fbpx

Zdolność kredytowa – wydłuż okres spłaty kredytu

Wydłużenie okresu kredytowania to jeden z najprostszych sposobów na to, by zwiększyć swoją zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, jednak „wiele lat” to i 30, i 20, i 10. Tymczasem w każdym z tych przypadków wystąpią znaczne różnice w wysokości comiesięcznej raty. A bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązanie. Może nie pewność stuprocentową, bo to nigdy nie jest możliwe, ale – jak to się mówi – dołoży wszelkich starań, by właściwie ocenić Twoje możliwości finansowe.

Przykład 1

Aby lepiej to wyjaśnić, posłużymy się prostym przykładem. Załóżmy, że znalazłeś interesujący Cię dom czy mieszkanie i interesuje Cię kredyt w wysokości 300 000 zł. Oto rata, jaką musiałbyś płacić przy wybranym okresie kredytowania:

1) Kredyt na 30 lat – wysokość comiesięcznej raty: 1185 zł.

2) Kredyt na 20 lat – wysokość comiesięcznej raty: 1589 zł (o 404 zł więcej niż przy okresie kredytowania 30 lat).

3. Kredyt na 10 lat – wysokość comiesięcznej raty: 2828 zł (o 1239 zł więcej niż przy okresie kredytowania 20 lat i aż o 1643 zł więcej niż przy okresie kredytowania 30 lat).

Wysokość raty kredytu zależy od okresu kredytowania (czasu spłaty)

Jak sam widzisz, różnice są naprawdę znaczące. Co zatem zrobi bank? Oczywiście – dokładnie przeanalizuje Twoje dochody i wydatki, by upewnić się, czy będziesz w stanie spłacać comiesięczną ratę przy wybranym okresie kredytowania. Załóżmy, że na tej podstawie dojdzie do wniosku, iż stać Cię na miesięczną spłatę zobowiązania do 1500 zł (taka górna granica Twoich możliwości – w każdym razie teoretycznie). I teraz tak:

1) Jeśli od początku celowałeś w okres kredytowania 30 lat, możesz odetchnąć z ulgą – najprawdopodobniej otrzymasz kredyt. Rata wynosi bowiem 1185 zł, zatem jest o 315 zł niższa od „granicy Twoich możliwości”, czyli wspomnianego, ustalonego przez bank 1500 zł.

2) Jeśli 30 lat trochę Cię przerażało i wybrałeś 20-letni okres kredytowania, niestety pojawią się pewne problemy. Comiesięczna rata wyniesie 1589 zł przekroczy więc Twoje teoretyczne maksimum. Niby niewiele, bo o 89 zł, no ale przekroczy. A ponieważ w słowniku bankowym słowo „niewiele” pojawia się bardzo rzadko (jeśli w ogóle…), bank „obetnie” Ci kwotę przyznanego kredytu właśnie o rzeczone 89 zł. Nie oznacza to jednak, że będziesz co miesiąc płacił 1500 zł, a reszta zostanie Ci darowana. Oznacza to natomiast, że otrzymasz niższy kredyt – nie interesujące Cię 300 000 zł, ale 280 000 zł. Różnicę będziesz musiał uzupełnić z własnej gotówki, co może być oczywiście problemem. Problemem może niestety okazać się też wydłużenie okresu kredytowania. Zwykle nie jest tak, że możesz po prostu powiedzieć pracownikowi banku: „Ok, jak tak się nie da, to Pan mi wydłuży ten czas spłaty z 20 na 30 lat – jakoś to przeżyję…”. Niekiedy całą procedurę kredytową trzeba niestety zaczynać od nowa, co, jak wiadomo, może być ździebko irytujące….

3) Jeśli optymistycznie zakładałeś, że spłacisz swój kredyt w 10 lat, ale bank wyliczył, że stać Cię na płacenie rat do 1500 zł, to przy kredycie 300 000 zł sprawa nie wygląda dobrze. Miesięczna rata, jak już ustaliliśmy, wyniesie w tym przypadku 2828 zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż Twoje teoretyczne maksimum. Co za tym idzie, bank albo udzieli Ci kredytu, którego wysokość może być nawet o połowę niższa niż oczekiwałeś, albo w ogóle Ci go odmówi. No i gdzie tu wiara w ludzi, prawda?…

Co możesz zrobić?

Jeśli chcesz otrzymać kredyt na większą kwotę, wnioskuj o dłuższy okres spłaty. Nie tylko łatwiej Ci będzie taki kredyt hipoteczny uzyskać, ale też spłacać. Tak naprawdę nigdy do końca nie wiesz, co przyniesie przyszłość. W przypadku pogorszenia się Twojej sytuacji finansowej (oby tak się nie stało, ale nie da się tego wykluczyć) dużo łatwiej „skombinujesz” co miesiąc kwotę w okolicach np. 1200 zł niż taką w okolicach 3000 zł.  Dlatego nie „dociskaj się” maksymalnie wysokością raty, a zamiast tego dmuchaj na zimne (czy może raczej: kalkuluj na chłodno?). A poza tym umówmy się – dobrze jest mieć trochę wolnej gotówki, a nie pakować wszystkie ciężko zarobione pieniądze w kredyt na mieszkanie. Przy odpowiednio wydłużonym okresie kredytowania nie będziesz musiał „szczypać się” z każdym wydatkiem – pojedziesz na wakacje (może akurat wypadną w tym samym momencie, co wakacje kredytowe?…), kupisz partnerowi jakiś drobiazg albo zmienisz kartę graficzną w swoim PC. Bez poczucia winy i zastanawiania się, czy aby na pewno starczy Ci do przysłowiowego pierwszego…

Przykład 2

No dobrze, to jeszcze jeden przykład, tym razem dla osoby, która zarabia 3000 zł na rękę (wiele osób nazywa to „pensją tradycyjną), nie posiada zobowiązań finansowych ani nie ma osób na utrzymaniu. Ktoś taki może otrzymać kredyt w wysokości:

1) 279 000 zł przy okresie spłaty 30 lat.

2) 237 000 zł przy okresie spłaty 20 lat.

3) 156 000 zł przy okresie spłaty 10 lat.

Zdolność kredytowa dla osoby zarabiającej 3000 zł netto

Policz sam: Kalkulator Zdolności Kredytowej

I znowu: różnice są naprawdę znaczące. Wybierając najdłuższy okres kredytowania, taka osoba może liczyć na kwotę kredytu hipotecznego aż o 123 000 zł wyższą, niż gdyby wnioskowała o kredyt na 10 lat, i o 42 000 zł wyższą, niż gdyby wnioskowała o kredyt na lat 20. A żeby zobrazować to jeszcze lepiej, to decydując się na 30-letni okres kredytowania, może uzyskać ona kwotę kredytu ponad 1,7 razy wyższą, niż przy okresie 10-letnim!

Zadanie na dziś:

Skorzystaj z naszego kalkulatora raty kredytu hipotecznego, który znajdziesz na naszej stronie: https://sdp-finanse.pl/kalkulator-raty-kredytu/

To wyjątkowo proste w obsłudze narzędzie umożliwi Ci wstępne zorientowanie się, na jaki kredyt hipoteczny możesz sobie aktualnie pozwolić oraz jak bardzo różne będą wysokości rat dla wybranych okresów kredytowania (zwłaszcza tych skrajnych, albowiem wiele banków udziela kredytów hipotecznych na okres od 5 do nawet 35 lat). Zmieniaj „okres kredytowania w latach”, poruszając paskiem na boki i sam się przekonaj, jak wraz z jego wydłużeniem przyjemnie maleje Twoja rata, a także jak niemiłosiernie wzrasta ona, gdy okres ten skracasz.

Skorzystaj z naszej pomocy

Pamiętaj, że to dopiero pierwszy ze sposobów na to, byś zwiększył swoją zdolność kredytową – wkrótce otrzymasz od nas kolejne. Jeśli jednak nie chcesz albo nie możesz czekać, już dziś skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie z naszym doradcą kredytowym. Nasze usługi są całkowicie darmowe, a oferty kredytu hipotecznego, które od nas otrzymasz, będą dokładnie tymi samymi, które otrzymałbyś w banku. Dlaczego zatem warto skorzystać z naszej pomocy? Ponieważ dysponujemy ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Wiemy też, gdzie szukać najlepszych ofert kredytu (z nami nie umknie Ci żadna promocja). Nie tylko nie pobieramy opłat za nasze usługi, ale też zupełnie za darmo poczęstujemy Cię wyśmienitą kawą. Przede wszystkim jednak dobierzemy dla Ciebie najlepszy kredyt hipoteczny i podpowiemy rozwiązania, które zwiększą Twoje szanse na jego otrzymanie. Nie czekaj – skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj!

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Nowe mieszkanie para

Kredyt hipoteczny w euro wolny od inflacji! Sprawdź czy warto i w jakim banku się o niego starać

Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy. Powoduje to zwiększenie rat kredytów, jednak tylko tych spłacanych w złotówkach. Klienci, którzy...
Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (29 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Szanowni potencjalni klienci Pani Karoliny Niziołek !!!

Z nieukrywaną przyjemnością pragnę zarekomendować Panią Karolinę Niziołek, jako doradcę finansowego/kredytowego.
Jest to osoba w pełni kompetentna, profesjonalna, sprawcza w działaniu i pomocna.
Dodatkowy atutem jest też duża doza kultury i uroku osobistego.
Proces zakupu nieruchomości z udziałem i pomocą Pani Karoliny Niziołek przebiegł sprawnie i szybko.
Jeszcze raz gorąco rekomenduję!!!

Z wyrazami szacunku
Marek Sobański

Marek Sobański
22 lipca 2022

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (2 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Zazwyczaj nie wystawiam opinii, ale Pani Emilia na tyle wyróżnia się zaangażowaniem i proaktywnym podejściem do klienta i problemów, że zdecydowałem się zrobić wyjątek. Jestem jak najbardziej zadowolony.

Piotr G
17 stycznia 2023

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca z Panem była wzorowa. Zawsze, kiedykolwiek potrzebowałam pomocy, Pan Łukasz w 100% pomagał. Odpowiadał na wszystkie moje pytania. Czułam, że zaangażował się Pan Łukasz w moją sprawę całym sobą. Dzięki temu mogłam spokojnie zająć się innymi sprawami. Każdy kto chce wziąć kredyt powinien skorzystać z usług doradcy finansowego. To naprawdę ułatwia życie.

Katarzyna
15 czerwca 2022

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Pauliną przy załatwianiu kredytu hipotecznego. Profesjonalne doradztwo, bezproblemowy kontakt i miłe podejście do klienta.

Jacek
27 czerwca 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat