fbpx

Czy bank zechce kredytować Twoją nieruchomość?

Nie każdą nieruchomość banki zechcą kredytować

Godziny poszukiwań w internecie, dni spędzone na oglądaniu mieszkań i jest! Znalazłeś ideał. Piękne, ustawne i w doskonałej lokalizacji. Ale czy Twój ideał jest nim też dla banku?

Niestety nie każdą nieruchomość banki zechcą kredytować. Poniżej przytaczamy przykłady problemów związanych z kupowaną nieruchomością, które mogą spowodować, że nie otrzymasz na nią kredytu hipotecznego. Jeśli jedna z tych sytuacji dotyczy mieszkania, które masz na oku, koniecznie omów to z doświadczonym ekspertem kredytowym. On będzie wiedział, jak sobie z tym poradzić.

Oto 4 najczęstsze problemy z mieszkaniami kupowanymi na kredyt:

1. Zbyt wysoka cena mieszkania

Bank udzieli Ci kredytu w wysokości maksymalnie 90% wartości mieszkania. Wartość tę będzie szacował rzeczoznawca bankowy. Jeśli stwierdzi, że cena jest sporo zawyżona w stosunku do wartości, to bank udzieli Ci mniejszego kredytu niż ten, o który wnioskowałeś i w efekcie będziesz potrzebował dużo większego wkładu własnego. Przykładowo: kupując nieruchomość za 300.000zł. liczysz, że wystarczy Ci wkład własny w wysokości tylko 30.000zł., tymczasem jeśli bank wyceni tę nieruchomość np. na 280.000zł., to udzieli Ci tylko 252.000zł. kredytu, a resztę (czyli 48.000zł.) będziesz musiał opłacić z gotówki. Nie każdy znajdzie od ręki dodatkowe 18.000zł w gotówce.

Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce w praktyce? Dotyczy z reguły nietypowych nieruchomości lub bardzo zniszczonych, ale bank może uszczuplić Ci pulę kredytu także na mieszkanie w przyzwoitym standardzie, tyle że  np. z antresolą. Dzieje się tak , gdy Ty doliczasz powierzchnię antresoli do metrażu całego mieszkania, co sprawia, że ogólna cena za metr kwadratowy maleje, ale dla banków antresola często nie jest powierzchnią użytkową i tym samym metraż mieszkania obliczają na mniejszy, niż Ty podałeś we wniosku, pomniejszając w związku z tym wartość nieruchomości.

Podobna sytuacja może wystąpić z loggiami oraz częściami wspólnymi, „włączonymi” do mieszkania (np. korytarz używany tylko przez jednego właściciela, którzy „przyłączył” go do swojego mieszkania, stawiając drzwi wejściowe – czasem nawet bez zgody wspólnoty!).

W razie wątpliwości warto zamówić wycenę nieruchomości, wykonaną przez niezależnego, licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego. Taka wycena to tzw. „operat szacunkowy”, a jego koszt dla mieszkania wynosi ok. 300-400zł. (dla domów ok 700zł-900zł).

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

2. Status lokalu

Kupowane mieszkanie musi mieć status lokalu mieszkalnego. Nie zawsze jest to oczywiste, zwłaszcza gdy kupujesz mieszkanie bardzo małe (20m.kw.) Takie lokale nie mogą uzyskać statusu mieszkalnego, bo nie pozwala na to prawo, więc są sprzedawane jako lokale użytkowe (choć służą do mieszkania). Podobny problem występuje z lokalami, które powstały po przeróbkach dużych lokali użytkowych. Zwróć na to uwagę, jeśli lokal jest na parterze lub ma wejście bezpośrednio z ulicy.

3. Hipoteka na nieruchomości

Zazwyczaj nie jest problemem, pod warunkiem, że wartość zadłużenia nie przekracza wartości mieszkania. Taka sytuacja może wystąpić w kredytach we franku szwajcarskim. Proś właściciela o numer księgi wieczystej i sprawdź dział czwarty – tam są wpisane wszystkie hipoteki. Nie sugeruj się maksymalną kwotą hipoteki wpisaną do księgi wieczystej, tyko rzeczywistym aktualnym zadłużeniem – sprzedający powinien Ci na to przedstawić dokument ze swojego banku.

Księgę wieczystą sprawdzisz na:
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl

4. Służebności na nieruchomości

Większość służebności obciążających nieruchomość, to nic nadzwyczajnego i nie stanowi problemu w uzyskaniu kredytu. Podejrzenia powinna wzbudzić tzw. służebność dożywocia, która pozwala wpisanej osobie zamieszkiwać dany lokal dożywotnio. Taką służebność trzeba usunąć lub zdobyć zaświadczenie o tym, że ta osoba już nie żyje.

Kto dostrzeże takie ryzyka?

Pewnie już zauważyłeś, że wbrew powszechnej opinii zachęcamy do spotkania z ekspertem kredytowym przed wyborem nieruchomości, a nie po. Te cztery opisane sytuacje to tylko część powodów.

Najlepsi Doradcy Kredytowi WrocławSprawdź

Takich subtelnych niuansów jest wiele, a pośrednik nieruchomości nie zawsze je wyłapie ponieważ on nie pracuje z bankami na co dzień. Dlatego zachęcamy Cię do spotkania z naszym ekspertem kredytowym już teraz. Nawet jeśli nie masz jeszcze żadnej nieruchomości „na oku” to jest to dobry moment by poznać się z taką osobą i korzystać z jej wsparcia w czasie poszukiwań mieszkania. Nie wiąże się to dla Ciebie z żadnymi opłatami, a może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Umów się na spotkanie już dziś!

Otrzymaj Kredyt Hipoteczny Najtaniej

Bezpłatnie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia aby otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny
Porozmawiaj z naszym doradcą
Kontakt

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego

6 sposobów na zmniejszenie kosztów kredytu mieszkaniowego

Nawet jeśli kredyt mieszkaniowy wziąłeś (lub zamierzasz wziąć) na bardzo długi okres (np. 30 lat), comiesięczne raty mogą okazać się...
Kredyty hipoteczne słownik pojęć

Kredyty hipoteczne – słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Wokół kredytów hipotecznych narosło przez lata wiele mitów, które staramy się rozwiewać w naszych cyklicznie publikowanych artykułach. Dziś jednak spróbujemy...
Zdolność kredytowa, kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa – 4 rzeczy, o których ludzie najczęściej zapominają

Większość osób jest przekonanych o tym, że aby dostać kredyt hipoteczny, wystarczy zarabiać miesięcznie odpowiednią kwotę pieniędzy. To nie jest...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat