fbpx

Sprawdź jak poprawić swoją ocenę w BIK!

historia kredytowa bik scoring

Wiele osób, które wnioskują o kredyt hipoteczny może nie zdawać sobie sprawy, że ich zdolność kredytowa wcale nie jest tak duża, jak im się wydaje. Opóźnienia w spłatach zobowiązań, wykorzystanie limitu na karcie kredytowej (jednej bądź kilku) czy zbyt wiele złożonych wniosków o pożyczki i kredyty – wszystkie one są skrzętnie odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Z drugiej strony niekorzystanie z żadnych zobowiązań wcale nie stawia Cię w dobrym świetle – skoro nigdy tego nie robiłeś, bank nie może mieć pewności, że gdy już otrzymasz kredyt hipoteczny, faktycznie będziesz terminowo spłacał raty. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak możesz poprawić swoją ocenę w BIK i dostać kredyt w takiej wysokości, jaka Cię interesuje.

BIK – jaki okres wstecz jest sprawdzany dla kredytów hipotecznych?

Kiedy wnioskujesz o kredyt hipoteczny bank sprawdza Twój BIK. To standardowa procedura. I oczywiście całkowicie zrozumiała, jako że kredytodawca musi upewnić się, że będziesz w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązanie. No dobrze – 100% pewności nigdy mieć nie będzie, ale zrobi, co w jego mocy, by dokładnie sprawdzić nie tylko Twoją aktualną sytuację dotyczącą zatrudnienia i bieżące zobowiązania. Weźmie również pod lupę Twoją historię kredytową. Czyli, mówiąc kolokwialnie, sprawdzi, czy byłeś grzeczny. Nie martw się jednak na zapas – zazwyczaj sprawdzane jest do trzech lat wstecz (w niektórych tylko bankach do pięciu lat). Co więcej, kluczowe dla instytucji bankowych są tak naprawdę ostatnie trzy miesiące – tu nie możesz mieć absolutnie żadnych opóźnień w regulowaniu swoich zobowiązań, nawet o jeden dzień!

Sposoby na poprawienie oceny w BIK

1. Wyjdź z cienia

Być może uwierzyłeś w dość popularny mit mówiący o tym, że banki lepiej oceniają klientów, którzy nigdy wcześniej nie wnioskowali o kredyt czy pożyczkę. To nieprawda. Ta Twoja swego rodzaju anonimowość wcale nie działa na Twoją korzyść. Przeciwnie – dla banku jesteś jednym wielkim znakiem zapytania. By wnioskować o kredyt hipoteczny, musisz zatem zbudować swoją historię kredytową w BIK. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem będzie wystąpienie do jednego z banków o kartę kredytową lub limit odnawialny. Ważne, byś terminowo spłacał zaciągnięte zobowiązania. Wybierz też produkt, który nie będzie generował kosztów. W BIK odnotowane zostaną również zakupy na raty, których dokonasz. Często nie wiążą się one z żadnymi kosztami, oczywiście pod warunkiem, że będziesz dokonywał terminowych spłat. Pamiętaj również, że budowanie historii kredytowej trochę trwa – na pierwszą ocenę punktową możesz liczyć po sześciu spłaconych ratach.

2. Sprawdź się sam

Po wejściu na stronę bik.pl masz możliwość otrzymania raportu na temat Twojej historii kredytowej. Aktualnie trzeba za niego zapłacić 39 zł (umówmy się – to nie jest wygórowana kwota). A dlaczego warto? Po pierwsze, upewnisz się, że nie figurujesz w bazie BIK jako dłużnik (zdarzają się pomyłki, a jeśli masz pecha, ktoś mógł wziąć na Ciebie kredyt, a Ty nawet o tym nie wiesz…). Po drugie, sprawdzisz, jakie informacje o Tobie widzą banki. Po trzecie, sam ocenisz swoje szanse na uzyskanie kredytu, śledząc swoją historię kredytową.

Oto przykładowy raport BIK:

Ocena punktowa w BIK - przykład raportu BIK

Pamiętaj, że opóźnienia w spłatach zobowiązań do 30 dni są przez banki akceptowane, jednak, o czym już wspominaliśmy, nie mogą wystąpić w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Tu musisz więc szczególnie się pilnować. Poważnym problemem są również wcześniejsze zobowiązania, których nie udało Ci się spłacić w okresie 30 dni. Jeśli jednak zostały ostatecznie uregulowane, a obecnie wszystkich spłat dokonujesz w terminie, bank może przymknąć na to oko.

Wybierz najlepszego doradcęDoradcy Kredytowi Wrocław

3. Nie szalej z zapytaniami

Zgoda ze strony banku na udzielenie Ci pożyczki czy kredytu jest z pewnością satysfakcjonująca, jeśli jednak nie zamierzasz skorzystać z oferty, to po prostu nie wysyłaj tego rodzaju wniosków. Jeśli z kolei faktycznie jesteś zainteresowany danym produktem, ogranicz przynajmniej liczbę zapytań. Zawczasu zapoznaj się z warunkami pożyczki czy kredytu i nie wnioskuj tam, gdzie nie są one dla Ciebie korzystne. Pamiętaj, że każdy Twój wniosek jest odnotowywany w BIK, a zbyt duża ich liczba, zwłaszcza w krótkim okresie, może wpłynąć negatywnie na Twój scoring, czyli obniżyć Twoją ocenę w tej bazie. Jedynie zapytania o kredyt hipoteczny traktowane są bardziej ulgowo, jednak pod warunkiem, że dotyczą takiej samej kwoty i były składane w odstępie kilku dni – wówczas nie będą miały wpływu na Twoją ocenę jako kredytobiorcy (więcej przeczytasz w naszym artykule „7 największych mitów o kredytach hipotecznych”).

4. Pamiętaj o terminowym spłacaniu zobowiązań

Nieprzypadkowo piszemy o tym po raz kolejny – terminowe spłacanie zobowiązań jest czynnikiem kluczowym, który wpływa na Twój scoring. Tylko od Ciebie zależy, czy wpłynie na niego pozytywnie, czy też negatywnie. Jeśli w przeszłości zdarzało Ci się opóźniać ze spłatami nie z powodu braku środków, a po prostu przez roztargnienie, pamiętaj, że w większości przypadków możesz skorzystać z oferowanej przez banki usługi zlecenia stałego. Będziesz miał wtedy pewność, że na czas spłacane są nie tylko raty pożyczki czy kredytu, ale też Twoje rachunki za prąd, Internet czy telefon komórkowy (pamiętaj, że opóźnienia w ich spłacie również trafiają do bazy BIK!).

Jak poprawić swoją ocenę w BIK

5. Nie zapędzaj się z wydatkami

Posiadanie karty lub kilku kart kredytowych, a być może także określonej kwoty debetu na koncie nie są z założenia czymś złym, ale korzystanie z nich wymaga rozwagi. Upewnij się, że faktycznie będziesz w stanie spłacić swoje zobowiązania i zawsze rób to w terminie. W ten sposób zbudujesz pozytywną historię kredytową. Z drugiej strony, jeśli jesteś przykładowo posiadaczem trzech kart kredytowych i na każdej z nich masz, załóżmy, 5 000 zł limitu kredytowego, istnieje ryzyko, że z czasem mocno się zapędzisz. Spłacenie każdej z tych kart w sytuacji, gdy zrobisz przy ich użyciu niewielkie zakupy, powiedzmy po 300 zł, nie powinno być problemem – do spłacenia będziesz miał w sumie 900 zł. Jeśli jednak wykorzystasz limity na każdej z nich do maksimum, spłacenie całości zobowiązania może być bardzo trudne – to w końcu aż 15 000 zł. Co więcej, będziesz też musiał zapłacić od tej kwoty odsetki. Wykorzystane (a może nawet przekroczone) limity negatywnie wpłyną oczywiście na Twoją historię kredytową i obniżą Twoją ocenę w BIK. Zrób wszystko, by do tego nie dopuścić. Działaj rozważnie.

6. Ukryj swoją historię lub… pochwal się nią

Jeśli kiedyś, dawno temu, odrobinę za mocno popłynąłeś i skończyło się to zaległościami w spłatach rat, pamiętaj, że jeśli ostatecznie udało Ci się wszystko spłacić, możesz wycofać w banku zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Po co? Bo taki manewr może poprawić Twój scoring w BIK. W końcu błądzić jest rzeczą ludzką i każdy zasługuje na drugą szansę…

Porozmawiaj z doradcą kredytowym
Kontakt

Poznasz i omówisz najlepsze oferty z kilkunastu banków bezpłatnie

Otrzymasz profesjonalne wsparcie w otrzymaniu kredytu bezpłatnie

Zaoszczędzisz czas – Wiele banków, jedno spotkanie

Skorzystaj z video-rozmowy online lub spotkaj się w biurze: ul. Legnicka 50, Wrocław – sprawdź na mapie

A co, jeśli byłeś wzorowym klientem i zawsze terminowo regulowałeś swoje zobowiązania? Wówczas dopilnuj, by informacja o tym fakcie znalazła się w Twoim raporcie BIK. Zrobisz to, wyrażając zgodę na przetwarzanie danych dotyczących Twojego zobowiązania również po jego spłaceniu. Byłeś solidnym klientem, więc pochwal się tym, a przy okazji popraw swój scoring w BIK.

7. Działaj z wyprzedzeniem

Masz powody, by przypuszczać, że mimo najszczerszych chęci nie będziesz w stanie spłacić na czas kolejnej raty pożyczki bądź kredytu? Jeśli tak, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wspólnie znajdźcie najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Być może Twój bank zaproponuje Ci na przykład wydłużenie okresu spłaty (i niższą ratę). Być może też, choć mogłeś nie zwrócić na to uwagi przy podpisywaniu umowy, masz możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Każde rozwiązanie będzie lepsze niż opóźnienie w spłacie, dlatego zawczasu zadbaj o to, by do tego drugiego nie doszło. Jak już zaznaczaliśmy, zaległości w regulowaniu zobowiązań fatalnie wpływają na ocenę w BIK.

8. Skontaktuj się z doradcą kredytowym SDP Finanse

Jeśli nosisz się z zamiarem wnioskowania o kredyt hipoteczny, skorzystaj z wieloletniego doświadczenia i wiedzy naszych doradców kredytowych. Pamiętaj, że usługi SPD Finanse są całkowicie darmowe. Co więcej, oferty kredytów hipotecznych, które Ci przedstawimy, będą dokładnie tymi samymi, które otrzymałbyś w banku (tzw. Gwarancja braku dodatkowych opłat). Dzięki nam zaoszczędzisz więc mnóstwo czasu, a przy okazji nie ucieknie Ci żadna atrakcyjna promocja. Na bieżąco monitorujemy sytuację i wiemy, w których bankach szukać najlepszych kredytów hipotecznych. Przy okazji podpowiemy Ci również kilka dodatkowych rozwiązań, dzięki którym poprawisz swoją ocenę w BIK i zwiększysz swoje szanse na otrzymanie kredytu w takiej wysokości, jaka będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Nie czekaj – skontaktuj się z nami już dziś!

Jak zwiększyć zdolność kredytową - zapisz się na mini kurs

5 sposobów aby zwiększyć

Zdolność Kredytową

Pierwszą lekcję kursu otrzymasz od razu po potwierdzeniu swojego adresu

Dyrektor SDP Finanse. Doradca kredytowy działający w branży od 2014 r. Pomógł uzyskać klientom ponad 140 kredytów hipotecznych na zakup mieszkań i domów.

Podobne Wpisy

Nowe mieszkanie para

Kredyt hipoteczny w euro wolny od inflacji! Sprawdź czy warto i w jakim banku się o niego starać

Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy. Powoduje to zwiększenie rat kredytów, jednak tylko tych spłacanych w złotówkach. Klienci, którzy...
Amanda Papierz, Specjalistka ds. Kredytów Hipotecznych w SDP Finanse

Kredyt z oprocentowaniem stałym – na czym polega i dla kogo jest polecany?

Ze względu na regularny wzrost stóp procentowych od października 2021 roku coraz więcej banków zaczęło proponować swoim klientom zaciągnięcie kredytu...

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Z końcem maja 2022 roku będzie możliwy zakup mieszkania bez wkładu własnego. To szansa dla osób, które marzą o własnej...

Napisz Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Doradca Kredytowy Wrocław

Porozmawiaj z doradcą SDP Finanse - bezpłatnie

Amanda Papierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (4 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Współpraca przebiegała bez zarzutu. Empatyczna osoba, starająca się pomóc w przygotowaniu kredytu.

Maciej
24 maja 2022

Emilia Kita

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (2 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Zazwyczaj nie wystawiam opinii, ale Pani Emilia na tyle wyróżnia się zaangażowaniem i proaktywnym podejściem do klienta i problemów, że zdecydowałem się zrobić wyjątek. Jestem jak najbardziej zadowolony.

Piotr G
17 stycznia 2023

Paulina Popławska-Śliwak

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Pauliną przy załatwianiu kredytu hipotecznego. Profesjonalne doradztwo, bezproblemowy kontakt i miłe podejście do klienta.

Jacek
27 czerwca 2022

Karolina Niziołek

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (29 opinii)

Biuro: ul. Legnicka 50, Wrocław

Szanowni potencjalni klienci Pani Karoliny Niziołek !!!

Z nieukrywaną przyjemnością pragnę zarekomendować Panią Karolinę Niziołek, jako doradcę finansowego/kredytowego.
Jest to osoba w pełni kompetentna, profesjonalna, sprawcza w działaniu i pomocna.
Dodatkowy atutem jest też duża doza kultury i uroku osobistego.
Proces zakupu nieruchomości z udziałem i pomocą Pani Karoliny Niziołek przebiegł sprawnie i szybko.
Jeszcze raz gorąco rekomenduję!!!

Z wyrazami szacunku
Marek Sobański

Marek Sobański
22 lipca 2022

Łukasz Kuśmierz

Doradca Kredytowy Wrocław

Ocena: 5.0 (7 opinii)

Biuro: ul. Kościuszki 16, Wrocław

Współpraca z Panem była wzorowa. Zawsze, kiedykolwiek potrzebowałam pomocy, Pan Łukasz w 100% pomagał. Odpowiadał na wszystkie moje pytania. Czułam, że zaangażował się Pan Łukasz w moją sprawę całym sobą. Dzięki temu mogłam spokojnie zająć się innymi sprawami. Każdy kto chce wziąć kredyt powinien skorzystać z usług doradcy finansowego. To naprawdę ułatwia życie.

Katarzyna
15 czerwca 2022
Rozmowa z Doradcą SDP Finanse, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Amanda Papierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Emilia Kita, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Paulina Popławska-Śliwak, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Karolina Niziołek, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat

Łukasz Kuśmierz, Wrocław
Otrzymaj Najlepszy Kredyt

15 banków w jednym miejscu

Wygoda i oszczędność czasu

Gwarancja: oferta taka sama jak w banku, żadnych dodatkowych opłat