Kredyty

Rozwód a kredyt hipoteczny - jak podzielić mieszkanie i spłatę? Poradnik 2023

Autor Łukasz Baran
Łukasz Baran03.10.20236 min.
 Rozwód a kredyt hipoteczny - jak podzielić mieszkanie i spłatę? Poradnik 2023

Rozwód to trudny okres dla każdego małżeństwa. Jeszcze trudniejsza sytuacja ma miejsce, gdy małżonkowie posiadają wspólne zobowiązania finansowe, takie jak kredyt hipoteczny. Wówczas konieczne jest ustalenie, w jaki sposób podzielić kredyt po rozwodzie oraz kto będzie odpowiedzialny za jego dalszą spłatę. Poniższy artykuł omawia najważniejsze kwestie związane z kredytem hipotecznym a rozwodem, aby ułatwić byłym małżonkom uporanie się z tym problemem.

Jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie?

W przypadku rozwodu z kredytem hipotecznym bank wymaga przedstawienia postanowienia sądu o podziale zobowiązań. Sąd może zadecydować, że byli małżonkowie będą spłacać kredyt w częściach (np. 50/50%) lub jedna osoba przejmie całość długu. Ważne, aby nowy podział rat został zaakceptowany przez bank.

Jeśli to możliwe, warto polubownie ustalić z byłym współmałżonkiem sposób podziału kredytu hipotecznego, a następnie zatwierdzić ustalenia w sądzie. Pozwoli to uniknąć przeciągającego się procesu. Podział kredytu po rozwodzie powinien uwzględniać możliwości finansowe obojga byłych małżonków.

Kto jest odpowiedzialny za spłatę kredytu po rozwodzie?

Jeśli sąd nie zdecyduje inaczej, za spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie odpowiadają obie strony umowy kredytowej, czyli byli małżonkowie. Nawet jeśli jedno z nich wyprowadzi się z zadłużonej nieruchomości, nadal jest zobowiązane do spłaty, zgodnie z wyrokiem sądu.

Dopiero zwolnienie jednej ze stron z odpowiedzialności za kredyt (na wniosek do sądu) albo sprzedaż nieruchomości i spłata zadłużenia zwalnia z dalszych płatności. W praktyce byli małżonkowie najczęściej spłacają kredyt hipoteczny po rozwodzie wspólnie, dzieląc raty.

Co z mieszkaniem kupionym na kredyt przed rozwodem?

Jeśli małżonkowie posiadali mieszkanie na kredyt, w ramach podziału majątku sąd może przyznać je jednemu z nich. Osoba pozostająca w mieszkaniu spłaca wówczas kredyt sama lub w wyznaczonej przez sąd części.

Byli małżonkowie mogą też zdecydować o sprzedaży mieszkania i podziale środków uzyskanych ze sprzedaży. Pozwoli to spłacić kredyt hipoteczny i odciąży oboje z długu. Trzeba jednak pamiętać o konsekwencjach wcześniejszej spłaty kredytu.

W jaki sposób uregulować kwestię kredytu w rozwodzie?

 Rozwód a kredyt hipoteczny - jak podzielić mieszkanie i spłatę? Poradnik 2023

Aby uregulować kwestię wspólnego kredytu po rozwodzie, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek do sądu o podział zobowiązań. Sąd, biorąc pod uwagę sytuację małżonków, zadecyduje kto, w jakiej części i na jakich warunkach będzie spłacał kredyt hipoteczny po rozwodzie.

Rozwiązaniem może być również sprzedaż nieruchomości i podział środków uzyskanych ze sprzedaży. Byli małżonkowie mogą też zawrzeć ugodę w tej sprawie. W każdym przypadku konieczna jest zgoda banku na nowe warunki spłaty kredytu hipotecznego.

Jak rozliczyć się z byłym małżonkiem po sprzedaży mieszkania na kredyt?

Gdy mieszkanie kupione na kredyt hipoteczny zostanie sprzedane po rozwodzie, bank zaspokaja się z wpływów ze sprzedaży. Pozostała kwota trafia do byłych małżonków, którzy powinni się nią podzielić zgodnie z postanowieniem sądu.

Każda ze stron ma prawo kontroli poprawności naliczonych odsetek i innych kosztów kredytu. Warto sprawdzić, czy bank prawidłowo rozliczył się z kredytem hipotecznym i nie pomniejszył kwoty ze sprzedaży mieszkania o nieuzasadnione koszty.

Kredyt hipoteczny a podział majątku po rozwodzie - jak działa?

Podział majątku po rozwodzie obejmuje również zobowiązania, czyli m.in. kredyt hipoteczny. Sąd decyduje, kto i w jakiej części będzie spłacał kredyt. Uwzględnia przy tym zasady współwłasności, wkład finansowy stron w nabycie mieszkania oraz ich możliwości zarobkowe.

Jeśli tylko jedno z małżonków zarabia i stać go na spłatę całości kredytu, sąd może zobowiązać go do samodzielnej spłaty. Były współmałżonek nadal pozostaje jednak dłużnikiem banku.

Rozwód z długiem hipotecznym - na co zwrócić uwagę?

Rozwód przy wspólnym kredycie hipotecznym wiąże się z dodatkowymi komplikacjami. Na co zwrócić uwagę?

 • Ustalenia dotyczące spłaty kredytu warto uregulować polubownie, a dopiero później zatwierdzić w sądzie.
 • Trzeba pamiętać o uzyskaniu zgody banku na zmianę warunków kredytu.
 • Warto rozważyć sprzedaż nieruchomości i spłatę kredytu, jeśli to możliwe.
 • Należy kontrolować poprawność naliczania odsetek i innych kosztów kredytu.

Jak bezpiecznie kontynuować spłatę po rozstaniu?

Aby kontynuować bezpieczną spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie, należy:

 • Dokładnie zaplanować podział rat, biorąc pod uwagę realne możliwości finansowe.
 • Bezwzględnie dotrzymywać ustalonych terminów spłaty swojej części zobowiązania.
 • Jeśli to konieczne, negocjować z bankiem wydłużenie okresu kredytowania.
 • W razie problemów ze spłatą jak najszybciej reagować - informować bank i byłego współmałżonka.

Przemyślany podział kredytu hipotecznego po rozwodzie i jego konsekwentna spłata pozwolą uniknąć większych problemów finansowych i zachować dobrą historię kredytową na przyszłość.

Podsumowanie

Rozwiązanie kwestii wspólnego kredytu hipotecznego w momencie rozwodu nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ono wypracowania kompromisu pomiędzy byłymi małżonkami oraz uzyskania akceptacji banku dla nowych warunków spłaty. Najbezpieczniej jest oprzeć podział kredytu na wyroku sądu, który uwzględni interesy i możliwości obu stron. Polubowne ustalenia także mogą przynieść satysfakcjonujące rozwiązanie. Niezależnie od obranej ścieżki, kluczowe jest odpowiedzialne podejście byłych małżonków do wspólnych zobowiązań finansowych.

Najczęstsze pytania

Nie, obydwoje byli małżonkowie w dalszym ciągu odpowiadają za spłatę kredytu, dopóki sąd nie zwolni jednej ze stron z tego obowiązku lub kredyt nie zostanie spłacony (np. ze środków ze sprzedaży nieruchomości).

Skutki zaniechania spłaty ponoszą obydwoje byli małżonkowie - dług rośnie wobec obojga, a bank może dochodzić należności od każdego z osobna..

Tak, jeśli sąd w wyroku rozwodowym nakaże sprzedaż nieruchomości, były małżonek będzie musiał się do tego zastosować.

Bank zaspokaja się z kwoty uzyskanej ze sprzedaży w pierwszej kolejności, reszta trafia do byłych małżonków zgodnie z postanowieniem sądu.

Tak, o ile bank wyrazi na to zgodę, byli małżonkowie mogą spłacać kredyt hipoteczny pomimo, że już nie zamieszkują wspólnie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przyszłość elektrowni jądrowych w Polsce: Analiza i prognozy
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Pożyczka 50 zł przez internet - Ekspresowa pozyczka online
 4. Pożyczka hipoteczna oprocentowanie i kalkulator w euro
 5. Która rata lepsza, stała czy malejąca? Porównanie rat równych i malejących w kredytach
Autor Łukasz Baran
Łukasz Baran

Finanse to temat, który jest ważny dla każdego z nas, a ja chcę pomóc Wam w lepszym ich zrozumieniu i zarządzaniu. Tutaj znajdziecie analizy rynków finansowych, porady dotyczące inwestycji oraz praktyczne wskazówki dotyczące budowania stabilności finansowej.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kredyt subprime - skąd się wziął?
KredytyKredyt subprime - skąd się wziął?

Kredyt subprime, choć często postrzegany przez pryzmat jego roli w globalnym kryzysie finansowym w 2008 roku, ma znacznie bardziej złożoną i wielowymiarową historię. Jest to rodzaj finansowania, który od lat 90. XX wieku odgrywa kluczową rolę na rynku kredytowym, umożliwiając dostęp do środków finansowych osobom, które ze względu na swoją historię kredytową lub brak odpowiedniej zdolności kredytowej, nie kwalifikują się do tradycyjnych pożyczek. Mimo że kredyty subprime otworzyły drzwi przed wieloma możliwościami, zarówno dla pożyczkobiorców, jak i dla pożyczkodawców, niosą ze sobą także niebagatelne ryzyko. Skąd się wziął kredyt subprime? Ile kosztuje kredyt subprime? Odpowiadamy!