fbpx

Zdolność kredytowa – zmniejsz koszty, a wzrośnie

doradca kredytowy, zdolność kredyowa

Życie kosztuje – to oczywiste. Możesz naprawdę mocno zacisnąć pasa, a jednak na pewne rzeczy, jak chociażby żywność czy lokal, i tak będziesz musiał każdego miesiąca wydawać pieniądze. Zła wiadomość jest taka, że koszty życia to kolejna rzecz, która obniża Twoją zdolność kredytową. Dobra – masz szansę nad swoimi wydatkami zapanować. Przynajmniej do pewnego stopnia. I na pewien określony czas.

Jak NIE zostać milionerem?

W sieci można trafić na często powtarzany (z ironią) cytat, że jednym ze sposobów na zostanie milionerem jest rezygnacja z kupowania jedzenia na mieście. Ten, kto to powiedział, z pewnością mocno przesadził, albo jest to – uwaga, teraz z kolei ulubione tłumaczenie polityków – wyrwane z kontekstu. Gdy jednak mowa o kosztach życia, tutaj faktycznie obowiązuje zasada: „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Na przykład oszczędności wynikające z gotowania w domu mogą być naprawdę znaczące. Możesz spróbować. Pytanie tylko, czy bank Ci uwierzy… Ok, już wyjaśniamy, o co chodzi.

Nie z bankami te numery

O Twoich kosztach życia bank dowie się z wniosku kredytowego, który wypełnisz. Chodzi między innymi o takie pola jak „koszty utrzymania” czy „koszty mieszkaniowe”. U wielu osób pojawia się pokusa, by mniej lub bardziej zaniżyć swój rzeczywisty poziom konsumpcji. Tymczasem tak naprawdę wskazany jest tu duży umiar – nie powinieneś przesadzać ani z wyliczaniem wydatków, ani z fałszywą skromnością. Dlaczego? Bo nie z bankami te numery. Instytucje te doskonale wiedzą jak wykryć nieścisłości czy niemal złapać wnioskodawcę na gorącym uczynku. Jak to robią?

Każdy bank dysponuje specjalnymi tabelami, z których szybko odczyta sobie, jakie są średnie koszty życia osoby w Twoim wieku w mieście, w którym mieszkasz. Te wartości przyjmie jako minimalne. Możesz więc oszczędzać na jedzeniu i piciu, przechodzić wiele miesięcy w tych samych ciuchach i pamiętać o wyłączaniu światła, ale jeśli wydatki, o których poinformujesz bank, będą zbyt niskie, będzie to dla niego co najmniej podejrzane. Jeśli z kolei przyznasz się do znacznie wyższych kwot, które przeznaczasz na życie, to właśnie je bank uzna za punkt wyjścia do przeliczenia Twojej zdolności kredytowej

W słynnym filmie „Grease” z 1978 roku jedna z bohaterek mówi w pewnym momencie do reszty towarzystwa: „nie wiem, gdzie forsa znika – dycha tu, dycha tam…”. Po ponad czterdziestu latach cytat ten nadal jest szalenie aktualny. Bo dziś także wiele osób zwyczajnie nie wie, gdzie znika ich forsa. Za to bank wie to doskonale, przede wszystkim dlatego, że coraz mniej ludzi używa gotówki, a płaci kartą. Zanim więc bank udzieli Ci kredytu hipotecznego, który jest przecież zobowiązaniem na wiele, wiele lat, dokładnie przeanalizuje Twoje wyciągi z rachunku. Widnieją na nich nie tylko przelewy, ale też każde zakupy, za które zapłaciłeś kartą. A zakładamy, że za większość z nich płacisz właśnie w ten sposób.

Pamiętaj: Twoje koszty utrzymania to nie tylko to, co wpiszesz w polu na wniosku kredytowym, ale przede wszystkim to, co widać na wyciągach. Nieprzypadkowo wspomnieliśmy też, że bank potrafi niemal złapać wnioskodawcę na gorącym uczynku. Oto jak może do tego dojść.

Przykład

Na wniosku o kredyt hipoteczny zaznaczasz, że nie posiadasz samochodu. Bank sprawdza Twoje wyciągi, a tam… zakup paliwa, za który zapłaciłeś kartą. I to nie jeden raz, ale kilka razy w miesiącu. I tak przez kilka kolejnych miesięcy. Picie benzyny wprawia w osłupienie nawet hardcorowców, więc nie byłby to dobry argument na swoją obronę. Jej przelewanie do kanistrów w celu odsprzedaży byłoby z kolei nieopłacalne. Chyba więc już się z tego kłamstewka nie wytłumaczysz… Musisz wiedzieć, że dobry analityk (a banki zatrudniają wyłącznie dobrych analityków – w każdym razie tak twierdzą) na pewno to zauważy. Musisz też pamiętać, że bank przeanalizuje Twoje wyciągi za okres 3-6 miesięcy przed momentem złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, warto zatem już teraz pomyśleć nad tym, jak zmniejszyć swoje koszty utrzymania.

Najlepsi Doradcy Kredytowi WrocławSprawdź

Zadanie na dziś

Słynne „latte na mieście” może, ale wcale nie musi być przyczyną Twojej małej zdolności kredytowej. A z pewnością nie będzie przyczyną jedyną. Jeśli jednak nie do końca wiesz, gdzie właściwie znikają Twoje pieniądze każdego miesiąca, zrób jedną prostą rzecz: zacznij zapisywać swoje wydatki. W tradycyjnym zeszycie, w Excelu, w którejś z aplikacji – nie ma znaczenia. Ważne, byś zaczął to robić. I to codziennie. Dlaczego ma to sens? Bo dawno już dowiedziono, że płacenie kartą sprzyja większej rozrzutności. W końcu to tylko kawałek plastiku, czyż nie? No cóż… nie. I dobrze o tym wiesz, ale wiedza sobie, a życie sobie.

Kiedy zaczniesz skrupulatnie notować każdy swój wydatek, dość szybko odkryjesz, na co wydajesz najwięcej i na co możesz wydawać znacznie mniej. Jeśli zdarza Ci się używać gotówki, zapisywanie wydatków będzie miało również tę zaletę, że nie pominiesz tego rodzaju płatności w swojej analizie. Nawiasem mówiąc, takie skrupulatne notowanie może sprawić, że zmienisz swoje nawyki zakupowe i zaczniesz oszczędzać. To z kolei nie tylko poprawi Twoją zdolność kredytową, ale również pozwoli na łatwiejsze odłożenie comiesięcznej kwoty na spłatę nie tylko raty kredytu, ale również innego rodzaju zobowiązań.

To właśnie nasza działka

W SDP Finanse nie podpowiemy Ci, jak małym kosztem przyrządzić dobry obiad ani gdzie podają najtańszą kawę w mieście. To po prostu nie nasza działka. Kawę zaproponujemy Ci zresztą bez dodatkowych opłat. Co więcej, za nasze porady w kwestii kredytu hipotecznego również nie zapłacisz ani grosza. Chętnie przeanalizujemy natomiast Twoje koszty utrzymania i spróbujemy wspólnie zastanowić się, jak możesz je ograniczyć. Przynajmniej na te 3-6 miesięcy. Tak, by dobrze prezentowały się na Twoich wyciągach bankowych i przyczyniły się do podniesienia Twojej zdolności kredytowej oraz zwiększyły Twoje szanse na otrzymanie najlepszego kredytu hipotecznego. To właśnie nasza działka. W tym jesteśmy naprawdę świetni. Mamy wiedzę i doświadczenie. Pomogliśmy wielu osobom, które traciły już nadzieję na to, że kiedykolwiek otrzymają kredyt, a dzięki naszej pomocy im się udało. Nadszedł czas, byśmy pomogli również Tobie, dlatego skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj.

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu mieszkaniowego

Nawet jeśli kredyt mieszkaniowy wziąłeś (lub zamierzasz wziąć) na bardzo długi okres (np. 30 lat), comiesięczne raty mogą okazać się...
Kredyty hipoteczne słownik pojęć

Kredyty hipoteczne – słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Wokół kredytów hipotecznych narosło przez lata wiele mitów, które staramy się rozwiewać w naszych cyklicznie publikowanych artykułach. Dziś jednak spróbujemy...
Zdolność kredytowa, kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa – 4 rzeczy, o których ludzie najczęściej zapominają

Większość osób jest przekonanych o tym, że aby dostać kredyt hipoteczny, wystarczy zarabiać miesięcznie odpowiednią kwotę pieniędzy. To nie jest...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat