Inwestowanie

Najdroższy alkohol świata - Ciekawostki i ranking topowych trunków

Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk25.01.20247 min.
Najdroższy alkohol świata - Ciekawostki i ranking topowych trunków

Najdroższy alkohol to prawdziwa gratka dla koneserów i inwestorów. Wyszukane trunki osiągają zawrotne ceny, ale też oferują wyjątkowe doznania smakowe. W artykule przybliżymy historię i pochodzenie najdroższych alkoholi świata, a także stworzymy zestawienie 10 topowych trunków wraz z ciekawostkami na ich temat.

Kluczowe wnioski:
 • Najdroższe alkohole to luksusowe trunki wyceniane nawet na miliony dolarów.
 • W rankingu najdroższych alkoholi dominują wyjątkowe gatunki whisky, win i koniaków.
 • Droższe od złota – trunki osiągają astronomiczne ceny dzięki limitowanym edycjom i starzeniu przez dziesiątki lat.
 • Polską dumą jest najdroższa na świecie wódka – Wyborowa Czarnej Perły z dodatkiem złota.
 • Inwestowanie w luksusowe alkohole może przynieść zyski większe niż na giełdzie.

Najdroższy alkohol - historia i pochodzenie

Najdroższe alkohole na świecie mają długą i barwną historię. Ich początki sięgają XIX wieku, kiedy to destylarnie zaczęły eksperymentować z wieloletnim leżakowaniem whisky i koniaków. Im starszy trunk, tym większa jego wartość. Przełom nastąpił w drugiej połowie XX wieku, gdy firmy alkoholowe zaczęły wprowadzać limitowane serie drogich alkoholi jako luksusowy prezent i inwestycję.

Do najsłynniejszych i najdroższych marek należą szkocka whisky Macallan czy francuskie koniaki Remy Martin i Hennessy. Ich flagowe trunki leżakują po kilkadziesiąt lat w dębowych beczkach i są sprzedawane w niewielkich partiach od kilku do kilkunastu butelek. Nabywcami są zwykle kolekcjonerzy, inwestorzy i firmy, które wręczają je jako wyjątkowy prezent.

Butelki warte fortunę

W ostatnich latach na aukcjach biją rekordy najdroższe trunki świata. W 2019 roku butelka koniaku Hennessy z 1762 roku została sprzedana za rekordowe 58 tys. funtów. Rok wcześniej prywatny nabywca zapłacił aż 1,2 mln dolarów za butelkę 60-letniej whisky Macallan.

Co warte podkreślenia, wiele z tych kosztownych alkoholi nigdy nie zostało otwartych i nadal pozostają w prywatnych kolekcjach. Kupujący traktują je jak inwestycję i zyskują na wzroście wartości z biegiem lat.

Najdroższe trunki świata - ranking 10 najdroższych

Jakie alkohole plasują się w czołówce najdroższych trunków na świecie w 2023 roku? Sprawdźmy ranking TOP 10 według cen osiąganych na aukcjach i w sklepach.

Miejsce Marka i rocznik Typ alkoholu Cena
1. Macallan 1926 - 60 lat Whisky 1,2 mln USD
2. Hennessy 1762 Koniak 58 tys. funtów
3. The Balvenie 50YO Whisky 38 tys. funtów
4. Glenfiddich 1937 - 64 lata Whisky 20 tys. funtów
5. Dalmore 62YO Whisky 18 tys. funtów
6. The Macallan 64YO Whisky 12,5 tys. funtów
7. Remy Martin Louis XIII Koniak 10 tys. dolarów
8. Hennessy Beaute du Siecle Koniak 8,6 tys. dolarów
9. The Macallan Lalique 62YO Whisky 7,3 tys. funtów
10. Dalmore 50YO Whisky 7 tys. funtów

Jak widać, zdecydowaną większość najdroższych trunków świata stanowią wyselekcjonowane gatunki whisky i koniaków. Są one warte nawet ponad milion dolarów za pojedynczą butelkę! Co więcej, wiele z tych kosztownych alkoholi nadal pozostaje nierozpakowanych w prywatnych kolekcjach.

Czytaj więcej: Ranking najlepszych 12-letnich whisky - Top 10 recenzji i porównanie

Najdroższa whisky świata - rekordy cenowe

Bezapelacyjnym królem wśród najdroższych alkoholi jest whisky. To właśnie szkocka Macallan 1926 została sprzedana w 2019 roku za rekordową kwotę 1,2 miliona dolarów! Tym samym pobiła dotychczasowy rekord należący do 64-letniej Macallan Valerio Adami z 2018 roku (wynik 846 tys. funtów).

W czołówce najdroższych trunków świata znajdziemy jeszcze kilka legendarnej serii Macallana, m.in. rocznik 1937 (70 tys. dolarów) oraz Lalique 62YO (7,3 tys. funtów). Ogromną wartość osiągają też pozostałe szkockie whisky, jak 64-letnia Glenfiddich (20 tys. funtów) czy 50-letnia The Balvenie (38 tys. funtów).

Dlaczego whisky jest taka droga?

Astronomiczne ceny najdroższych gatunków whisky biorą się z kilku powodów. Po pierwsze szkocka whisky musi leżakować w dębowych beczkach przez wiele lat, nierzadko ponad pół wieku! Im starszy trunk, tym mniej go pozostaje z oryginalnych partii i tym większa jego wartość.

Do tego dochodzi renoma poszczególnych destylarni i limitowane serie specjalnych edycji. Wszystko to sprawia, że najstarsze whisky stanowią po prostu bardzo rzadki towar kolekcjonerski. Nic więc dziwnego, że najbogatsi koneserzy prześcigają się w wywindowaniu cen wyjątkowych roczników.

Najdroższe wino - cena i renoma

Mówiąc o najdroższych alkoholach, nie sposób pominąć wykwintnych win. Choć ich ceny nie dorównują rekordom whisky, najstarsze roczniki osiągają zawrotne kwoty rzędu kilkuset tysięcy dolarów.

W 2018 roku butelka francuskiego Grand Cru z winnicy Romanée-Conti (mieszanka pinot noir z 1945 i 1966 roku) została sprzedana na aukcji za rekordowe 558 tys. dolarów!

Do najdroższych win świata należą głównie wyselekcjonowane francuskie gatunki z regionów Burgundii i Bordeaux. Przykładem może być Chateau Lafite Rothshild (aukcja w 2010 r. - 232 tys. dolarów). Ich kosmiczne ceny wynikają z mitycznej renomu poszczególnych winnic i bardzo limitowanych roczników.

Polskie wino w cenie

Na tym tle bardzo dobrze wypada nasze rodzime wino wyceniane na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładem Essencja Trojak - polski deser z winogron Zielony Wierzch z trzech kolejnych roczników (2003-2005). Jest to prawdziwa wisienka na torcie wśród polskich win kolekcjonerskich.

Najdroższa tequila i koniak - wyjątkowe destylaty

Koneserzy mocnych trunków docenią z pewnością najdroższe gatunki tequili i koniaków. Choć ustępują one wartością whisky i winom, ich ceny również zwalają z nóg.

Wśród tequili prym wiedzie Sierra Carranza Reserva Limitada Extra Anejo z 2018 roku. Jest to niezwykle rzadki destylat z agawy błękitnej, który leżakował przez 15 lat w beczkach po whiskey Bourbon. Cena? Bagatela 35 tys. dolarów za butelkę 0,75 l.

Z kolei najdroższe koniaki reprezentuje kultowa francuska marka Remy Martin i Hennessy. Ich wyselekcjonowane trunki z limitowanych serii osiągają zawrotne kwoty nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów (np. Hennessy Beaute du Siecle). Koniaki te leżakują w dębowych beczkach po winie przez kilkadziesiąt lat, stąd ich wygórowane ceny.

Najdroższa wódka Czarnej Perły - polski hit eksportowy

W zestawieniu najdroższych trunków świata nie mogło zabraknąć polskiej marki. Nasz rodzimy hit stanowi Wyborowa Czarnej Perły, która od 2017 roku oficjalnie nosi miano najdroższej wódki na świecie.

 • Wyborowa Black Pearl Edition została stworzona we współpracy z luksusową marką Lexus i wzbogacona płatkami czystego złota.
 • Oryginalna butelka 0.7 l tej wódki kosztuje bagatela 7,3 tys. dolarów!

Nic więc dziwnego, że Czarnej Perły nie znajdziemy w polskich sklepach, a jedynie na zamówienie dla najbogatszych koneserów i kolekcjonerów. Bez wątpienia to kolejny symbol luksusu Made in Poland!

Podsumowanie

Najdroższe alkohole świata to prawdziwe obiekty pożądania dla koneserów i inwestorów. W artykule przybliżyliśmy historię i pochodzenie tych wyjątkowych trunków, które osiągają zawrotne ceny rzędu milionów dolarów! Dowiedzieliśmy się, że do najdroższych należą przede wszystkim wyselekcjonowane gatunki whisky, win i koniaków.

Poznaliśmy też ranking 10 najdroższych alkoholi świata z szacunkowymi cenami aukcyjnymi. Liderem zestawienia z wynikiem 1,2 mln dolarów jest legendarne Macallan 1926. Tuż za nim plasują się wyjątkowe koniaki i whisky warte nawet kilkadziesiąt tysięcy funtów za pojedynczą butelkę!

Przekonaliśmy się również, skąd biorą się te astronomiczne kwoty. Ogromną rolę odgrywają wieloletnie leżakowanie, limitowane serie i renoma poszczególnych marek. Wszystko to sprawia, że najstarsze alkohole to prawdziwa gratka dla największych kolekcjonerów.

Na koniec dowiedzieliśmy się, że Polska ma swój udział w tym elitarnym klubie. Mowa o Wyborowej Czarnej Perle z płatkami złota, która od 2017 roku nosi z dumą miano najdroższej wódki na świecie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 2. Opinie o dam pożyczkę: Dampozyczke.pl vs Dam Pożyczkę.pl
 3. Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty? Jak to zrobić?
 4. PKO BP - Kredyt gotówkowy - Oferta kredytowa online - Pożyczka
 5. Kredyt Hipoteczny Online: Kompleksowy przewodnik po uzyskaniu kredytu hipotecznego
Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk

Finanse to obszar, który wpływa na nasze życie każdego dnia, dlatego chcę pomóc Wam w zrozumieniu go lepiej. Na tym blogu znajdziecie artykuły, porady oraz praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania, inwestowania i zarządzania budżetem. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły