Bankowość online

Jak korzystać z bankomatu - poradnik krok po kroku

Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk11.11.20237 min.
Jak korzystać z bankomatu - poradnik krok po kroku

Jak korzystać z bankomatu - to pytanie zadaje sobie wielu Polaków, zwłaszcza ci, którzy dopiero zaczynają samodzielne zarządzanie finansami. Choć bankomaty są powszechnie dostępne, ich obsługa może na początku sprawiać trudność. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik krok po kroku, by wyjaśnić jak w prosty i bezpieczny sposób korzystać z bankomatu. Od szukania najbliższego bankomatu, przez wpłaty, wypłaty, sprawdzanie salda na koncie - z naszymi wskazówkami poradzisz sobie ze wszystkimi typowymi operacjami bankomatowymi.

Kluczowe wnioski:
 • Znajdź najbliższy bankomat za pomocą aplikacji bankowej lub mapy.
 • Włóż kartę, wprowadź PIN i wybierz operację z menu bankomatu.
 • Aby wpłacić gotówkę wystarczy wybrać opcję "wpłata" i postępować zgodnie z instrukcjami.
 • Żeby wypłacić pieniądze, wybierz kwotę i potwierdź operację PIN-em.
 • Możesz też sprawdzić saldo konta na bankomacie, wybierając opcję "saldo".

Jak znaleźć najbliższy bankomat?

Aby znaleźć najbliższy bankomat, warto skorzystać z aplikacji mobilnej swojego banku. Większość banków udostępnia mapy z zaznaczonymi lokalizacjami swoich bankomatów. Wystarczy włączyć geolokalizację w aplikacji, aby wyświetliła się lista bankomatów w pobliżu wraz z adresami i odległością.

Można też posłużyć się popularnymi mapami jak Google Maps czy Mapy Apple. W wyszukiwarce tych aplikacji wystarczy wpisać "bankomat", aby wyświetliła się lista wszystkich dostępnych bankomatów w okolicy.

Warto sprawdzać lokalizacje bankomatów z wyprzedzeniem, gdy planujemy wypłatę gotówki. Pozwoli to zaoszczędzić czas na szukanie bankomatu w ostatniej chwili.

Gdzie jeszcze można znaleźć bankomaty?

Oprócz poszukiwania na mapach, bankomaty często znajdują się w takich miejscach jak:

 • Centra i galerie handlowe
 • Stacje benzynowe
 • Dworce autobusowe i kolejowe
 • Urzędy pocztowe
 • Większe sklepy spożywcze

Warto zwracać uwagę na oznaczenia informujące o dostępności bankomatu w danym miejscu. Ułatwi to szybkie zlokalizowanie potrzebnego bankomatu.

Jak włożyć kartę i wybrać operację?

Jak wybrać pieniądze z bankomatu krok po kroku? Po znalezieniu odpowiedniego bankomatu, podchodzimy bliżej urządzenia. Na wyświetlaczu bankomatu pojawia się powitanie i instrukcja wyboru języka interfejsu. Zazwyczaj domyślnie ustawiony jest język polski.

Kolejny krok, to umieszczenie karty w otworze czytnika kart. Którą stroną włożyć kartę do bankomatu? Prawidłowo włożona karta powinna mieć chip skierowany ku dołowi, a pasek magnetyczny oraz numer PIN na odwrocie karty powinny być zwrócone ku górze.

Gdy karta zostanie prawidłowo odczytana, na ekranie wyświetli się monit o podanie 4-cyfrowego numeru PIN. Po wpisaniu prawidłowego kodu PIN, możemy przejść do wyboru operacji.

Typowe opcje dostępne w bankomacie to: wypłata gotówki, wpłata gotówki, sprawdzenie salda rachunku, przelew na inny rachunek itp. Wybieramy pożądaną operację, postępując zgodnie z dalszymi instrukcjami na ekranie bankomatu.

Czytaj więcej: Bank ING - najlepsze opinie klientów o koncie i bankowości internetowej w 2023

Jak wpłacić gotówkę na konto?

Wpłata gotówki do bankomatu jest prostą i szybką metodą zasilenia konta. Po włożeniu karty i PIN-u, z menu bankomatu wybieramy opcję "wpłata". Następnie określamy kwotę wpłaty i wkładamy gotówkę do otworu wpłatomatu.

Banknoty powinny być wkładane pojedynczo, stroną z nominałem do góry. Bankomat przelicza wpłacaną gotówkę i wyświetla komunikat o dokonaniu wpłaty. Na koniec drukuje potwierdzenie dokonanej wpłaty gotówkowej.

Wpłaty w bankomatach mogą być dokonywane także przez osoby niebędące klientami danego banku. Wystarczy podać numer rachunku odbiorcy wpłaty.

Wpłaty gotówkowe w bankomatach są zazwyczaj bezpłatne i trafiają na konto natychmiast, co czyni je wygodną formą zasilenia konta.

Jakie banknoty można wpłacać w bankomatach?

Większość bankomatów akceptuje nominalne polskie banknoty o wartości:

 • 10 zł
 • 20 zł
 • 50 zł
 • 100 zł
 • 200 zł
 • 500 zł

Przed wpłatą warto jednak sprawdzić w instrukcji bankomatu, jakie nominały są obsługiwane.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

Jak korzystać z bankomatu - poradnik krok po kroku

Obsługa bankomatu przy wypłacie gotówki jest bardzo prosta. Po zalogowaniu się do bankomatu PIN-em, z menu wybieramy pozycję "wypłata" lub "wypłata gotówki".

Następnie na klawiaturze bankomatu wpisujemy kwotę wypłaty. Bankomat podpowie, jakie nominały będą wydane. Zatwierdzamy operację przyciskiem OK lub Zielona Strzałka.

Jeśli posiadamy kilka rachunków, bankomat może zapytać, z którego rachunku dokonać wypłaty. Wybieramy pożądany rachunek z listy.

Po chwili bankomat wypłaci nam zamówioną kwotę w banknotach i wydrukuje potwierdzenie wypłaty. Nie zapomnijmy zabrać karty i pieniędzy z otworu bankomatu.

Jak sprawdzić saldo konta w bankomacie?

Sprawdzenie stanu konta, czyli dostępnych środków, to kolejna podstawowa operacja, jaką można wykonać w bankomacie. Dzięki temu zyskujemy bieżącą informację o saldzie rachunku przed dokonaniem wypłaty gotówki.

Aby sprawdzić saldo, po zalogowaniu PIN-em wybieramy z menu bankomatu opcję "saldo" lub "stan konta". Bankomat łączy się z bankiem i wyświetla informację o dostępnych środkach na rachunku.

Informację o saldzie możemy także wydrukować w postaci potwierdzenia z bankomatu, wybierając opcję "wydruk" lub naciskając przycisk "drukuj".

Dzięki temu nie musimy logować się do bankowości internetowej, aby na szybko sprawdzić stan konta przed wypłatą gotówki.

Co zrobić gdy bankomat zatrzyma kartę?

Choć zdarza się to rzadko, bankomat bywa zmuszony do zatrzymania karty, jeśli wykryje nieprawidłowości przy jej użyciu. Jak postępować w takiej sytuacji?

Po pierwsze, należy sprawdzić na ekranie bankomatu oraz wydruku, jaka jest przyczyna zatrzymania karty. Do najczęstszych powodów należą:

 • próba dokonania transakcji przy braku środków na koncie,
 • blokada karty przez bank,
 • wpisanie błędnego PIN-u.

Kolejny krok, to jak najszybszy kontakt z bankiem – osobiście w oddziale lub telefonicznie przez infolinię. Bank sprawdzi przyczynę zatrzymania karty i w razie potrzeby wyda nową.

Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze warto sprawdzać saldo konta przed wypłatą gotówki oraz pamiętać swój PIN. Pomoże to sprawnie korzystać z bankomatów.

Podsumowanie

Korzystanie z bankomatu to proces, który na początku może wydawać się skomplikowany. Jednak z naszym poradnikiem nauczysz się jak wybrać pieniądze z bankomatu krok po kroku. Dowiesz się, gdzie szukać bankomatów, którą stroną włożyć kartę do bankomatu, jak wpłacać i wypłacać gotówkę oraz sprawdzać saldo. Obsługa bankomatu nie jest trudna, jeśli znasz podstawowe zasady. Mamy nadzieję, że ten kompletny poradnik pozwoli Ci swobodnie i bez stresu korzystać z bankomatów.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać dostępność środków przed próbą wypłaty gotówki. Wpłacając pieniądze, wkładaj banknoty do wpłatomatu pojedynczo i zwróć uwagę na komunikaty na ekranie bankomatu. W razie problemów, jak choćby zatrzymanie karty, natychmiast skontaktuj się z bankiem.

Korzystanie z bankomatów znacznie ułatwia zarządzanie codziennymi finansami. Dzięki temu poradnikowi obsługa bankomatu nie będzie już stanowiła problemu. Przestrzegając kilku zasad, szybko i bezpiecznie wykonasz potrzebne operacje.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu kompleksowemu poradnikowi nauczysz się swobodnie obsługiwać bankomaty. To przydatna umiejętność, która pozwoli zaoszczędzić czas i zapewni pełną kontrolę nad finansami. Życzymy udanych i bezproblemowych transakcji bankomatowych!

Najczęstsze pytania

Bankomaty znajdują się w większości miast w takich miejscach jak galerie handlowe, stacje benzynowe, dworce czy urzędy pocztowe. Można je zlokalizować korzystając z mapy w aplikacji bankowej lub wpisując "bankomat" w Google Maps. Warto sprawdzić lokalizację bankomatu przed planowaną wypłatą gotówki.

W bankomacie można używać karty debetowej wydanej przez bank do rachunku. Musi być to karta z chipem i paskiem magnetycznym, którą aktywowaliśmy wcześniej zgodnie z instrukcją banku. Karty kredytowe zazwyczaj nie działają w bankomatach.

Aby sprawdzić saldo konta w bankomacie, po zalogowaniu się PIN-em wybieramy z menu opcję "saldo" lub "stan konta". Bankomat pobierze informację o dostępnych środkach z banku i wyświetli na ekranie.

Aby wypłacić gotówkę z bankomatu, po zalogowaniu PIN-em wybieramy opcję "wypłata", wpisujemy kwotę na klawiaturze, akceptujemy operację przyciskiem OK. Bankomat wypłaci pieniądze i wydrukuje potwierdzenie.

Jeśli bankomat zatrzyma kartę, należy sprawdzić powód na ekranie oraz skontaktować się jak najszybciej z bankiem - osobiście lub telefonicznie. Bank zweryfikuje przyczynę zatrzymania i w razie potrzeby wyda nową kartę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dług publiczny USA: Konsekwencje dla światowej gospodarki
 2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
 3. Opinie o dam pożyczkę: Dampozyczke.pl vs Dam Pożyczkę.pl
 4. Kredyt hipoteczny rata malejąca - kalkulator online, oblicz ratę
 5. Jak wypełnić pole identyfikacja zobowiązania PIT-4 i PCC-3? Poradnik 2023
Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk

Finanse to obszar, który wpływa na nasze życie każdego dnia, dlatego chcę pomóc Wam w zrozumieniu go lepiej. Na tym blogu znajdziecie artykuły, porady oraz praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania, inwestowania i zarządzania budżetem. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły