Nieruchomości

TBS Kraków - wolne mieszkania

Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk07.01.20247 min.
TBS Kraków - wolne mieszkania

TBS Kraków to miejska spółka zajmująca się wynajmem tanich mieszkań komunalnych. W niniejszym artykule przybliżymy tematykę dostępności lokali w zasobach TBS, możliwości ubiegania się o nie, kryteria przydziału oraz koszty związane z wynajmem.

Kluczowe wnioski:
 • TBS Kraków dysponuje pulą mieszkań komunalnych przeznaczonych do wynajmu dla osób spełniających określone kryteria.
 • Aby starać się o mieszkanie TBS, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi sytuację materialną.
 • Przydział lokali odbywa się według ustalonej punktacji, uwzględniającej m.in. dochód, warunki mieszkaniowe czy stan zdrowia.
 • Czynsz w mieszkaniach TBS jest znacznie niższy niż czynsz komercyjny i uzależniony od metrażu oraz standardu lokalu.
 • Na bieżąco pojawiają się nowe oferty wolnych mieszkań TBS, które są publikowane w internetowej bazie lokali.

TBS Kraków oferuje tanie mieszkania

TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) Kraków to miejska spółka, która zarządza pulą mieszkań komunalnych przeznaczonych do wynajmu. Są to lokale o obniżonym czynszu, kierowane do osób o umiarkowanych dochodach, które nie są w stanie wynająć mieszkania na zasadach komercyjnych.

Mieszkania TBS cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na atrakcyjne stawki najmu. TBS Kraków dysponuje około 5 tysiącami lokali na terenie Krakowa, a wolne mieszkania sukcesywnie trafiają do puli ofert przeznaczonych do wynajęcia.

Standard i wyposażenie mieszkań komunalnych

Mieszkania TBS różnią się pod względem metrażu, liczby pokoi, standardu wykończenia czy wyposażenia. Są to zazwyczaj lokale o powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych, składające się z 1-3 pokoi.

Część z nich to nowe mieszkania w dobrym stanie technicznym, natomiast pozostałe wymagają drobnych remontów – malowania czy wymiany podłóg lub armatury. Mieszkania są wyposażone przynajmniej w podstawowe media i instalacje.

Dostępne lokale komunalne w TBS Kraków

TBS Kraków sukcesywnie udostępnia wolne mieszkania komunalne osobom uprawnionym do ich wynajmu. Wszystkie aktualne oferty lokali TBS są publikowane w internetowej bazie dostępnej na stronie internetowej spółki.

Oferty zawierają podstawowe informacje na temat dostępnego mieszkania – jego metraż, liczbę pokoi, piętro, na którym się znajduje oraz osiedle i dzielnicę. Czasami podawany jest również przybliżony stan techniczny lokalu wraz ze zdjęciami.

Z reguły w bazie dostępnych jest kilkanaście ofert mieszkań TBS. Ich liczba dynamicznie się zmienia, wraz z wprowadzaniem nowych lokali oraz wynajmowaniem dotychczas dostępnych.

Gdzie szukać informacji o wolnych mieszkaniach?

Informacje na temat aktualnych ofert publikowane są na bieżąco na stronie internetowej TBS Kraków w zakładce „Mieszkania”. Znajduje się tam wyszukiwarka wraz z opisami lokali.

Ponadto, informacje o nowych ofertach pojawiają się także w aktualnościach na stronach internetowych spółki. Dlatego warto tam zaglądać, aby być na bieżąco.

Czytaj więcej: Ile kosztuje budowa domu 100m2 2023 | Koszt wybudowania domu w 2023 roku

Kryteria przydziału mieszkań TBS Kraków

TBS Kraków przydziela mieszkania komunalne osobom najbardziej potrzebującym, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.

Przydział mieszkań odbywa się w oparciu o szczegółowe kryteria i punktację, w ramach prowadzonego postępowania. Maksymalna liczba możliwych do uzyskania punktów wynosi 100.

Kryterium przydziału mieszkań TBS Maksymalna liczba punktów
wysokość dochodów 35
warunki zamieszkiwania 35
okres oczekiwania na mieszkanie 10
inne 20

Punktowane są między innymi takie aspekty, jak zatrudnienie, dochód, niepełnosprawność czy dotychczasowe warunki zamieszkiwania. Im niższy dochód, gorsza sytuacja mieszkaniowa i zdrowotna, tym wyższa liczba przyznawanych punktów.

Jak ubiegać się o wolne mieszkanie TBS

TBS Kraków - wolne mieszkania

Aby starać się o przydział mieszkania komunalnego z zasobów TBS Kraków, trzeba złożyć formalny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym - można je składać przez cały rok.

Wymagane dokumenty

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające sytuację materialną, rodzinną i mieszkaniową, między innymi:

 • zaświadczenie o wysokości dochodów,
 • oświadczenie o stanie majątkowym,
 • dokumenty potwierdzające niepełnosprawność,
 • zaświadczenie o okresie oczekiwania na mieszkanie komunalne lub socjalne.

Pozwoli to na weryfikację przysługującej punktacji. Im więcej punktów, tym większe szanse na otrzymanie propozycji najmu konkretnego lokalu.

Gdzie składać dokumenty?

Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać bezpośrednio w siedzibie TBS Kraków przy ul. Mazowieckiej 37. Istnieje również możliwość przesłania dokumentów pocztą tradycyjną bądź elektroniczną.

TBS Kraków - wysokość czynszu i opłat

Podstawową opłatą, jaką ponoszą najemcy w mieszkaniach komunalnych TBS, jest comiesięczny czynsz. Jego stawka jest znacząco niższa niż w przypadku mieszkań komercyjnych i wynosi średnio kilkanaście złotych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Czynsz w lokalach TBS zależy od kilku czynników, m.in.:

 • metrażu mieszkania,
 • liczby pokoi,
 • piętra, na którym się znajduje,
 • usytuowania w budynku (np. narożne).

Poza czynszem, najemcy opłacają media i inne opłaty eksploatacyjne (np. fundusz remontowy, wywóz śmieci). Średni koszt utrzymania mieszkania TBS wynosi około 20-25 zł/m2 miesięcznie.

Mieszkania TBS ze względu na niski czynsz i możliwość dofinansowania są realną alternatywą dla osób o niewielkich dochodach, które nie stać na wynajem komercyjny.

Wolne mieszkania TBS Kraków - sprawdź ofertę

Osoby zainteresowane wynajmem lokalu komunalnego w zasobach TBS Kraków powinny na bieżąco sprawdzać pojawiające się oferty takich mieszkań. Wszystkie dostępne lokale wraz z opisem prezentowane są w internetowej bazie na stronie spółki.

Nowe oferty lokali komunalnych dodawane są systematycznie. Baza jest aktualizowana średnio co kilka dni. Zdecydowanie warto tam zaglądać regularnie i ubiegać się o interesujące mieszkania.

Duże szanse na otrzymanie konkretnej oferty mają osoby, które wcześniej złożyły kompletny wniosek z wymaganymi załącznikami. Im większa przyznana punktacja, tym wyższe miejsce na liście oczekujących, która brane jest pod uwagę przy wyborze najemców.

Podsumowanie

Artykuł omawia tematykę dostępności i możliwości wynajmu mieszkań komunalnych będących w zasobach TBS Kraków. Dowiadujemy się, że TBS dysponuje pulą tanich mieszkań na wynajem, które sukcesywnie trafiają do oferty. Lokale TBS różnią się standardem i wielkością. Spółka na bieżąco udostępnia informacje o wolnych mieszkaniach na swojej stronie internetowej.

By wynająć mieszkanie TBS trzeba spełniać określone kryteria i zebrać wymaganą liczbę punktów. Wnioskujący dostarczają dokumenty potwierdzające ich sytuację. Przydział odbywa się w oparciu o ustaloną punktację. Dowiadujemy się, jakie są podstawowe kryteria brane pod uwagę.

Artykuł prezentuje także praktyczne informacje, dotyczące składania wniosków i dokumentów w TBS oraz sprawdzania aktualnych ofert lokali. Przedstawia również przybliżone koszty utrzymania mieszkania komunalnego w zasobach TBS Kraków, na które składa się przede wszystkim czynsz.

Podsumowując, publikacja wyczerpująco omawia zagadnienie dostępności i procedury ubiegania się o wynajem mieszkań komunalnych TBS na terenie Krakowa. Z pewnością pomoże osobom zainteresowanym tą tematyką w zorientowaniu się w niej i podjęciu działań.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.50 Liczba głosów: 4

5 Podobnych Artykułów:

 1. Synonimy efektywności biznesowej: Klucz do sukcesu?
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Przedawnienie długów spadkowych - Zasady i terminy
 4. Kredyt hipoteczny rata malejąca - kalkulator online, oblicz ratę
 5. Jak wypełnić pole identyfikacja zobowiązania PIT-4 i PCC-3? Poradnik 2023
Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk

Finanse to obszar, który wpływa na nasze życie każdego dnia, dlatego chcę pomóc Wam w zrozumieniu go lepiej. Na tym blogu znajdziecie artykuły, porady oraz praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania, inwestowania i zarządzania budżetem. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły