiast z tego, że banki konkurują ze sobą o klienta – aż 8 z nich obniżyło stopy procentowe o średnio 0,26 punktów procentowych.

Rynek kredytowy w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Kredytobiorcy powinni śledzić trendy i prognozy, ponieważ to na ich podstawie podejmują decyzje o tym, w którym momencie wziąć sprzęt na raty czy kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny. Świadomość tego, co dzieje się obecnie na rynku, dostarcza rzetelnej wiedzy – szczególnie gdy podpieramy się oficjalnymi danymi i statystykami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.80 Liczba głosów: 5

5 Podobnych Artykułów:

  1. Czy warto inwestować w PGE: Analiza szans i zagrożeń dla inwestorów
  2. Zdolność kredytowa – ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?
  3. Darmowy planer budżetowy PDF: 10 gotowych szablonów do pobrania
  4. W którym kraju żyją najkrócej? Długość życia na świecie: badanie
  5. Telefon na raty dla zadłużonych - bez bik i krd
Autor Patryk Błaszczyk
Patryk Błaszczyk

Hej, jestem Patryk i serdecznie witam Was na moim blogu poświęconym tematyce finansowej. Finanse to obszar, który może być skomplikowany, ale moim celem jest uczynienie go bardziej dostępnym i zrozumiałym.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły