Finanse

Jak cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Wzór oświadczenia

Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk14.10.20234 min.
 Jak cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Wzór oświadczenia

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest prawem każdego obywatela. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi konsekwencjami. Przed podjęciem decyzji o cofnięciu zgody, należy dokładnie przeanalizować sytuację. Poniższy artykuł wyjaśnia krok po kroku, jak skutecznie cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Jak cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych?

Aby cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych, należy złożyć stosowne oświadczenie do administratora danych. Można to zrobić w dowolnej formie - pisemnie, mailem lub osobiście. Ważne jest jednak, by jednoznacznie zakomunikować wolę cofnięcia zgody oraz wskazać w jakim zakresie.

Najlepiej przygotować pismo, w którym wprost informujemy, że cofamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Pismo powinno zawierać dane osobowe, datę udzielenia zgody, która ma być cofnięta oraz podpis. Można również dodać uzasadnienie, choć nie jest to wymagane.

Kiedy można cofnąć zgodę na przetwarzanie danych?

Zgodę na przetwarzanie danych osobowych można cofnąć w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia, jak dawno temu została udzielona. Ważne jednak, aby mieć świadomość konsekwencji takiej decyzji.

Jakie są konsekwencje cofnięcia zgody na przetwarzanie danych?

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych oznacza, że administrator danych nie będzie mógł już legalnie wykorzystywać tych danych. Jeśli były one niezbędne do realizacji usługi, to może oznaczać brak możliwości jej dalszego świadczenia dla użytkownika.

Przykładowo, cofnięcie zgody na przetwarzanie danych przez bank, uniemożliwi bankowi prowadzenie rachunku i obsługę klienta. Podobnie będzie w przypadku wycofania zgody u operatora telekomunikacyjnego.

Czy cofnięcie zgody działa wstecz i zatrzymuje przetwarzanie?

 Jak cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Wzór oświadczenia

Cofnięcie zgody nie działa wstecz. Nie powoduje, że dane osobowe zostaną usunięte lub przetwarzanie zostanie zatrzymane za okres, w którym zgoda obowiązywała. Cofnięcie zgody oznacza tylko, że administrator danych musi zaprzestać przetwarzania na przyszłość.

Gdzie wysłać pismo o cofnięciu zgody na dane osobowe?

Pismo należy przesłać bezpośrednio do siedziby administratora danych, czyli podmiotu, któremu udzieliliśmy zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych. Może to być np. bank, ubezpieczyciel, pracodawca, szkoła, urząd lub inna instytucja.

Jak powinno wyglądać cofnięcie zgody na dane osobowe?

Najlepiej sporządzić pismo wg następującego wzoru:

Imię i nazwisko
Adres zamieszkania
Miejscowość, data
Nazwa i adres administratora danych

OŚWIADCZENIE
O COFNIĘCIU ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Niniejszym cofam udzieloną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji umowy nr ________ z dnia _________ przez ________________.

_________________
(czytelny podpis)

Czy trzeba uzasadniać cofnięcie zgody na przetwarzanie danych?

Uzasadnienie nie jest wymagane. Administrator danych osobowych jest zobowiązany uszanować decyzję osoby, której dane dotyczą. Jednak dodanie powodu cofnięcia zgody może pomóc administratorowi zrozumieć sytuację.

Wzór cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych

Gotowy wzór cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych znajdziesz TUTAJ. Możesz go pobrać, dostosować do swoich potrzeb i wysłać do administratora danych. Pamiętaj, że skuteczne cofnięcie zgody wymaga jednoznacznego wskazania woli zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych.

Podsumowanie

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest prawem każdej osoby, której dane dotyczą. Aby skutecznie wycofać zgodę, należy złożyć stosowne oświadczenie do administratora danych. Choć cofnięcie zgody nie działa wstecz, może wpłynąć na zakres świadczonych usług przez administratora w przyszłości. Dlatego decyzję taką należy podjąć rozważnie, mając świadomość wszelkich konsekwencji.

Najczęstsze pytania

Nie, telefoniczne cofnięcie zgody jest nieskuteczne. Aby cofnąć zgodę, należy złożyć pisemne oświadczenie do administratora danych.

Nie ma takiego obowiązku. Jednak dodanie uzasadnienia może pomóc administratorowi lepiej zrozumieć sytuację.

Administrator danych powinien zaprzestać przetwarzania danych niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o wycofaniu zgody.

Nie, cofnięcie zgody nie oznacza, że dane osobowe muszą zostać usunięte. Zabrania jedynie ich dalszego wykorzystywania.

Możesz zwrócić się o pomoc do urzędu ochrony danych osobowych lub organizacji zajmujących się ochroną prywatności.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przyszłość elektrowni jądrowych w Polsce: Analiza i prognozy
  2. Czy warto się spotkać z ekspertem kredytowym?
  3. Pożyczka 50 zł przez internet - Ekspresowa pozyczka online
  4. Pożyczka hipoteczna oprocentowanie i kalkulator w euro
  5. PKO BP - Kredyt gotówkowy - Oferta kredytowa online - Pożyczka
Autor Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk

Finanse to obszar, który wpływa na nasze życie każdego dnia, dlatego chcę pomóc Wam w zrozumieniu go lepiej. Na tym blogu znajdziecie artykuły, porady oraz praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania, inwestowania i zarządzania budżetem. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kraje Azji: Charakterystyka i geograficzne rozważania
FinanseKraje Azji: Charakterystyka i geograficzne rozważania

Odkryj fascynującą różnorodność krajów azjatyckich – od rozległych terytoriów, przez bogactwo kultur i tradycji, aż po kluczowe wyzwania rozwojowe. Azja kraje oferują niepowtarzalne atrakcje, doskonałe połączenie przyrody i historii.