fbpx

Dwie historie o tym dlaczego warto przygotować się do kredytu hipotecznego z wyprzedzeniem

Dlaczego warto przygotować się do kredytu hipotecznego z wyprzedzeniem – case study

Decyzja zapadła – zdecydowałeś, że kupisz mieszkanie i w tym celu zaciągniesz kredyt hipoteczny. Ponieważ masz stabilną pracę i relatywnie wysokie dochody, rozpocząłeś poszukiwania idealnej nieruchomości. Czy wiesz, że właśnie popełniłeś pierwszy błąd? Jeżeli  chcesz sprawnie przejść przez wszystkie formalności i nie chcesz tracić czasu, powinieneś zacząć od spotkania z doradcą kredytowym.

Najpierw spotkanie z doradcą kredytowym, później szukanie mieszkania

Spotkania z doradcą kredytowym nie powinieneś odkładać na później, gdy już zorientujesz się w ofertach nieruchomości i wytypujesz kilka propozycji. To za późno z kilku powodów. Po pierwsze może okazać się, że Twoja zdolność kredytowa jest niższa niż założyłeś. Po drugie pochopne podpisanie umowy przedwstępnej czy deweloperskiej może kosztować cię sporo pieniędzy jeśli okaże się, że wystąpią komplikacje z kredytem i nie uzyskasz go na czas. A to dopiero początek listy trudności, które mogą wystąpić.

O tym, że spotkania z doradcą kredytowym nie warto odsuwać w czasie, przekonało się już wiele osób. Poznaj historie z życia wzięte – niech będą one dla Ciebie przestrogą. Ucząc się na cudzych błędach, możesz uniknąć niepotrzebnego stresu i rozczarowań.

Poniższe historie dotyczą autentycznych sytuacji. Dla zachowania anonimowości osób zmieniliśmy ich imiona.

#1 Historia pana Roberta – zbyt niska zdolność kredytowa

Pan Robert nie obawiał się o swoją zdolność kredytową – dobrze zarabiał, miał stabilną pracę w korporacji we Wrocławiu. Niektórzy z jego kolegów na tym samym stanowisku i z tym samym wynagrodzeniem kilka miesięcy wcześniej bez kłopotów otrzymali kredyty hipoteczne.

Nasz bohater na własną rękę znalazł mieszkanie spełniające jego oczekiwania. Aby właściciele nie rozmyślili się lub nie znalazł się inny potencjalny kupiec, mężczyzna podpisał umowę (sporządzoną samodzielnie) – coś w rodzaju rezerwacji. Na podstawie tego dokumentu wpłacił właścicielom mieszkania 3000 zł, nie określając, czy jest to zaliczka, czy zadatek.

Po ustaleniu szczegółów z właścicielami nieruchomości, pan Robert umówił się na spotkanie z poleconym mu doradcą kredytowym. Na spotkaniu pan Robert dowiedział się potrzebuje 360 000 zł, aby sfinansować zakup upatrzonej nieruchomości. Tymczasem po przeprowadzeniu wyliczeń okazało się, że jego maksymalna zdolność kredytowa wynosi od 280 000 do maksymalnie 340 000 zł, w zależności od banku. Informacja dla mężczyzny okazała się dużym zaskoczeniem. Skąd tak niska zdolność kredytowa?

Po wnikliwym przyjrzeniu się sytuacji finansowej mężczyzny wyszło na jaw, że przez ostatnie 1,5 miesiąca przebywał on na zwolnieniu lekarskim z powodu wypadku komunikacyjnego. W efekcie jego wynagrodzenie było niższe – otrzymywał 80 proc. kwoty widniejącej na umowie o pracę, nie otrzymywał też premii. Tymczasem banki z reguły do wyliczenia zdolności kredytowej przyjmują średni dochód z trzech ostatnich miesięcy. Ale liczy się wynagrodzenie faktycznie otrzymywaną na konto, a nie to wynikające z umowy. Niekorzystny splot zdarzeń spowodował, że wynagrodzenie pana Roberta w analizowanym okresie było znacznie niższe niż zazwyczaj. O tym dlaczego wysoki dochód nie jest gwarancją otrzymania kredytu hipotecznego pisaliśmy też w tym artykule.

Wobec stanowiska banków i po przeanalizowaniu ofert kredytów hipotecznych, które okazały się niekorzystne finansowo, pan Robert musiał czasowo porzucić swoje plany. Szczęśliwie odzyskał wpłaconą kwotę. Sprzedawca okazał się uczciwy i dobrowolnie zwrócił otrzymane 3000 zł. W przeciwnym razie mężczyzna mógłby mieć spory problem z odzyskaniem pieniędzy – musiałby ich dochodzić na drodze sądowej, co byłoby trudne ze względu na dość nieprecyzyjną umowę, którą podpisał.

Czego uczy powyższa historia? Gdyby pan Robert w pierwszej kolejności spotkał się z doradcą kredytowym, to uzyskałby informację o swojej zdolności kredytowej, nie stracił czasu na poszukiwanie mieszkania i dogadywanie szczegółów ze sprzedającym. Ponadto nie pozwolilibyśmy naszemu klientowi na podpisanie takiej umowy „rezerwacyjnej” jaką zawarł tylko dopilnowaliśmy aby zachowane zostały wszystkie formalności i procedury skutecznie chroniące kupującego.

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

#2 Historia pani Agnieszki i pana Tomasza – zbyt krótki okres zatrudnienia

Banki biorą pod uwagę nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale również stabilność dochodów. Inaczej mówiąc, sprawdzają, od jakiego czasu potencjalny klient pracuje. O tym, że zbyt krótki okres zatrudnienia może okazać się przeszkodą w otrzymaniu kredytu na mieszkanie, przekonali się pani Agnieszka i pan Tomasz.

Bohaterowie tej historii byli zainteresowani zakupem mieszkania od dewelopera. Nieruchomość położona we Wrocławiu kosztowała 338 000 zł, a ponieważ bardzo się im spodobała, to z przedstawicielem dewelopera od razu ustalili datę podpisania umowy przedwstępnej. Kobieta i mężczyzna następnego dnia udali się do doradcy kredytowego. Miała to być zwykła formalność – w trakcie spotkania mieli potwierdzić, że posiadają wystarczającą zdolność kredytową i nie będą mieli problemu z otrzymaniem kredytu mieszkaniowego w potrzebnej wysokości. Okazało się jednak inaczej. Dlaczego?

Pani Agnieszka i pan Tomasz mieli wkład własny. Potrzebowali ok. 280 000 zł kredytu, aby spełnić swoje marzenia o wygodnym mieszkaniu w dogodnej dla nich lokalizacji. Spotkanie z doradcą zmieniło ich plany. Po analizie ich sytuacji finansowej dowiedzieli się, że ich zdolność kredytowa w zależności od banku wynosi od 228 000 do 280 000 zł. Przeszkodą w uzyskaniu kredytu stał się jednak staż zatrudnienia:

  • pani Agnieszka miała umowę o pracę na czas nieokreślony, zatem banki do wyliczenia zdolności kredytowej przyjmowały dochód z ostatnich 3 miesięcy. Tymczasem kobieta pracowała dopiero od 1,5 miesiąca i dotychczas otrzymała jedno wynagrodzenie, dodatkowo w niepełnej wysokości;
  • pan Andrzej miał umowę o pracę na czas określony (na 18 miesięcy), na podstawie której wykonywał pracę od 5 miesięcy. Dodatkowo zadeklarował pracę na podstawie umowy zlecenie od 5 miesięcy. Z kolei banki w przypadku umów o pracę na czas określony wymagają stażu w wymiarze 6 miesięcy, a przy umowach cywilnoprawnych staż pracy nie może być krótszy niż 12 miesięcy.

Po rozmowie z doradcą kredytowym pani Agnieszka i pan Tomasz dowiedzieli się, że o kredyt hipoteczny mogą zacząć starać się dopiero za 2 miesiące.

Pomożemy Ci otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Sprawdź

Powyższa historia przestrzega przede wszystkim przed zbyt optymistycznymi założeniami, których często dokonują osoby zainteresowane uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Wysokość wynagrodzenia nie jest jedynym czynnikiem uwzględnianym przez banki – rodzaj umowy i długość zatrudnienia również mają znaczenie.

Niezobowiązujące i bezpłatne spotkanie z doradcą kredytowym – umów się już dziś!

Chcesz uniknąć rozczarowania i jednocześnie dowiedzieć się, jaką kwotę banki będą skłonne Ci pożyczyć? Swoje wątpliwości w tym zakresie możesz szybko rozwiać, spotykając się z doradcą kredytowym. Takie spotkanie nic Cię nie kosztuje – nasi doradcy kredytowi nie pobierają żadnych opłat od klientów poszukujących profesjonalnej porady.

Nie masz czasu, aby odwiedzić nasze biuro mieszczące się przy ul. Legnickiej 50 we Wrocławiu? Zapraszamy do kontaktu zdalnego. Nasi doradcy udzielają porad za pośrednictwem komunikatorów internetowych, np. Zoom, Skype czy WhatsApp.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o pracy doradcy kredytowego czy dowiedzieć się, jak wygląda spotkanie z doradcą przeczytaj: Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?

Pobierz Praktyczny Poradnik

Uniknij 7 błędów popełnianych przez prawie wszystkich kredytobiorców. Aby otrzymać e-book “Jak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny” za darmo zapisz się poniżej na nasz Praktyczny Poradnik dla Kredytobiorców.

E-book otrzymasz od razu po potwierdzeniu swojego adresu, a co kilka dni kolejne porady i narzędzia przydatne podczas kupowania pierwszego mieszkania (m.in. lista kontrolna zakupu mieszkania, kalkulator kosztów i wiele więcej). Już 2000 osób skorzystało – sprawdź dlaczego!

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Sekrety Kredytów Hipotecznych

5 największych sekretów kredytów hipotecznych

Zamierzasz ubiegać się o pierwszy kredyt hipoteczny? A może zaciągałeś już taki kredyt kilka lat temu? Obecnie procedury kredytowe wyglądają...
Ja otrzymać najtańszy kredyt mieszkaniowy

Jak otrzymać najtańszy kredyt mieszkaniowy – kilka praktycznych rad

Przeglądając oferty kredytowe, zastanawiasz się, która z nich będzie najlepsza? Odpowiedź jest dość prosta – najtańsza. Banki proponują jednak wiele...
Dlaczego należy spotkać się z doradcą kredytowym przez poszukiwaniem mieszkania

Dlaczego należy spotkać się z doradcą kredytowym przed poszukiwaniem mieszkania ‒ case study

Zakup wymarzonych czterech kątów to decyzja, która będzie miała ogromny wpływ na życie Twoje i Twoich najbliższych. Jeśli lada chwila...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat