fbpx

Zdolność kredytowa – co to jest i od czego zależy?

Doradca kredytowy. Jak poprawić swoją zdolność kredytową

Dziękujemy, że zdecydowałeś się zapisać na nasz kurs „Jak zwiększyć zdolność kredytową?”. Jesteśmy przekonani, że pięć sposobów na jej polepszenie, które będziemy Ci przedstawiać w kolejnych, wysyłanych co kilka dni lekcjach e-mailowych, pomoże Ci w otrzymaniu kredytu hipotecznego na najlepszych możliwych warunkach. Dziś jednak, w ramach wstępu, skoncentrujemy się na samej zdolności kredytowej i odpowiemy sobie na kilka pytań z nią związanych, w tym m.in. czym jest, jak często się zmienia oraz od czego tak naprawdę zależy.

Zdolność kredytowa – co to takiego?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, jaką możesz zaciągnąć. Jeśli dla przykładu Twoja zdolność kredytowa wynosi 300 000 zł, oznacza to, że wybrany bank skłonny będzie pożyczyć Ci nie więcej niż właśnie taką kwotę. Może się zdarzyć, że udzieli Ci mniejszego kredytu, ale nigdy większego. Powód jest prozaiczny: bank chce mieć pewność, że przez następne 10, 20 czy nawet 35 lat będziesz w stanie spłacać comiesięczną ratę swojego kredytu hipotecznego. Przy tak długim okresie można oczywiście uznać, że to trochę jak wróżenie z fusów, ale z drugiej strony trzeba banki zrozumieć: chcą mieć tę pewność co do klienta. Przynajmniej na starcie…

Trzy istotne kwestie

O zdolności kredytowej można by napisać książkę (i to wcale nie najkrótszą), Ty jednak musisz zdawać sobie sprawę przede wszystkich z trzech rzeczy:

1. W każdym banku Twoja zdolność kredytowa może będzie inna

Choć banki zatrudniają zdolnych analityków, którzy w celu wyliczenia tej zdolności posługują się specjalnymi programami, tabelami i skomplikowanymi wzorami, trzeba pamiętać, że każdy z tych podmiotów ma tutaj swoją własną politykę. A możemy również przypuszczać, że stosuje nieco inne obliczenia. Jeśli zatem bank X odmówił Ci kredytu, na przykład na 250 000 zł i zaproponował Ci kredyt niższy, w wysokości 220 000 zł, to może się okazać, że w banku Y nie tylko bez problemu te zakładane wcześniej 250 000 zł otrzymasz, ale też zostanie Ci zaproponowana kwota jeszcze wyższa.

2. Zdolność kredytowa często się zmienia (nawet co miesiąc)

Wynika to z aktualizacji danych w kalkulatorach bankowych, za pomocą których oblicza się na przykład średni poziom kosztów życia w Twoim mieście czy średni poziom kosztów utrzymania dziecka. Różnice, przynajmniej te „z miesiąca na miesiąc” nie powinny być raczej drastyczne, jednak warto mieć na uwadze, że mogą wystąpić i często występują.

3. Tylko zdolność kredytowa wyliczona przez doradcę z uprawnieniami jest w 100% wiarygodna

Takimi kalkulatorami dysponują tylko doradcy kredytowi z odpowiednimi uprawnieniami (np doradcy w SDP Finanse posiadają takie uprawnienia). Kalkulatory dostępne na stronach internetowych mogą oczywiście okazać się pomocne przy swego rodzaju zorientowaniu się w tej kwestii, jednak musisz pamiętać, że wynik będzie jedynie kalkulacją uproszczoną, notabene stworzoną zwykle tylko na potrzeby marketingowe. No dobrze, a co z kalkulatorami innymi niż bankowe? Na przykład tymi, które tworzone są przez różnego rodzaju portale internetowe? Cóż, traktuj je co najwyżej jako przybliżone szacunki. My także mamy taki kalkulator na stronie https://sdp-finanse.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/ ale podają one wynik w widełkach „od do”. Jak już wspominaliśmy, każdy bank ma własną politykę udzielania kredytów hipotecznych i robi to wyłącznie na podstawie obliczeń swoich własnych analityków.

Zdolność Kredytowa - 3 rzeczy które trzeba wiedzieć

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Od naprawdę, naprawdę wielu czynników. O tym, jak duża jest Twoja zdolność, decydują m.in. liczba osób w Twoim gospodarstwie domowym, wysokość aktualnie płaconych przez Ciebie rat kredytów i pożyczek, wielkość limitów na Twoich kontach i kartach kredytowych, a także liczba kredytobiorców (kredyt hipoteczny wziąć możesz z inną osobą/osobami). Jednak główną rzeczą, która wpływała będzie na wysokość zdolności kredytowej są oczywiście Twoje dochody. Tu warto zaznaczyć, że liczy się każde legalne źródło dochodów – takie, które jesteś w stanie udokumentować. Nawet jeśli Twój prywatny handelek czy drobne usługi, które wyświadczasz odpłatnie pozwalają Ci trochę dorobić w każdym miesiącu, dla banku nie będzie to miało znaczenia i najlepiej w ogóle o tym nie wspominaj. Dobra wiadomość jest z kolei taka, że legalne źródło dochodów to nie tylko umowa o pracę. Owszem, taką formę zatrudnienia banki bardzo doceniają, co jednak wcale nie oznacza, że będąc zatrudnionym na umowę zlecenia czy o dzieło, albo prowadząc działalność gospodarczą nie masz szans na kredyt hipoteczny. Co więcej, bank zalicza do dochodu również źródła nietypowe i dodatkowe, takie jak chociażby premie czy przychody z wynajmu domu albo mieszkania. Ważne, by były one udokumentowane.

Zdolność kredytowa - od czego zależy, co na nią wpływa

Czy mam odpowiedni rodzaj dochodu?

To pytanie zadaje sobie zdecydowana większość osób, które noszą się z zamiarem wnioskowania o kredyt hipoteczny. I słusznie, bo tak naprawdę to właśnie od tego pytania trzeba zacząć. Dlaczego? Ponieważ jeśli Twój dochód pochodzi z nieakceptowalnego przez wybrany bank źródła, jego wysokość nie będzie miała żadnego znaczenia. Zwyczajnie nie zostanie on wzięty pod uwagę przy wyliczaniu Twojej zdolności kredytowej. I tutaj znów kłania się odrębna dla każdego banku polityka, bo na przykład umowy zlecenia czy o dzieło przez niektóre podmioty będą akceptowane, a przez inne zostaną odrzucone niejako z automatu. Na szczęście tych drugich jest zdecydowanie mniej. Zapamiętaj w każdym razie, że przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny to rodzaj dochodu, który osiągasz jest ważniejszy od tego, jakiej jest on wysokości.

Co? Spotkanie z doradcą. Kiedy? Najlepiej jeszcze dzisiaj.

Masz nietypowe źródło dochodu lub nie jesteś pewien czy Twoje źródło dochodu zostanie przez bank zaakceptowane? Jeśli tak, jak najszybciej umów się na spotkanie z doradcą kredytowym SDP Finanse. Sprawdzi on, które banki akceptują rodzaj dochodu, jaki osiągasz, a przy okazji odpowie na nurtujące Cię inne pytania dotyczące wnioskowania o kredyt hipoteczny. Tak, wiemy, przed Tobą jeszcze pięć kolejnych lekcji od nas, tylko czy aby na pewno warto czekać? Pamiętaj, że spotkanie z nami jest całkowicie darmowe. Spokojnie porozmawiamy, przyjrzymy się Twojemu przypadkowi, a co najważniejsze – przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan działania. Tak, byś w odpowiednim czasie otrzymał kredyt hipoteczny na najlepszych możliwych warunkach. Niektórych zmian warto dokonać nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, dlatego nie czekaj i skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj!

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu mieszkaniowego

Nawet jeśli kredyt mieszkaniowy wziąłeś (lub zamierzasz wziąć) na bardzo długi okres (np. 30 lat), comiesięczne raty mogą okazać się...
Kredyty hipoteczne słownik pojęć

Kredyty hipoteczne – słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Wokół kredytów hipotecznych narosło przez lata wiele mitów, które staramy się rozwiewać w naszych cyklicznie publikowanych artykułach. Dziś jednak spróbujemy...
Zdolność kredytowa, kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa – 4 rzeczy, o których ludzie najczęściej zapominają

Większość osób jest przekonanych o tym, że aby dostać kredyt hipoteczny, wystarczy zarabiać miesięcznie odpowiednią kwotę pieniędzy. To nie jest...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat