Kredyty

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego - jak odzyskać pieniądze?

Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk26.10.20234 min.
 Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego - jak odzyskać pieniądze?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego stała się w ostatnim czasie coraz bardziej popularna. Wynika to z rosnących stóp procentowych oraz chęci zaoszczędzenia pieniędzy. Wiele osób decyduje się spłacić kredyt hipoteczny przed terminem określonym w umowie. Często pojawia się jednak pytanie, czy możliwy jest zwrot pobranej przez bank prowizji?

Czy można odzyskać prowizję za kredyt hipoteczny?

Zgodnie z prawem bankowym, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego możliwy jest zwrot części opłat i prowizji pobranych przez bank. Dotyczy to między innymi prowizji za udzielenie kredytu, kosztów operacyjnych czy ubezpieczenia. Warunkiem jest jednak to, aby spłata nastąpiła przed terminem określonym w umowie.

Kiedy bank musi zwrócić prowizję za kredyt hipoteczny?

Bank ma obowiązek dokonać zwrotu części prowizji i opłat od kredytu hipotecznego, jeśli jego wcześniejsza spłata nastąpi w czasie obowiązywania umowy kredytowej. Dotyczy to zarówno spłaty całości, jak i części zadłużenia. Instytucja finansowa nie może odmówić zwrotu kosztów.

Jak wyliczyć kwotę do zwrotu przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego?

Kwota zwrotu wyliczana jest proporcjonalnie do okresu, o jaki skrócony został czas obowiązywania umowy kredytowej. Im dłuższy czas pozostał do końca umowy w momencie wcześniejszej spłaty, tym wyższa kwota do zwrotu. Szczegółowy sposób wyliczenia określa ustawa.

W jakim terminie bank powinien zwrócić prowizję za kredyt hipoteczny?

 Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego - jak odzyskać pieniądze?

Zgodnie z prawem bankowym, bank ma czas na zwrot prowizji za kredyt hipoteczny do 14 dni roboczych od dnia dokonania wcześniejszej spłaty. Jeśli instytucja finansowa opóźnia się ze zwrotem, należy wysłać reklamację z żądaniem wypłaty należnej kwoty.

Jak odwołać się gdy bank odmówił zwrotu prowizji kredytu hipotecznego?

W przypadku gdy bank odmawia zwrotu prowizji pomimo wcześniejszej spłaty kredytu, należy złożyć reklamację. Jeśli i ta zostanie negatywnie rozpatrzona, można skierować sprawę do Rzecznika Finansowego lub Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Kto pomaga w odzyskaniu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego?

W odzyskaniu należnych kosztów kredytu hipotecznego mogą pomóc kancelarie prawne specjalizujące się w sprawach bankowych oraz ich prowizjach. Warto również skorzystać z bezpłatnej pomocy Rzecznika Finansowego.

Ile wynosi zwrot prowizji przy kredycie hipotecznym?

Wysokość zwrotu prowizji kredytu hipotecznego zależy od kwoty udzielonego kredytu, okresu umowy oraz tego, jak wcześnie nastąpiła spłata. Im wyższa kwota kredytu i dłuższy czas do końca umowy, tym zwrot będzie wyższy. Może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Jakie dokumenty potrzebne do zwrotu prowizji kredytu hipotecznego?

Aby uzyskać zwrot prowizji kredytu hipotecznego, należy złożyć wniosek do banku wraz z dokumentem potwierdzającym wcześniejszą spłatę zadłużenia. Może to być wyciąg z rachunku lub zaświadczenie z banku. Warto również dołączyć kopię umowy kredytowej.

Podsumowanie

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego daje szansę na odzyskanie części kosztów prowizji i opłat pobranych przez bank. Aby to uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek w terminie do 14 dni od dokonania spłaty. W razie odmowy ze strony banku, można odwołać się do Rzecznika Finansowego lub Sądu Polubownego. Znajomość przepisów i konsekwencja w działaniu pozwoli odzyskać należne pieniądze.

Najczęstsze pytania

Tak, zwrot prowizji przysługuje zarówno przy całkowitej, jak i częściowej wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego.

Nie, bank nie może odmówić zwrotu prowizji, jeśli kredyt został spłacony wcześniej niż wynikało to z umowy.

Zwrot prowizji powinien nastąpić w ciągu 14 dni roboczych od wcześniejszej spłaty kredytu.

Tak, można złożyć reklamację do banku, a potem odwołać się do Rzecznika Finansowego lub Sądu Polubownego.

Pomoc oferują kancelarie prawne specjalizujące się w sprawach kredytowych oraz Rzecznik Finansowy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Synonimy efektywności biznesowej: Klucz do sukcesu?
  2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
  3. Opinie o dam pożyczkę: Dampozyczke.pl vs Dam Pożyczkę.pl
  4. Zabezpieczenia kredytowe - rodzaje, formy i zasady zastosowania
  5. Jak wypełnić pole identyfikacja zobowiązania PIT-4 i PCC-3? Poradnik 2023
Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk

Finanse to obszar, który wpływa na nasze życie każdego dnia, dlatego chcę pomóc Wam w zrozumieniu go lepiej. Na tym blogu znajdziecie artykuły, porady oraz praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania, inwestowania i zarządzania budżetem. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kredyt subprime - skąd się wziął?
KredytyKredyt subprime - skąd się wziął?

Kredyt subprime, choć często postrzegany przez pryzmat jego roli w globalnym kryzysie finansowym w 2008 roku, ma znacznie bardziej złożoną i wielowymiarową historię. Jest to rodzaj finansowania, który od lat 90. XX wieku odgrywa kluczową rolę na rynku kredytowym, umożliwiając dostęp do środków finansowych osobom, które ze względu na swoją historię kredytową lub brak odpowiedniej zdolności kredytowej, nie kwalifikują się do tradycyjnych pożyczek. Mimo że kredyty subprime otworzyły drzwi przed wieloma możliwościami, zarówno dla pożyczkobiorców, jak i dla pożyczkodawców, niosą ze sobą także niebagatelne ryzyko. Skąd się wziął kredyt subprime? Ile kosztuje kredyt subprime? Odpowiadamy!