Przechodzisz gładko przez kolejne ścieżki kariery i masz pewność, że Twoja sytuacja finansowa pozwala Ci na podjęcie ważnej decyzji o zakupie mieszkania? Nie wahaj się i rozpocznij poszukiwania. W tym artykule podpowiemy Ci, jak znaleźć idealne mieszkanie!
Masz już dość swojej ciasnej, a jednocześnie drogiej w wynajmie kawalerki? To zapewne dobry moment, by podkasać rękawy i zabrać się za poszukiwanie wymarzonego mieszkania. Wybór lokali na rynku nieruchomości jest spory, dlatego na początku drogi zakupowej możesz nie czuć się komfortowo. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania tej ważnej decyzji.
Rynek wtórny, czy rynek pierwotny?
To pytanie przyświeca każdemu, kto myśli o zakupie mieszkania. Nie bez powodu zadajemy sobie to pytanie. Nowe mieszkanie kusi najczęściej ładną infrastrukturą budynku, dobrze zaadaptowanym placem dookoła i nowoczesną architekturą.
Starsze budynki mogą mieć jednak lepszą lokalizację oraz niższą cenę, jeśli upolujemy takie mieszkanie, które ktoś zmuszony jest sprzedaż w krótkim terminie.
Naszym zdaniem nie powinniśmy zatem ograniczać filtrowania ogłoszeń do albo rynku wtórnego, bądź samego rynku pierwotnego. To myślenie może wykluczyć nas z zakupu naprawdę okazyjnego mieszkania.
Jeśli rynek wtórny to…
Do sprawdzenia mamy nieco więcej parametrów, niż w przypadku rynku pierwotnego. Bo od właściciela powinniśmy otrzymać aktualny odpis z księgi wieczystej, z którego dowiemy się o zaciągniętych kredytach hipotecznych na mieszkanie, poznamy także dane właścicieli. Podczas weryfikacji mieszkania, koniecznie należy także sprawdzić bieżące odczyty liczników, porównać z kwotami za kilka poprzednich miesięcy oraz zweryfikować stan wszystkich instalacji. Aby dokonać tego fachowo i mieć pewność, że nie kupujemy mieszkania nadającego się do kapitalnego remontu, najlepiej zabrać na takie spotkanie rzeczoznawcę, za którego usługę zapłacimy jednorazowo, ale finalnie możemy przekonać się, że podjęliśmy słuszną decyzję.
Więcej o tym jak zweryfikować mieszkanie przed zakupem przeczytasz w lekcji “Jak sprawdzić stan kupowanego mieszkania” będącej częścią naszego poradnika “7 Największych Błędów przy Kupowaniu Mieszkania na Kredyt”
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego bardzo ważne będzie zweryfikowanie informacji o samych właścicielach oraz dogadanie szczegółów samej transakcji. Może się bowiem okazać, że sprzedający będzie chciał bezpośrednio po sprzedaży pozostać w mieszkaniu jeszcze kilka miesięcy. W takim przypadku my również musimy rozplanować koszty związane z naszym wynajmem, a także płatnościami za kredyt hipoteczny, jeśli planujemy go zaciągnąć na potrzeby zakupu mieszkania.
Te wszystkie aspekty są niezwykle ważne, by w przyszłości nie ponosić konsekwencji złego zakupu nieruchomości.
Pieniądze na zakup mieszkania – jak sobie z tym poradzić?
Na pewno będą konieczne oszczędności. Bank zażyczy sobie podczas umowy kredytowej wpłaty własnej w określonym procencie całej kwoty zakupu. Najpierw upewnij się czy bank zaakceptuje Twoje źródło dochodu, a następnie przelicz, jaką posiadasz aktualnie zdolność kredytową, jakimi środkami dysponujesz i jaką ratę możesz spłacać miesięcznie.
Pamiętaj także, że sam zakup mieszkania to nie wszystko. Do wszystkich kosztów zamieszkania dochodzą przecież także liczne formalności oraz wykończenie lub remont wnętrza. Rzadko się zdarza, by mieszkanie z rynku wtórnego całkowicie odpowiadało naszym gustom. Zwykle trzeba w nim wykonać nawet drobne poprawki wykończeniowe. Zupełnie inna sytuacja jest w przypadku mieszkania kupionego od dewelopera. Tutaj kwestia wykończenia to dodatkowe kilkadziesiąt tys. złotych. Aby ułatwić sobie oszacowanie sumy kosztów potrzebnych do nabycia nieruchomości możesz skorzystać z tego kalkulatora.
Pamiętaj, zakup mieszkania musi być przemyślany. Powinna to być decyzja strategiczna, w której założony przez nas plan, będzie obejmował nie tylko nasza aktualną sytuację bytową, ale również plany na przyszłość.
